Փոքրիկ խմբակը կրկին ստում է. Մոսկվայի հայկական մշակութային կենտրոնի պատին փակցված Սամվել Կարապետյանի նկարը ներկայացրել են որպես եկեղեցու պատին փակցված նկար. խոսնակ
10/12/2025 12:55
Փոքրիկ խմբակը կրկին ստում է և փորձում պառակտել հայ հասարակությանը, այս մասին հայտարարել է «Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման մամուլի խոսնակ Մարիաննա Ղահրամանյանը։
«Մոսկվայի Հայոց առաջնորդանիստ Սուրբ Պայծառակերպության եկեղեցու հարևանությամբ գործող հայկական մշակութային կենտրոնի պատին փակցված ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանին աջակցության նկարը իշխանական խոսափող Տ.Չ.-ն ներկայացրել է որպես եկեղեցու պատին փակցված նկար: Իմանալով իրականությունը` նա միտումնավոր ստում է հայ հասարակությանը: Եթե անգամ այս հարցում են ստում, պատկերացրեք ինչպիսի հարցերում է այս ուժը խաբում մեր ժողովրդին:
Հայ համայնքի ազգային-հոգևոր արժեքների պահպանության ու համայնքային կյանքում առանցքային նշանակություն ունեցող Մոսկվայի առաջնորդանիստ եկեղեցու կառուցման համար Սամվել Կարապետյանը ներդրել է տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ։
Իսկ Փաշինյանը փորձում է քանդել եղած եկեղեցական համակարգը:
Հասկանալի է, թե ինչու է Հայաստանի Հանրապետությունը աուկցիոնի վերածած փոքրիկ խմբակը ցնցումների մեջ, նա գիտակցում է փոփոխությունների անխուսափելիությունը։

Spokesperson: The small group is lying again – Samvel Karapetyan’s photo at the Armenian Cultural Center was presented as being inside a church
10/12/2025 15:08
The small group is once again spreading falsehoods and attempting to divide Armenian society, stated Marianna Ghahramanyan, spokesperson for the “Our Way” popular movement.
“The photograph expressing support for national benefactor Samvel Karapetyan, which was placed on the wall of the Armenian Cultural Center operating next to the Holy Transfiguration Church of the Armenian Patriarchate of Moscow, was presented by the government mouthpiece T.Ch. as though it had been posted on the wall of the church itself. Knowing the reality, yet he deliberately lies to Armenian society. If they are lying about something as simple as this, imagine how they are deceiving our people on far more serious matters.
Samvel Karapetyan has invested tens of millions of dollars in the construction of the Church, which plays a vital role in preserving the national and spiritual values of the Armenian community and supporting its institutional life.
Meanwhile, Pashinyan is attempting to dismantle the existing church system.
It is clear why the small group that has turned the Republic of Armenia into an auction house is in turmoil – they understand that change is inevitable.
P.S. The cultural center shown in the photograph is an administrative building,” Ghahramanyan added.