Իրավական տեսանկյունից անհերքելի փաստ է, որ Սամվել Կարապետյանը ենթարկվում է ամենաինտենսիվ քաղաքական հետապնդման. Արամ Վարդևանյան
10/12/2025 13:17
Բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը գրել է.
«Մարդու իրավունքների օր և Հայաստանում մարդու իրավունքների իրական վիճակը: Նոր քրեական դատավարության օրենսգրքի ընդունում, նոր խափանման միջոցների նման ծավալի նախատեսում, սակայն հանրային հնչեղություն ունեցող բոլոր գործերով բացառապես կալանքի կիրառում:
Հենց այս հանրային տվյալները հստակ են դարձնում, որ Հայաստանում կալանքը չի հանդիսանում խափանման միջոց, կալանքը չի վերաբերում անձի պատշաճ վարքագծի ռիսկերի զսպմանը, այլ բացառապես ռեպրեսիվ, ավտորիտար գործիք է: Ազգային բարերար Սամվել Կարապետյանը 2025 թվականի հունիսի 18-ից ակնհայտ ապօրինի կալանավորված է: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Ժ. Մելիքսեթյանի կողմից գրավոր ընթացակարգով քննության են առնվում մեր կողմից ներկայացված բողոքները և հենց այսօր լրանում է գրավոր դիրքորոշումներ ներկայացնելու ժամկետը, իսկ դեկտեմբերի 11-ին դատարանի կողմից պետք է կայացվի դատական ակտը: Այս ժամանակահատվածում մի շարք լրացուցիչ գրավոր բացատրություններ և դիրքորոշումներ ներկայացվել են Վերաքննիչ դատարանին, որոնք հերքում են որևէ ձևով կալանքի պահպանման իրավական հնարավորությունը:
Իրավական տեսանկյունից անհերքելի փաստ է, որ Սամվել Կարապետյանը ենթարկվում է ամենաինտենսիվ քաղաքական հետապնդման, շուրջ վեց ամիս ապօրինի կալանավորված է, և այս ողջ ժամանակահատվածում զրկված է նույնիսկ արդար դատաքննության նվազագույն երաշխիքներից: Նշվածի փաստացի ոչ իրավական հիմքերն արտացոլված են ֆեյսբուքյան արդարադատության տիրույթում՝ 2025 թվականի հունիսի 17-ին գործադիր իշխանության ղեկավարի գրառումներում:
Ազատությո՛ւն բոլոր քաղբանտարկյալներին»։

Vardevanyan: From a legal standpoint, it is undeniable that Samvel Karapetyan is facing intense political persecution
10/12/2025 14:09
Aram Vardevanyan, the attorney representing philanthropist Samvel Karapetyan, wrote:
“Human Rights Day and the real state of human rights in Armenia. Despite the adoption of a new Criminal Procedure Code and the introduction of numerous alternative preventive measures, detention continues to be used exclusively in all high-profile cases.
These publicly available facts demonstrate that detention in Armenia does not function as a preventive measure aimed at mitigating risks related to a person’s behavior. Instead, it serves as a purely repressive and authoritarian instrument.
National philanthropist Samvel Karapetyan has been held in what is clearly unlawful detention since June 18, 2025. Our appeals are currently being reviewed by Judge Zh. Meliksetyan of the Anti-Corruption Court of Appeals through a written procedure. The deadline for submitting written positions expires today, and the court is expected to issue a ruling on December 11.
Throughout this period, we have submitted multiple additional explanations and legal positions to the Court of Appeal, all of which refute the legal basis for maintaining any form of detention.
From a legal standpoint, it is undeniable that Samvel Karapetyan is subjected to the most intense political persecution. He has been unlawfully detained for nearly six months and has been deprived of even the most fundamental guarantees of a fair trial. The de facto illegal grounds for this situation were laid out in the ‘Facebook justice’ sphere, in posts made by the head of the executive branch on June 17, 2025.