Դատարանը մերժել է Սամվել Կարապետյանի փաստաբանական խմբի վերաքննիչ բողոքը
«2025 թ. նոյեմբերի 18-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել էր քննչական խմբի անհիմն միջնորդությունը՝ երկու ամսով երկարաձգելով ազգային բարերար, գործարար Սամվել Կարապետյանի ակնհայտ ապօրինի կալանքը, իսկ որոշման հրապարակմանը նախորդել էր «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի համանման բովանդակությամբ հրապարակումը: Նշվածը իրավական աբսուրդի հերթական բաղադրիչն էր, քաղաքական հետապնդման հերթական փաստն էր:
Վերաքննիչ դատարանը` նախագահությամբ դատավոր Ժ. Մելիքսեթյանի, որոշեց մերժել փաստաբանական խմբի և դատախազության վերաքննիչ բողոքները:
Այս ամենն իրավական ցանկացած տիրույթից դուրս է և հաստատապես վերացնում է քրեական դատավարությունը Հայաստանի դատարաններից:
Սամվել Կարապետյանի ապօրինի կալանքի երկարաձգման հիմք Առաջին ատյանի դատարանը վկայակոչել էր միայն խոչընդոտելու, իբրև ռիսկը, իսկ Վերաքննիչ դատարանը փաստացի համաձայնել է դրա հետ՝ ուղիղ անտեսելով երեք անհերքելի փաստական տվյալ. 1) մեղադրանքի նվազագույն հիմնավորվածության բացակայությունը, 2) շուրջ 6 ամիս ապօրինի կալանքը 3) այլընտրանքային խափանման միջոցների հնարավորությունը: Չնայած մեղադրանքների աբսուրդայնությանը, մեր կողմից հարկադրված ներկայացված նման միջնորդությունը մերժելու իրավական որևէ հնարավորություն առկա չէր:
Այս ամենն ապացուցում է, որ Սամվել Կարապետյանի դեպքում որևէ ձևով՝ դատարաններում իրավունքը չի գործում, իրավական փաստարկները չեն գնահատվում, արդարադատություն չի իրականացվում: Սամվել Կարապետյանի դեպքում բացառապես գործում է  քաղաքական հետապնդումը, վրեժխնդրությունը, իրավունքի և օրենքի «վճռական» ոչնչացումը:

Суд отклонил апелляционную жалобу адвокатской команды Самвела Карапетяна
«18 ноября 2025 года Антикоррупционный суд удовлетворил необоснованное ходатайство следственной группы и продлил явно незаконный арест национального благотворителя и предпринимателя Самвела Карапетяна на два месяца. Оглашению решения предшествовала публикация аналогичного содержания в газете «Айкакан жаманак». Это очередной элемент политического абсурда, очередной факт политического преследования.
Апелляционный суд под председательством судьи Ж. Меликсетяна решил отклонить апелляционные жалобы адвокатской группы и прокуратуры.
Все это выходит за рамки правовой сферы.
Суд первой инстанции сослался лишь на риск воспрепятствования, и Апелляционный суд фактически согласился с этим, проигнорировав при этом:
- отсутствие минимального обоснования для обвинения,
- незаконный арест на протяжении 6 месяцев,
- возможность альтернативных мер пресечения.
Несмотря на абсурдность обвинений, у нас не было правовой возможности для отклонения подобного ходатайства.
Все это доказывает, что в случае с Самвелом Карапетяном право в судах не действует, правовые аргументы не оцениваются, справедливость не восторжествует. В случае с Самвелом Карапетяном действуют исключительно политическое преследование, месть и «решительное» уничтожение прав и законов.