«Գորիսը կդառնա հայկական ռազմական մտքի կենտրոնը». Նարեկ Կարապետյան (Տեսանյութ)
«Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը հայտնել է Սյունիքի մարզ կատարելիք առաջիկա այցի մասին ու խոսել մարզի  Սիսիան, Քաջարան, Կապան, Մեղրի և Գորիս համայնքներին առաջարկվող զարգացման ծրագրերի մասին։
Օրինակ, Գորիսը, ըստ Կարապետյանի, պետք է դարձնել Հայաստանի ռազմական կրթության կենտրոնը։
«Ռազմական ակադեմիաների, նոր տեխնոլոգիաների, դրոնների կառավարման, այլ ուղղությունների, ռազմական բոլոր ուսումնական հաստատությունների կենտրոնը, Պաշտպանության նախարարության գիտական, կրթական կենտրոնը պետք է դառնա Գորիս քաղաքը»,- ասել է նա։
Նարեկ Կարապետյանը խոսել է նաև TRIPP-ի մասին.
«Պետք է հասնենք նրան, որ լինեն հստակ երաշխավորներ, որոնք կապահովեն Սյունիքի և ամբողջ Հայաստանի անվտանգությունը»,- նշել է նա։

“Goris will become the center of Armenian military thought:” Narek Karapetyan (video)
Narek Karapetyan, coordinator of the “Our Way” popular movement, announced his upcoming visit to the Syunik region and presented the development programs proposed for the Sisian, Kajaran, Kapan, Meghri, and Goris communities.
According to Karapetyan, Goris should become the country’s core hub for military education.
“The city of Goris should host the center of military academies, new technologies, drone operation and management, and other key directions. All military educational institutions, as well as the scientific and educational center of the Ministry of Defense, should be concentrated in Goris,” he stated.
Karapetyan also commented on the TRIPP initiative.
“We must ensure conditions in which clear and reliable guarantees are established to safeguard the security of Syunik and all of Armenia,” he emphasized.