Մեր պայքարն ու հետապնդումները՝ դրվագ առ դրվագ. ռեժիմի խմբագրած գործը. Մաս 3 (տեսանյութ)
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Սամսոնյանի կինը ներկայացնում է ամուսնու դեմ փաշինյանական ռեժիմի հետապնդումները՝ դրվագ առ դրվագ։ Այս հոլովակում խոսվում է «Իմնեմնիմի» փոդքասթի առնչությամբ Նարեկ Սամսոնյանի դեմ հարուցված առաջին քրեական գործի մասին։
«Տեսնելով իշխանությունների կողմից դսրևորվող բացահայտ բեսպրեձելը՝ Նարեկը տարբեր առիթներով հրապարակային կոչեր էր հնչեցնում՝ ինքնապաշտպանության իրավունքն իրացնելու։ Այդպիսի դեպքերից մեկն էլ տեղի ունեցավ լուսահոգի Մհեր Սահակյանի պարագայում, ինչը համընկել էր «Իմնեմնիմի» փոդքասթի նկարահանման օրվա հետ։ Տղաները տեսնում են մամուլում առկա տեղեկություններն այն մասին, որ Մհեր Սահակյանը հարձակման է ենթարկվել ՔՊ-ական պատգամավորի կողմից և ինքնապաշտպանության դիմելով՝ մեկ հարվածով կասեցրել է իր վրա ենթադրյալ հարձակումը։ Նկարահանման ընթացքում տղաները, բնականաբար, անդրադառնում են դեպքին։
Միլոշևիչի և միգուցե նաև Քադաֆիի չակերտավոր փառքին նախանձող իշխանությունների աչքից չի վրիպում Նարեկի՝ ինքնապաշտպանության կոչը և այդ ինքնապաշտպանության կոչը կայծակնային արագությամբ՝ 4 օրում, դառնում է «բռնության հրապարակային կոչ» և հասնում դատարան։ Արցախցի քննիչը խմբագրում է Նարեկ Սամսոնյանի խոսքերը, բոլոր հնարավոր տեղերից հանում է «ինքնապաշտպանություն» բառը և ստեղծում է առաջին քրեական գործը «Իմնեմնիմի» փոդքասթի շուրջ։
Ինչպես և սպասելի էր, գործը դատարանում ներկայացնող մեղադրանքի կողմն ինքն անգամ իրեն չկարողացավ համոզել, որ խմբագրելով ինքնապաշտպանության կոչը, այն կարող է դառնալ բռնության կոչ։ Եվ 2023 թվականի մարտի 15-ին առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Տիգրան Ոսկանյանի կողմից կայացվեց արդարացման դատավճիռ, որի ամենախորհրդանշական մասն այն էր, որ այդ օրը հայ մեծ վրիժառու Սողոմոն Թեհլերյանի ծննդյան օրն էր»,- պատմում է Լուսինե Առաքելյանը։

«Наша борьба и преследования — эпизод за эпизодом. Дело, отредактированное режимом: Часть 3» (видео)
11/12/2025 19:20
Жена политзаключённого Нарека Самсоняна рассказывает о преследованиях против её мужа со стороны режима Пашиняна — эпизод за эпизодом. В этом видео речь идёт о первом уголовном деле, возбужденном против Нарека Самсоняна в связи с подкастом «Имнемними».
«Увидев явное беззаконие со стороны властей, Нарак неоднократно публично призывал к реализации права на самооборону. Один из таких случаев произошёл в случае с покойным Мгером Саакяном, что совпало с днём съемок подкаста подкаста «Имнемними». Парни видят в прессе информацию о том, что Мгер Саакян подвергся нападению со стороны депутата от партии "Гражданский договор", и, защищаясь, остановил предполагаемое нападение одним ударом. Во время съемок подкаста они естественно обсуждают этот инцидент.
Призыв Нарека к самозащите не ускользнул от глаз властей, завистливых к «славе» Милошевича и, возможно, Каддафи. И этот призыв к самозащите молниеносно, за 4 дня, был превращён в «публичный призыв к насилию» и передан в суд. Арцахский следователь отредактировал слова Нарека Самсоняна, удалив везде слово «самозащита», и таким образом создал первое уголовное дело вокруг подкаста «Имнемними».
Как и ожидалось, обвиняющая сторона в суде даже не смогла убедить саму себя, что редактирование призыва к самозащите может превратиться в призыв к насилию. 15 марта 2023 года судья суда общей юрисдикции первой инстанции Тигран Восканян вынес оправдательный приговор, самым символичным в котором было то, что этот день совпал с днём рождениявеликого армянского мстителя Согомона Тейлеряна», — рассказывает Лусине Аракелян.