Սերժ Սարգսյանը երբեք չի հրաժարվել բանակցային փաթեթից. ՀՀԿ-ին ու Սարգսյանին մեղադրողները լկտի ստում են. Շարմազանով
Բոլոր նրանք, ովքեր քննադատում են կամ մեղադրում են Փաշինյանին բանակցությունները փակուղի տանելու և 2019 թվականին բանակցային առաջարկից հրաժարվելու մեջ, ճիշտ են անում։ Նրանք, ովքեր մեղադրում են Փաշինյանին, բայց ձեռքի հետ էլ փորձում են խեղաթյուրել իրականությունը և ստվեր գցել ՀՀԿ-ի և Սերժ Սարգսյանի վրա, նրանք էլ լկտի ստում են, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ Սերժ Սարգսյանը երբեք չի հրաժարվել բանակցային փաթեթից. «Ընդհակառակը, դրանից հրաժարվել է Ադրբեջանը և 2016 թվականի ապրիլին դրա մասին խոսեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավորովը։ Ավելին՝ Սերժ Սարգսյանի բանակցության հիմքի վրա 2019 թվականին Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկվեց փաստաթուղթ, որից հրաժարվել է հենց Փաշինյանը։ Դրա մասին 2023 թվականին ասել է Պոպովը։ Հետևբար, բոլոր նրանք, ովքեր փորձում են հավասարության նշան դնել և հերթական «կեղտոտ մուտիտը» տարածել, թե իբր Հանրապետականն ու Սերժ Սարգսյանը կառուցողական, փոխզիջումային տարբերակից հրաժարվել են, նրանք նենգաբար ստում են ու նիկոլական թեզ են առաջ քաշում»։

Шармазанов: «Серж Саргсян никогда не отказывался от переговорного пакета. Те, кто обвиняют РПА и Саргсяна, нагло лгут»
Все те, кто критикует или обвиняет Никола Пашиняна в том, что переговоры зашли в тупик и в отказе от переговорного предложения 2019 года, правильно делают. Однако те, кто обвиняет Пашиняна и при этом пытается исказить реальность и бросить тень на Республиканскую партию Армении и Сержa Саргсяна, нагло лгут, заявил в беседе с журналистами член Совета РПА Эдуард Шармазанов.
По его словам, Серж Саргсян никогда не отказывался от переговорного пакета. «Напротив, от него отказался Азербайджан, о чем в апреле 2016 года говорил министр иностранных дел РФ Сергей Лавров. Более того, на основе переговоров Саргсяна в 2019 году Николу Пашиняну предлагался документ, от которого отказался именно он. Об этом в 2023 году сообщил Попов. Следовательно, все, кто пытается поставить знак равенства и распространяет очередной «грязный миф», будто РПА и Серж Саргсян отказались от конструктивного компромиссного варианта, — нагло лгут и продвигают тезисы «никиоловцев»».