ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական փաստաթղթի վերանայման կարիք չենք տեսնում. Վահան Կոստանյան (Տեսանյութ)
ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական փաստաթղթի վերանայման կարիք չենք տեսնում, այս մասին Կառավարության նիստից հետո Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան հայտարարեց ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը:
«Այդ փաստաթղթում, ըստ էության, արտահայտվում է այն օրակարգը, որն ունենք ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև, իսկ ԵՄ մեր գործընկերները նաև բավականին մեծ աջակցություն են ցուցաբերում հենց այդ ուղղությամբ»,- ասաց նա:
Փոխարտգործնախարարն ընդգծեց, որ օգոստոսի 8-ը կարևոր հանգրվան էր Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում, բայց դեռևս մնում են հարցեր, որոնք հետագա քննարկման կարիք ունեն:
Նշենք, որ Արբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, թե  ՀՀ-ԵՄ ռազմավարական փաստաթուղթը հակասում է երկու երկրների միջև խաղաղության գործընթացին։ Բաքուն մասնավերապես  դժգոհություն էր արտահայտել այն առնչությամբ, որ այդ փաստաթղթում կիրառվել է «Ադրբեջանի ռազմական գործողություններից հետո փախստական դարձած Ղարաբաղի հայեր» ձևակերպումը։

Не видим необходимости пересмотра стратегического документа между Арменией и ЕС — Ваан Костанян
Заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян в ответ на вопрос Aysor.am после заседания правительства заявил, что необходимости пересмотра стратегического документа между Республикой Армения и ЕС нет.
«В этом документе, по сути, отражена та повестка, которая существует между Арменией и ЕС, а наши партнеры из ЕС также оказывают значительную поддержку именно в этом направлении», — отметил он.
Заместитель министра подчеркнул, что 8 августа стал важной вехой в отношениях Армения–Азербайджан, однако остаются вопросы, требующие дальнейшего обсуждения.
Напомним, что Министерство иностранных дел Азербайджана заявило, что стратегический документ Армения–ЕС противоречит мирному процессу между двумя странами. Баку в частности выразил недовольство тем, что в документе использовано формулирование «армяне Карабаха, ставшие беженцами после военных действий Азербайджана».