Բացի TRIPP-ից, Ադրբեջանի հետ նաև այլ երկաթուղային հնարավորություններ են դիտարկվում. ԱԳ փոխնախարար (Տեսանյութ)
11/12/2025 17:42
Բացի TRIPP-ից, Ադրբեջանի հետ նաև այլ երկաթուղային հնարավորություններ են դիտարկվում. այս մասին ասաց ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը՝  ի պատասխան  Aysor.am-ի այն հարցին՝ արդյոք քննարկվում է Բաքու-Ղազախ-Իջևան երկաթուղու վերականգնման հնարավորությունը:
Փոխնախարրաի խոսքով՝ կան որոշակի քննարկումներ ընդհանուր ապաշրջափակման վերաբերյալ, այդ թվում՝ բացի «Թրամփի ուղուց»  նաև այլ երկաթուղային հնարավորություններ են դիտարկվում: Կոստանյանը, սակայն, այլ մանրամասներ չհայտնեց:
Նշենք, որ օրերս  Ադրբեջանական Minval-ը, որը համարվում է կառավարամետ լրատվական, գրել էր, թե Ադրբեջանը քննարկում է Բաքու-Ղազախ-Իջևան երկաթուղու վերականգնման հնարավորությունը:

Помимо проекта TRIPP рассматриваются и другие железнодорожные возможности с Азербайджаном — замминистра иностранных дел
11/12/2025 18:05
Заместитель министра иностранных дел Армении Вахан Костанян заявил в ответ на вопрос Aysor.am о возможности восстановления железной дороги Баку–Газах–Иджеван, что помимо проекта TRIPP рассматриваются и другие варианты железнодорожного сообщения с Азербайджаном.
«Помимо проекта TRIPP рассматриваются и другие железнодорожные возможности», — отметил Костанян, не уточнив дополнительные детали.
Отметим, что на днях азербайджанский Minval, считающийся проправительственным информационно-аналитическим порталом, сообщал о рассмотрении Баку возможности восстановления железной дороги Баку-Газа-Иджеван.