Երկու տարբերակ կա՝ կա՛մ մեզ կընդունեն, կա՛մ չեն ընդունի ԵՄ-ում. Նիկոլ Փաշինյան
ԵԱՏՄ-ից դուրս գալը նպատակ չէ, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Բայց, մյուս կողմից, ինչպես նշել է նա, ԵՄ անդամ դառնալն է նպատակ։
«Մենք հասկանում ենք, որ ԵՄ-ի ու ԵԱՏՄ-ի միաժամանակյա անդամակցությունը հնարավոր չէ, մենք հասկանում ենք որ կա ինչ-որ մի կետ, երբ պետք է որոշում կայացնել, բայց այսօր այդ կետը չէ, այսօր նման որոշում կայացնելու անհրաժեշտություն չկա»,- ասել է նա։
Փաշինյանը նշել է, թե երբ հասկանան, որ Հայաստանը համապատասխանում է ԵՄ-ի չափանիշներին, այդ ժամանակ կդիմեն, որ անդամագրվեն ԵՄ-ին։
«Երբ մենք դիմենք, երկու տարբերակ կա՝ կա՛մ մեզ կընդունեն, կա՛մ չեն ընդունի, ընդ որում, կարող է ԵՄ-ն որոշի, որ այլևս չի ուզում ընդլայնվել։ Մեր պլանի էությունն այն է, որ երբ հասնենք այդ կետին՝ անկախ նրանից, մեզ կընդունեն ԵՄ, թե չեն ընդունի, մենք շահած դուրս գանք»,-ընդգծել է նա։
Վարչապետն ասել է, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները չի զարգացնում ի հեճուկս Ռուսաստանի կամ ԵԱՏՄ-ի։

Есть два варианта: либо нас примут в ЕС, либо не примут — Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян в беседе с журналистами заявил, что выход из ЕАЭС не является целью. По его словам, стратегической целью является членство в Европейском союзе.
«Мы понимаем, что одновременное членство в ЕС и ЕАЭС невозможно. Мы понимаем, что существует определённый момент, когда нужно будет принять решение, но сегодня этот момент ещё не наступил — сегодня необходимости в таком решении нет», — отметил он.
Пашинян подчеркнул, что Армения обратится с заявкой на членство в ЕС тогда, когда будет уверена, что соответствует критериям Союза.
«Когда мы подадим заявку, есть два варианта: либо нас примут, либо не примут. Причём ЕС может решить, что больше не хочет расширяться. Суть нашего плана в том, чтобы, когда мы дойдём до этого этапа, — независимо от того, примут нас в ЕС или нет, — Армения вышла бы в выигрыше», — подчеркнул премьер-министр.
Глава правительства также заявил, что Армения развивает отношения с Европейским союзом не в противовес России или ЕАЭС.