Հիմա Էջմիածինը փոխարինվել է Հռոմով, Բեռլինով, Աթենքով, Վիեննայով, Փարիզով. Նիկոլ Փաշինյան
2018 թվականի համեմատ՝ դեպի Եվրամիություն ուղևորությունները մոտավորապես 400-500%-ով աճել են, լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասել է, թե դեսպանատներում հիմա 10 ամսվա հերթ կա, ինչը նշանակում է, որ, իրականում, 600-700%-ով է աճել։
«Երբ ես խոսում եմ վիճակագրության, տնտեսական աճի, բարեկեցության մակարդակի աճի մասին, ինձ ասում են՝ «էս ի՞նչ ես խոսում, էլի գնացիք կաբինետներում փակվեցիք»։ Բա դեպի ԵՄ ուղևորությունների աճն այդ ինչպե՞ս է եղել, այսինքն՝ մարդը ձեռները ծափ տալով, ծակ կոշիկով, սոված-ծարավ, կարկատած բանով, Գիքորի նման գնում է Հռո՞մ կամ Բեռլի՞ն»,- ասել է Փաշինյանը։
Ըստ նրա՝ Հայաստանում բոլորը մոռացել են, որ ավիատոմսը անհասանելի ինչ-որ մի բան էր՝ աստղաբաշխական գներով, իսկ այսօր մարդիկ կարող են 35, 45 կամ 50 եվրոյով տոմս առնել։
«Ու մարդիկ կան, որ ասում են՝ «ի՞նչ տարբերություն, ի՞նչ է փոխվել»։ Ոչ մեկ չի հիշում, որ տասնյակ տարիներով ավիատոմսերի մոնոպոլիայի, դրա հետևում գործող կոռուպցիոն սխեմաների մասին քննարկումներ են եղել»,- ընդգծել է նա։
Փաշինյանը Facebook-ում շատ է տեսնում, որ գրում են՝ «շաբաթ-կիրակի գնացինք, Վիեննա, կոֆե խմեցինք, ման եկանք, հետ եկանք»։
«Ոչ մի բան չի փոխվել, բացարձակապես ոչ մի բան չի փոխվել… իսկ մի ժամանակ «Խաթաբալադա»-ի հերոսն ասում էր՝ «ես Էջմիածին երկու անգամ եմ եղել»։ Հիմա Էջմիածինը փոխարինվել է Հռոմով, Բեռլինով, Աթենքով, Վիեննայով, Փարիզով, բայց «ոչ մի բան չի փոխվել»։ Մարդիկ Սևանի փոխարեն գնում են Եվրամիություն, բայց կառավարությունը կտրված է, սուտ է ասում. աշխատատեղեր, տնտեսական աճ, բյուջեի աճ, սուտ է, նկարում են թվերը, բայց այդ թվերն էլ Եվրամիությունն է, իմիջիայլոց, մեզ տվել, մենք չենք ասել»,- ընդգծել է Փաշինյանը։

Никол Пашинян: теперь Эчмиадзин заменён Римом, Берлином, Афинами, Веной, Парижем
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в беседе с журналистами отметил, что по сравнению с 2018 годом количество поездок в Европейский союз выросло примерно на 400–500%.
Он добавил, что в посольствах сейчас очередь на 10 месяцев, что фактически свидетельствует о росте на 600–700%.
«Когда я говорю о статистике, экономическом росте, повышении уровня благосостояния, мне отвечают: "О чём ты говоришь, вы снова закрылись в кабинетах". А как тогда объяснить рост поездок в ЕС? Разве человек идёт в Рим или Берлин голодным, в дырявой обуви, в залатанной одежде, как Гикор?» — сказал Пашинян.
По его словам, все забыли, что раньше авиабилеты были практически недоступны и стоили баснословные суммы, а сегодня люди могут купить билет за 35, 45 или 50 евро.
«И есть те, кто говорит: "Какая разница, что изменилось?" Никто не помнит, что десятилетиями обсуждалась монополия на авиабилеты и коррупционные схемы, стоявшие за этим», — подчеркнул он.
Пашинян добавил, что в Facebook часто видит сообщения вроде: «Выехали на выходные в Вену, выпили кофе, прогулялись и вернулись».
«Ничего не изменилось, абсолютно ничего не изменилось… А когда-то герой "Хатабалада" говорил: "Я дважды был в Эчмиадзине". Теперь Эчмиадзин заменён Римом, Берлином, Афинами, Веной, Парижем, но "ничего не изменилось". Люди вместо Севана едут в Европу, а правительство оторвано от реальности и лжёт: рабочие места, экономический рост, рост бюджета — всё ложь, цифры берут из ЕС, нам их дали, мы об этом даже не заявляли», — подчеркнул премьер-министр.