Գործարարներին կոչ եմ անում գալ և քաղաքականությանը «աբգոն անել». Նիկոլ Փաշինյան
Հայ-թուրքական սահման գոյություն չունի, կա Հայաստան-Թուրքիա սահման, լրագրողների հետ զրույցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշել է, թե Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը և սահմանի բացումը հիմա բոլորովին ուրիշ համատեքստ է ստացել, որովհետև, նրա խոսքով, նաև «Խաղաղության խաչմերուկի» և «TRIPP» նախագծի շրջանակներում հիմա Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումը նշանակում է Կենտրոնական Ասիայից Եվրամիություն երկաթուղային կապի հաստատում, ավտոտրանսպորտային կապի հաստատում, նոր խողովակաշարերի հնարավորություն, նոր էլեկտրահաղորդման գծերի շարունակության հնարավորություն։
«Մենք խոսում ենք կանաչ ջրածնի մասին։ Նախագծեր են լինում, որ մտածում ես՝ լավ, դա ինչքանո՞վ է իրատեսական։ Այսօր ինձ համար ակնհայտ է, որ Կենտրոնական Ասիայից Եվրոպա ապագայում մի իքս պահի անպայման կանաչ ջրածնի խողովակաշար է գալու։ Հիմա Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորումը և սահմանի բացումը նշանակում է՝ այդ պոտենցիալ խողովակաշարը ևս մեկ լրացուցիչ երթուղու հնարավորություն ստանա, որը ձեռնտու է և՛ մեր տարածաշրջանի երկրներին, և՛ Եվրամիության երկրներին»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հասկացել է, որ տնտեսությունը քաղաքական գործիչներին վազանցում է։
«Ես զգում եմ, որ տնտեսությունը քաղաքականությանը վազանցում է, և դա շատ լավ նորություն է, որովհետև տնտեսական կապերը և տնտեսական հետաքրքրությունները, որոնք Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում և ավելի լայն համատեքստում ձևավորվում են, կայունության և անվտանգության ամենահուսալի երաշխիքն են, որովհետև, երբ որ տարածաշրջանի բիզնեսները սկսեն իրար հետ փող աշխատել և ամեն մեկը իր երկրներին բերի լրացուցիչ եկամուտներ, այդ ժամանակ երկրներից ոչ մեկը մյուս երկրի ապակայունացման և, ընդհանրապես, տարածաշրջանի ապակայունացման նկատմամբ հետաքրքրություն չի ունենա, ընդհակառակը, շատ մեծ հետաքրքրություն կցուցաբերի երկրների և տարածաշրջանի կայունության համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա գործարարներին կոչ արեց գալ և քաղաքականությանը «աբգոն անել»։
«Դա շատ կառուցողական աբգոն է։ Սովորաբար, «աբգոնը» վտանգավոր է լինում, այս դեպքում ամենահուսալի և լավ «աբգոնն» է, որ տարածաշրջանային տնտեսությունը գա տարածաշրջանային քաղաքականությանն «աբգոն անի»։ Այն ժամանակ մտածում էինք, որ տնտեսությունը կհրի քաղաքականությանը, հիմա տնտեսությունը կքաշի քաղաքականությանը, որն ավելի էֆեկտիվ է», - հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян призвал бизнесменов «опередить политику»
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в беседе с журналистами заявил, что армяно-турецкая граница как таковая не существует — есть граница между Арменией и Турцией.
Он отметил, что урегулирование отношений с Турцией и открытие границы сейчас приобрели совершенно иной контекст, поскольку, по его словам, в рамках проектов «Перекресток мира» и «TRIPP» открытие армяно-турецкой границы означает установление железнодорожного и автотранспортного сообщения из Центральной Азии в Европейский Союз, возможность строительства новых трубопроводов и продолжения линий электропередачи.
«Мы говорим о зелёном водороде. Порой возникают проекты, и думаешь: насколько это реально? Сегодня для меня очевидно, что из Центральной Азии в Европу в будущем обязательно появится определённый маршрут для транспортировки зелёного водорода. Открытие армяно-турецкой границы в рамках урегулирования отношений с Турцией даёт этому потенциальному маршруту ещё одну дополнительную возможность, что выгодно как странам нашего региона, так и государствам ЕС», — подчеркнул Пашинян.
Он отметил, что экономика «обходит» политиков.
«Я ощущаю, что экономика опережает политику, и это очень хорошая новость, потому что экономические связи и интересы, формирующиеся в отношениях Армения–Азербайджан и в более широком контексте, являются самым надёжным гарантом стабильности и безопасности. Когда бизнесы в регионе начнут зарабатывать вместе и приносить своим странам дополнительный доход, ни одна страна не будет заинтересована в дестабилизации другой, наоборот, будет проявлять максимальный интерес к стабильности стран и региона», — заявил премьер.
Он призвал бизнесменов «опередить политику».
«Это очень конструктивное опережение. Обычно опережение бывает рискованным, но в данном случае оно является самым надёжным и правильным — когда региональная экономика опережает региональную политику. Раньше мы думали, что экономика будет подталкивать политику, теперь экономика её тянет, что гораздо эффективнее», — подчеркнул Никол Пашинян.