Հովիկ Աղազարյանի գործը դատարանում է
ՀՀ գլխավոր դատախազությունից Aysor.am-ին հայտնել են՝ դատարան գնացած գործով պարզվել է, որ պատգամավորը 200 հազար դոլար է պահանջել առանց կարանտինի 150-200 հազար մանր եղջերավորներ արտահանելու միջնորդության համար։
Բացի այդ, Աղազարյանը 23 հազար դոլար էլ պահանջել է դպրոցին պատկանող տարածքում բազմաբնակարան շենք կառուցելու թույլտվություն ստանալու համար:
Հիշեցնենք՝ Հովիկ Աղազարյանը հայտարարել է, թե իր նկատմամբ քրեական հետապնդումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով է: Նա նշել էր, թե Փաշինյանի խնդրանքը չի կատարել, մանդատը վայր չի դրել, վարչապետն էլ իրեն պատժում է:
2024 թվականի դեկտեմբերի 3-ին ՔՊ վարչությունը որոշեց Հովիկ Աղազարյանին հեռացնել կուսակցությունից։
ՔՊ-ից հայտնել էին, որ Հովիկ Աղազարյանը հեռացվել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից՝ պետական և կուսակցական նշանակության կոնֆիդենցիալ տեղեկատվության արտահոսքերի, ինչպես նաև հանրության բարոյական նորմերի կոպիտ խախտումների պատճառով։
2025 թվականի մարտի 27-ին Աղազարյանը զրկվեց պատգամավորական անձեռնմխելիությունից։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը համաձայնություն էր տվել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի միջնորդությանը։

Дело Овика Агазаряна находится в суде
Как сообщили Aysor.am в Генеральной прокуратуре Армении, в ходе рассмотрения дела выяснилось, что депутат требовал 200 тысяч долларов от гражданина, чтобы обеспечить беспрепятственный экспорт мелкого рогатого скота из Армении в Объединенные Арабские Эмираты, в обход установленных процедур.
Кроме того, Агазарян требовал 23 тысячи долларов за получение разрешения на строительство многоквартирного дома на территории, принадлежащей школе.
Напомним, что сам Овик Агазарян утверждал, что уголовное преследование в отношении него инициировано по указанию премьер-министра Никола Пашиняна. Он заявлял, что не выполнил просьбу Пашиняна, не сложил депутатский мандат, и премьер якобы мстит ему за это.
3 декабря 2024 года правление партии «Гражданский договор» приняло решение исключить Овика Агазаряна из рядов партии.
В партии заявили, что Агазарян был исключен из-за утечки конфиденциальной информации государственного и партийного значения, а также за грубые нарушения моральных норм общества.
27 марта 2025 года Агазарян лишился депутатской неприкосновенности. Фракция «Гражданский договор» дала согласие на ходатайство Генерального прокурора Армении Анны Вардапетян.