Միքայել սրբազանը դեռ չի տեղափոխվել վիրահատության, տեխնիկական հարցեր կան. Պաշտպան
Երկու տարի ազատազրկման դատապարտված Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի առողջական վիճակը վերջին շրջանում վատթարացել է, պաշտպաններն ահազանգել էին, թե վիրահատական միջամտության կարիք կա։
Ավելի ուշ սրբազանի պաշտպանական թիմը հայտարարություն էր տարածել, որտեղ նշված էր, թե «Քրեակատարողական բժշկական կենտրոն»-ն առաջարկել է կազմակերպել Միքայել սրբազանին ցուցված վիրահատական միջամտությունը։
Aysor.am-ը Միքայել սրբազանի պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանից հետաքրքրվեց, թե ե՞րբ է իրականացվելու վիրահատությունը։
Պաշտպանն ասաց, որ որոշակի տեխնիկական հարցեր կան, դրանք կարգավորելուց հետո արդեն ՔԿՀ-ից կիրականացվի սրբազանի տեղափոխումը բժշկական կենտրոն։
«Երկուշաբթի օրը Վերաննքիչ քրեական դատարանում դատական նիստ կա, իր դատավճռի դեմ մեր բողոքի քննությունն է։ Այս բոլոր հարցերից հետո արդեն պարզ կլինի, թե երբ է տեղափոխվելու սրբազանը»,-ասաց փաստաբանը։

Архиепископ Микаел пока не переведен на операцию из-за технических вопросов — адвокат
Здоровье главы Ширакской епархии, архиепископа Микаела Аджапахяна, приговоренного к двум годам лишения свободы, в последнее время ухудшилось. Защитники ранее предупреждали о необходимости хирургического вмешательства.
Позже команда защиты распространила заявление, в котором отмечалось, что « Уголовно-исполнительный медицинский центр» предложил организовать операцию, показанную архиепископу Микаелу.
Корреспондент Aysor.am обратился к адвокату Микаела сирбазана Марине Фарманян с вопросом о сроках проведения операции.
Адвокат сообщила, что существуют определенные технические вопросы, и после их урегулирования архиепископ будет переведен из УИУ в медицинский центр.
«В понедельник в Апелляционном уголовном суде состоится заседание по рассмотрению обжалованного нами приговора архиепископу Микаелу. После решения всех этих вопросов станет ясно, когда архиепископ будет переведен в медицинский центр», — сказала адвокат.