ՀԷՑ-ը պարտք վերցնելով՝ կարողացել է հասնել ընկերության առողջացմանը. Աշոտ Ֆարսյան
ՀԷՑ-ը, պարտք վերցնելով, կարողացել է հասնել ընկերության առողջացմանը, այս մասին հայտարարել է տնտեսագետ, «Մեր ձևով» շարժման անդամ Աշոտ Ֆարսյանը։
«Թույլ տվեք բացատրել...
Իհարկե, նոր խոսք է պետական պարտքի համեմատությունը մասնավոր բիզնեսի վերցրած պարտքի հետ, ի վերջո, բիզնեսի և պետության նպատակները տարբեր են։
Բայց եկեք անդրադառնանք հարցի մեկ այլ որակական կողմին` ՀԷՑ-ը պարտք վերցնելով՝ կարողացել է հասնել ընկերության առողջացմանը և էֆեկտիվության բարձրացմանը, որի վառ ապացույցն է եղել ընկերության պարտքի ավելի բարձր վարկանիշը, քան ՀՀ պետական պարտքի վարկանիշն է»,- նշել է տնտեսագետը։

«Взяв кредит, ЭСА смогла добиться оздоровления компании» — Ашот Фарсян
Экономист и член движения «По-нашему» Ашот Фарсян заявил, что, привлекая заемные средства, компания "Электрические сети Армении" (ЭСА) смогла вывести компанию на путь оздоровления.
«Позвольте пояснить…
Разумеется, сравнивать государственный долг с долговыми обязательствами частного бизнеса — новый подход, поскольку цели государства и бизнеса различаются.
Но обратимся к другому, качественному аспекту вопроса: взяв кредит, ЭСА смогла добиться оздоровления компании и повышения эффективности. Ярким доказательством этого стало то, что кредитный рейтинг компании оказался выше рейтинга государственного долга Республики Армения», — отметил экономист.