ԵԽ «Լրագրողների անվտանգության հարթակը» ՀՀ իշխանություններին ուղղված շատ խիստ ահազանգ-կոչով է հանդես եկել` պահանջելով ազատ արձակել Վազգեն Սաղաթելյանին ու Նարեկ Սամսոնյանին
Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) «Լրագրողների անվտանգության հարթակը» միացել է Հայաստանի ժուռնալիստների միության (ՀԺՄ) և միջազգային գործընկերների՝ Լրագրողների Եվրոպական ֆեդերացիայի («European Federation of Journalists» (EFJ)), Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիայի («International Federation of Journalists» (IFJ)) և «Արդարություն լրագրողների համար» հիմնադրամի (Justice for journalists fund (JFJ)) հնչեցրած ահազանգերին, և հանդես եկել խիստ կոչով:
Նշենք, որ Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը (ՀԺՄ) միջազգային հեղինակավոր իր գործընկերներին՝ Լրագրողների Եվրոպական ֆեդերացիային («European Federation of Journalists» (EFJ)), Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիային («International Federation of Journalists» (IFJ)) և «Արդարություն լրագրողների համար» հիմնադրամին (Justice for journalists fund (JFJ)) իրազեկել էր ՀՀ իշխանությունների կողմից Antifake.am-ի «Իմնեմնիմի» քաղաքական փոդքասթի համահեղինակներ և վարողներ Նարեկ Սամսոնյանի, Վազգեն Սաղաթելյանի նկատմամբ հակաիրավական գործողությունների, քաղաքական հետապնդումների, խմբագրությունը և նրանց բնակարանները խուզարկելու, տեխնիկան առգրավելու և կալանավորելու մասին: Միությունը իր գործընկերներին նաև համապատասխան նյութեր էր տրամադրել՝ ակնկալելով համարժեք արձագանք:
Եվրոպայի խորհրդի «Լրագրողների անվտանգության հարթակը» ՀՀ իշխանություններին ուղղված շատ խիստ՝ Առաջին մակարդակի (1 Level) ահազանգ-կոչով է հանդես եկել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Փոդքասթի հաղորդավարները ձերբակալվել են խուլիգանության մեղադրանքով, լրագրողներն անմիջապես կալանավորվել են, Antifake.am-ի սարքավորումներն առգրավվել են
2025թ. նոյեմբերի 13-ին Ազգային անվտանգության ծառայության (ԱԱԾ) աշխատակիցները ձերբակալեցին Antifake.am-ի «Իմնեմնիմի» քաղաքական փոդքասթի համահեղինակներ և վարողներ Վազգեն Սաղաթելյանին և Նարեկ Սամսոնյանին, ինչպես նաև Antifake.am-ի լրագրող Դավիթ Ֆիդանյանին, ով ավելի ուշ ազատ արձակվեց։ Ձերբակալություններն իրականացրել են դիմակավորված ԱԱԾ աշխատակիցները, ովքեր նաև խուզարկություններ են անցկացրել վերջիններիս բնակության վայրերում։ Միևնույն ժամանակ ԱԱԾ աշխատակիցները խուզարկել են Antifake.am-ի շենքը՝ առգրավելով տեխնիկական և լրագրողական սարքավորումներ՝ տեսախցիկներ, բարձրախոսներ, համակարգիչներ, շտատիվներ և տվյալների կրիչներ։
Քրեական գործը վերաբերում է փոդքասթի նոյեմբերի 8-ի թողարկման ընթացքում արված արտահայտություններին։ Իշխանությունները դրանք որակել են որպես «խմբակային խուլիգանություն՝ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ»։ Հաղորդավարների և նրանց իրավապաշտպանների խոսքով՝ այդ արտահայտությունները եղել են քաղաքական մեկնաբանություններ՝ ի պատասխան Ազգային ժողովի նախագահի նախկինում հնչեցրած հրապարակային վիրավորանքներին։ Իսկ Ազգային ժողովի խոսնակը հայտարարել է, որ թողարկումը նաև պարունակել է «սպառնալիքներ»։
Նոյեմբերի 14-ին դատարանը Սաղաթելյանի և Սամսոնյանի նկատմամբ կիրառեց երկամսյա նախնական կալանք։
Քաղաքական իրավունքների հայկական կենտրոնի (ՔԻՀԿ) գնահատմամբ՝ խուլիգանության դրույթի կիրառումը շրջանցում է Հայաստանում վիրավորանքի ապաքրեականացումը և չի համապատասխանում խուլիգանության իրավական տարրերին, ներառյալ՝ «հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունքի» պահանջին։ ՔԻՀԿ-ը նաև նշում է, որ լրագրողական սարքավորումների առգրավումը կապ չունի մեղադրանքների հետ և խոչընդոտում է Antifake.am-ի գործունեությանը։ Կազմակերպությունը դատավարությունը համարում է քաղաքական դրդապատճառներով պայմանավորված և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք հոդվածներին հակասող։
Գործընկեր կազմակերպությունները՝ Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) «Լրագրողների անվտանգության հարթակը» (Safety of Journalists Platform), Լրագրողների Եվրոպական ֆեդերացիան («European Federation of Journalists» (EFJ)), Լրագրողների միջազգային ֆեդերացիան («International Federation of Journalists» (IFJ)) և «Արդարություն լրագրողների համար» հիմնադրամը (Justice for journalists fund (JFJ)) կոչ են անում Հայաստանի իշխանություններին՝
Պարզաբանել խուլիգանության մեղադրանքների կիրառման իրավական հիմքերը, ինչպես նաև գործի շրջանակում առաջադրված ենթադրյալ «սպառնալիքների» իրավական հիմքերը։
Վերանայել Սաղաթելյանի և Սամսոնյանի կալանքի օրինականությունն ու անհրաժեշտությունը՝ նրանց ազատ արձակումն ապահովելու նպատակով՝ ՄԻԵԿ-ի (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիա) պահանջներին համապատասխան։
Հիմնավորել Antifake.am-ի լրագրողական սարքավորումների առգրավումը և վերադարձնել այդ սարքավորումները։
Տեղեկություններ տրամադրել քրեական վարույթի ընթացքի և կալանքի պայմանների վերաբերյալ»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, Առաջին կարգի՝ 1 Level ահազանգը հնչեցվում է արտակարգ և ծանր իրավիճակներում, երբ սպառնալիքների, ոտնձգությունների, դրանց հետևանքների վտանգը խիստ բարձր է:
Այս ահազանգը վերաբերում է լրատվամիջոցների ազատության ամենալուրջ և վտանգավոր խախտումների արձանագրումներին, ինչպես նաև լրագրողների կամ լրատվամիջոցների այլ աշխատակիցների կամ նրանց ընտանիքի անդամների սպանությանը, մահափորձին կամ կյանքին ուղղակի սպառնալիքին՝ իրենց լրագրողական աշխատանքով պայմանավորված, լրագրողներին կամ լրատվամիջոցների այլ աշխատակիցներին ծանր վնասվածքներ պատճառող ֆիզիկական հարձակումներին կամ ցանկացած այլ գործողության, բռնության կիրառմանը՝ նրանց ֆիզիկական անվտանգությանը սպառնալու նպատակով, նման խախտումների անպատժելիությանը, իրենց մասնագիտական գործունեության կամ լրագրողի կարգավիճակով պայմանավորված՝ լրագրողների երկարատև կամայական կալանքին կամ բանտարկությանը, լրատվամիջոցների կամայական փակմանը և ցանկացած այլ գործողության, որը լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում կամ լուրջ ազդեցություն ունի առցանց կամ այլ լրատվամիջոցների ազատության վրա:
(1 Level: Covers the most severe and damaging violations of media freedom, including but not limited to murder, assassination or direct threat to the life of journalists or other media actors, or their family members, because of their journalistic work; physical assaults or any acts causing grievous injury to journalists or other media actors, or the use of violence to threaten their physical safety; impunity for any such violations; prolonged arbitrary detention or imprisonment of journalists because of their professional activities or their status as journalist; arbitrary closure of a media enterprise; and any other acts posing a grave threat or having a severe impact on media freedom, online or offline):
Ահազանգի կատեգորիան՝ Լրագրողների ձերբակալություն և կալանավորում (Detention and imprisonment of journalists): Այս կատեգորիան ներառում է՝ լրագրողների և մեդիա գործիչների կամայական, անհարկի կամ քաղաքական դրդապատճառներով ձերբակալությունները, կալանավորումը և բանտարկությունը։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի խորհրդի «Լրագրողների անվտանգության հարթակը» խթանում է համագործակցությունը և երկխոսությունը Եվրոպայի խորհրդի, ԵԽ 47 անդամ երկրների և գործընկեր ՀԿ-ների միջև մեդիա ազատությանը վերաբերող հարցերի շուրջ: Միջազգային ՀԿ-ները և լրագրողների ասոցիացիան համապատասխան ազդանշաններ, ահազանգեր են տեղադրում հարթակում՝ իրենց իսկ ստուգմամբ: Նշված ազդանշանները փոխանցվում են շահագրգիռ անդամ պետություններին, որոնք կարող են զեկույցներ տեղադրել դրանց հետագա գործողությունների վերաբերյալ:
2015 թվականից ի վեր Պլատֆորմը նպաստում է Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում ԶԼՄ-ների ազատության և լրագրողների, լրատվամիջոցների անվտանգության, սպառնալիքների, խոսքի ազատությանը վերաբերող լուրջ մտահոգությունների վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքագրմանը, տարածմանը, բարձրաձայնմանը:

Платформа Совета Европы по безопасности журналистов обратилась к властям Армении с решительным призывом освободить Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна
Платформа «Безопасность журналистов» Совета Европы (СЕ) присоединилась к опасениям, озвученным Союзом журналистов Армении (СЖА) и его международными партнёрами — Европейской федерацией журналистов (European Federation of Journalists, EFJ), Международной федерацией журналистов (International Federation of Journalists, IFJ) и фондом «Справедливость для журналистов» (Justice for Journalists Fund, JFJ), выступив с жёстким призывом к властям Армении.
Отметим, что Союз журналистов Армении ранее проинформировал своих авторитетных международных партнёров — EFJ, IFJ и JFJ — о противоправных действиях со стороны властей Армении в отношении соавторов и ведущих политического подкаста «Имнемними» сайта Antifake.am — Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна. Речь шла о политическом преследовании, обысках в редакции и их квартирах, изъятии техники и арестах. Союз также передал партнёрам соответствующие материалы, рассчитывая на адекватную международную реакцию.
Платформа «Безопасность журналистов» Совета Европы выступила с решительным сигналом-призывом первого уровня (Level 1), направленным властям Армении. В заявлении, в частности, отмечается:
«Ведущие подкаста были задержаны по обвинению в хулиганстве, журналисты немедленно заключены под стражу, оборудование Antifake.am изъято.
13 ноября 2025 года сотрудники Службы национальной безопасности (СНБ) задержали соавторов и ведущих политического подкаста "Имнемними" сайта Antifake.am — Вазгена Сагателяна и Нарека Самсоняна, а также журналиста Antifake.am Давида Фиданяна, который впоследствии был освобождён. Задержания были осуществлены сотрудниками СНБ в масках, которые также провели обыски в домах задержанных. Одновременно сотрудники СНБ провели обыск в здании Antifake.am, изъяв всю технику издания — видеокамеры, микрофоны, компьютеры, штативы и носители данных.
Уголовное дело связано с высказываниями, прозвучавшими в выпуске подкаста от 8 ноября. Власти квалифицировали их как "групповое хулиганство с использованием информационных или коммуникационных технологий". По словам ведущих и их правозащитников, эти высказывания представляли собой политические комментарии в ответ на ранее озвученные публичные оскорбления со стороны председателя Национального собрания. В то же время спикер парламента заявил, что выпуск также содержал "угрозы".
14 ноября суд избрал в отношении Сагателяна и Самсоняна меру пресечения в виде двухмесячного предварительного ареста.
По оценке Армянского центра политических прав (АЦПП), применение статьи о хулиганстве обходит декриминализацию оскорблений в Армении и не соответствует юридическим признакам хулиганства, включая требование «явного неуважения к обществу». АЦПП также отмечает, что изъятие журналистского оборудования не связано с предъявленными обвинениями и препятствует деятельности Antifake.am. Организация считает судебное разбирательство политически мотивированным и противоречащим ряду статей Европейской конвенции по правам человека.
Партнёрские организации — Платформа «Безопасность журналистов» Совета Европы, Европейская федерация журналистов (EFJ), Международная федерация журналистов (IFJ) и фонд «Справедливость для журналистов» (JFJ) — призывают власти Армении:
разъяснить правовые основания применения обвинений в хулиганстве, а также юридическую основу предполагаемых «угроз» в рамках дела;
пересмотреть законность и необходимость содержания Сагателяна и Самсоняна под стражей с целью их освобождения в соответствии с требованиями Европейской конвенции по правам человека;
обосновать изъятие журналистского оборудования Antifake.am и вернуть его редакции;
предоставить информацию о ходе уголовного производства и условиях содержания под стражей.
Напомним, сигнал первого уровня (Level 1) применяется в экстренных и особо тяжёлых случаях, когда риск угроз, посягательств и их последствий является исключительно высоким.
Такие сигналы касаются наиболее серьёзных и опасных нарушений свободы СМИ, включая убийства, покушения или прямые угрозы жизни журналистов или других работников СМИ (а также членов их семей) в связи с их профессиональной деятельностью, физические нападения, причинение тяжкого вреда здоровью, применение насилия с целью угрозы физической безопасности, безнаказанность подобных преступлений, длительное произвольное задержание или лишение свободы журналистов из-за их профессиональной деятельности или статуса, произвольное закрытие СМИ, а также любые иные действия, представляющие серьёзную угрозу или оказывающие тяжёлое воздействие на свободу медиа — онлайн или офлайн.
Категория сигнала: задержание и заключение журналистов под стражу (Detention and imprisonment of journalists). Эта категория охватывает произвольные, необоснованные или политически мотивированные задержания, аресты и тюремное заключение журналистов и медиа-деятелей.
Отметим, что Платформа«Безопасность журналистов» Совета Европы содействует сотрудничеству и диалогу между Советом Европы, его 47 государствами-членами и партнёрскими НПО по вопросам свободы СМИ. Международные НПО и журналистские ассоциации размещают на платформе сигналы и тревожные уведомления, прошедшие их собственную проверку. Эти сигналы направляются заинтересованным государствам-членам, которые могут публиковать отчёты о предпринятых последующих мерах.
С 2015 года Платформа способствует сбору, распространению и публичному освещению информации о серьёзных проблемах свободы СМИ, безопасности журналистов, угрозах и свободе слова в странах — членах Совета Европы.