«Ես զրկված եմ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ժամերգություններին և պատարագներին մասնակցելու իմ օրինական և հիմնարար իրավունքից». Վարդան Ղուկասյան
15/12/2025 18:58
Փաստաբան Զարուհի Փոստանջյանը հրապարակել է կալանավայրում գտնվող Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի դիմում-բողոքը՝ ուղղված ՀՀ ՄԻՊ-ին, Գլխավոր դատախազին, ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին.
«ՀՀ գլխավոր դատախազին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին
ՀՀ-ում հավատարմագրված դեսպաններին
Բողոք
2025 թվականի հոկտեմբերի 21-ից, երբ օրվա իշխանությունը իրականացրեց իր հանցավոր երազանքը` շինծու մեղադրանքներով, ինձ զրկել ազատությունից, ես զրկված եմ նաև Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ժամերգություններին և պատարագներին մասնակցելու իմ օրինական և հիմնարար իրավունքից, որը երաշխավորված է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 41-րդ հոդվածով, ինչպես նաև Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության եվրոպական կոնվենցիայի 9-րդ հոդվածով։ Իմ հիմնարար իրավունքի սահմանափակումը կիրառվում է առանց որևէ օրինական և հիմնավորված պատճառի, կամայական կերպով՝ խախտելով իմ իրավունքը այն իրականացնելու ինչպես միայնակ, այնպես էլ այլոց հետ համատեղ, հրապարակավ կամ մասնավոր կարգով, և ինձ զրկելով մյուս հավատացյալների հետ միասին ժամերգություններին և միասնական աղոթքներին մասնակցելու հնարավորությունից։
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին իմ հոգևոր ծնողն է, որին ես իմ պարտքը տվել և տալիս եմ եկեղեցիներ կառուցելով, հոգևոր գրքերի` հազարավոր տպաքանակով տպագրությամբ, Հայաստանի բոլոր եկեղեցիներին ընծաներ նվիրաբերելով։
Որպես Հայ Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու նվիրյալ, ով տարվա 250 օրը անցկացնում է ծոմի և պահքի մեջ, որի համար մեր եկեղեցում հաղորդություն ստանալը, Խաչն ու Ավետարանը համբուրելը ծեսի սովորական մաս չէ, այլ Սուրբ Երրորդության, Լուսավորչի եկեղեցու ծառայի պարտականություն, նպատակային կերպով զրկված եմ մասնակցելու գեթ մեկ կիրակնօրյա պատարագի։
Օրվա իշխանությունների կամակատար իրավապահները, զնդանների պահապանները բանտարկել են նաև հավատքը` արգելելով ինձ իրացնել իմ իրավունքը։
Քրիստոսադավ ժողորդավարներն արգելել են ինձ անգամ խունկի հոտն առնել բանտախցում, չեն ստեղծել պայմաններ միայնակ և բարձրաձայն աղոթելու համար: Արգելել են հպվել իմ Մոր` Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու պատերին։
Հուդայասիրտ ղեկավարներն ինչ աստիճանի են վախեցած մեզ նման ազատամիտ, ազգին նվիրված մարդկանցից, որ արգելում են անգամ բանտից եկեղեցի գնալու մեր սահմանադրական իրավունքը։
Դիմում եմ ժողովրդավար Եվրոպայի երկրների` Հայաստանում աշխատող դեսպաններին. դուք շնչում եք իմ երկրի խնկաբույր օդը, խմում հայրենիքիս մաքուր ջուրը, ձեզանից ոմանք քրիստոնեական հավատքի կրողներ են և խոնարհվում են Խաչի ու Ավետարանի առջև։ Եթե որևէ իշխանավոր փորձի բանտարկել ձեր հավատքը Քրիստոսի, Խաչի, Սուրբ Երրորդության վկայությունների նկատմամբ և դա անի կրոնական ազատությունների ապահովման կեղծ հայտարարությունների ներքո, այդ երկրի ղեկավարի նկատմամբ ո°րն է լինելու ձեր վերաբերմունքը։
Ինչպես ասում է Հովհաննես Վարդապետ Երզնկացին. «Որովհետև, ով հայոց եկեղեցի, քո ուղղափառ հավատի լույսը չնվազեց, բարի ցորենիդ սերմին որոմ չխառնվեց, օտար ուսման աղտոտ ջուրը քո ավանդության հստակ աղբյուրը չպղտորեց, հերձվածության քացախը չհունցվեց քո կենդանության հացին», վստահ եմ` առաջիկայում կկարողանամ իրացնել իմ իրավունքը` մասնակցել սուրբ պատարագներին և միասնական աղոթքներին։
Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյան
15 դեկտեմբեր, 2025 թվական»։

«Я лишён моего законного и фундаментального права участвовать в богослужениях Армянской Апостольской Церкви» — мэр Гюмри
Адвокат Заруи Постанджян опубликовала письмо-жалобу мэра Гюмри Вардана Гукасяна, находящегося в заключении, адресованную Защитнику прав человека Республики Армения, Генеральному прокурору и послам, аккредитованным в Республике Армения:
Генеральному прокурору Армении
Защитнику прав человека Армении
Аккредитованным в Армении послам
Жалоба
С 21 октября 2025 года, когда действующая власть реализовала своё преступное намерение лишить меня свободы на основании сфабрикованных обвинений, я также лишён моего законного и фундаментального права участвовать в Последованиях Часов и Литургиях Армянской Апостольской Церкви. Это право гарантировано 41-й статьёй Конституции Республики Армения, а также 9-й статьёй Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод. Ограничение моего фундаментального права осуществляется без каких-либо законных и обоснованных причин, произвольно, нарушая моё право осуществлять его как индивидуально, так и совместно с другими, публично или частным образом, лишая меня возможности участвовать в богослужениях и совместных молитвах вместе с другими верующими.
Армянская Апостольская Церковь — мой духовный родитель, которому я обязан и продолжаю служить, строя церкви, публикуя духовные книги тиражом в тысячи экземпляров и даря пожертвования всем церквям Армении.
Как преданный член нашей Армянской Апостольской Церкви, проводящий около 250 дней в году в постах и воздержании, для которого Святое Причащение в нашей церкви, целование Креста и Евангелия является не просто частью обряда, а обязанностью слуги Святой Троицы и Церкви Просветителя, я намеренно лишен возможности участвовать даже в одном воскресном богослужении.
Исполнители прихотей действующей власти и тюремные охранники лишили меня также и свободы вероисповедания, запрещая реализовать моё право.
Меня даже не допускают почувствовать запах ладана в камере и не создают условий для молитвы в одиночестве или вслух; запрещают прикасаться к стенам Моей Матери — Армянской Апостольской Церкви, которые я считаю святынями.
Насколько же боятся наши руководители с «иудейскими сердцами» таких свободомыслящих и преданных нации людей, что запрещают нам даже конституционное право посещать церковь из тюрьмы.
Я обращаюсь к послам демократических стран Европы, аккредитованным в Армении: вы дышите ароматным воздухом моей страны, пьёте чистую воду моей родины, многие из вас исповедуют христианскую веру и склоняются перед Крестом и Евангелием. Если какой-либо власть имущий попытается лишить вас свободы веры во Христа, Крест и Святую Троицу под предлогом обеспечения религиозных свобод, каково будет ваше отношение к такому руководителю?
Как говорит Архимандрит Ованес Ерзнкаци:
«Ибо, о Церковь армянская, свет твоей правоверной веры не угас, семена доброго зерна не были смешаны с сорной пылью, чуждым учением не был омрачен чистый источник твоего наследия, уксус расправленности не смешался с хлебом твоей жизни», — я уверен, что в ближайшем будущем смогу реализовать своё право участвовать в святых литургиях и совместных молитвах.