Չեմ կարծում, որ հիմա սահմանին լարվածության մասին մտահոգություն կարող է լինել. մտահոգող է բուքն ու քամին. Սուրեն Պապիկյան
15/12/2025 11:27
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը չի կարծում, որ հիմա սահմանին լարվածության մասին մտահոգություն կարող է լինել։
«Սահմանին շատ հանգիստ է, պատրաստվում ենք Ամանորին։ Այո՛, տոնական օրերին, բնականաբար, ծառայությունն ավելի զգոն է»,- նշեց նա։
Նախարարի խոսքով՝ հաշվի առնելով եղանակային պայմանները՝ բուքն ու քամին, հիմա Զինված ուժերն այդ խնդիրներով են մտահոգված։
«Եթե Երևանում ու հարակից մարզերում ձյուն չկա, ապա բարձրադիր հատվածում ձյուն է, մենք մինչև 3500 մետր բարձրության դիրքեր ունենք, հաշվի առեք, որ այնտեղ ձյունը հալվում է ամռանը»,- ասաց Պապիկյանը։

«Не думаю, что сейчас есть повод для беспокойства из‑за напряжённости на границе: беспокоят лишь вьюга и ветер» — Сурен Папикян
Министр обороны Сурен Папикян не считает, что сейчас есть повод для беспокойства из‑за напряжённости на границе.
«На границе спокойно, готовимся к Новому году. Конечно, в праздничные дни служба более бдительна», — отметил он.
По словам министра, учитывая погодные условия — вьюга и ветер — вооружённые силы сейчас сосредоточены именно на этих вопросах.
«Если в Ереване и прилегающих областях снега нет, то в высокогорных районах снег есть. У нас позиции находятся на высоте до 3500 метров, и имейте в виду, что снег там тает только летом», — добавил Папикян.