Վերաքննիչ բողոքի պատճառով Միքայել Սրբազանի տեղափոխումը բժշկական կենտրոն հետաձգվել է
Արդեն հայտնել ենք, որ երկու տարի ազատազրկման դատապարտված Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի առողջական վիճակը վերջին շրջանում վատթարացել է, պաշտպաններն ահազանգել էին, թե վիրահատական միջամտության կարիք կա։
Նախատեսվում էր, որ Սրբազանն այսօր պետք է քրեակատարողական հիմնարկից տեղափոխվի «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոն՝ հետազոտությունների, ապա՝ վիրահատման։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Միքայել Սրբազանի պաշտպան Մարինե Ֆարմանյանն ասաց, որ տեղափոխումն այսօր չի լինի։
«Վերաքննիչ քրեական դատարանում այսօր դատական նիստ կա, որի ընթացքում քննարկվելու է պաշտպանության կողմի ներկայացրած վերաքննիչ բողոքը՝ դատավճռի դեմ, արդարացման հիմքով։ Քննարկվելու է նաև դատախազության վերաքննիչ բողոքը, նրանք միջնորդել են, որ Սրբազանի դեմ կիրառված պատժի սահմանաչափը բարձրացվի, պատիժը խստացվի»,-ասաց Մարինե Ֆարմանյանը՝ ավելացնելով, որ Սրբազանը բժշկական կենտրոն կտեղափոխվի դեկտեմբերի 16-ին։

Из-за апелляционной жалобы отложен перевод архиепископа Микаела в медицинский центр
Мы уже сообщали, что состояние здоровья предстоятеля Ширакской епархии архиепископа Микаела Аджапахяна, приговорённого к двум годам лишения свободы, в последнее время ухудшилось, и защита заявляла о необходимости хирургического вмешательства.
Планировалось, что сегодня архиепископ будет переведён из уголовно-исполнительного учреждения в медицинский центр «Измирлян» для проведения обследований, а затем — операции.
В беседе с Aysor.am адвокат архиепископа Микаела Марине Фарманян сообщила, что перевод сегодня не состоится.
«Сегодня в Апелляционном уголовном суде состоится судебное заседание, в ходе которого будет рассмотрена апелляционная жалоба стороны защиты на приговор — по основанию оправдания. Одновременно будет рассмотрена апелляционная жалоба прокуратуры, в рамках которой представлено ходатайство об увеличении срока наказания, назначенного архиепископу Микаелу, и о его ужесточении», — сообщила Марине Фарманян, добавив, что перевод архиепископа в медицинский центр запланирован на 16 декабря.