Զինծառայող Սմբատ Կիրակոսյանին անզգուշությամբ ինքնասպանության են հասցրել. կա կալանավորված անձ
2025 թվականի դեկտեմբերի 12-ին զինծառայողի մահվան դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում 1 անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (զինծառայողին անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելը):
ՀՀ քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը:
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդեց, որ հայտնաբերվել է զինծառայող Սմբատ Մհերի Կիրակոսյանի դին՝ հրազենային վնասվածքով:
Քննչական կոմիտեից ավելի ուշ հայտնեցին, որ, ըստ նախնական տվյալների, զինծառայողն իրեն ամրակցված զենքով կրակոց է արձակել գլխի շրջանում, ինչի հետևանքով մահացել է։

Военнослужащему Смбату Киракосяну по неосторожности довели до самоубийства — есть задержанный
В ходе предварительного расследования уголовного дела по факту смерти военнослужащего 12 декабря 2025 года в отношении одного лица возбуждено уголовное преследование по ч. 2 п. 3 ст. 522 Уголовного кодекса РА (доведение военнослужащего до самоубийства по неосторожности).
В Следственном комитете Армении сообщили, что в отношении подозреваемого избрана мера пресечения в виде ареста.
Ранее 12 декабря Министерство обороны РА сообщило о том, что обнаружено тело военнослужащего Смбата Мгеровича Киракосяна с огнестрельным ранением.
Позже Следственный комитет пояснил, что по предварительным данным, военнослужащий выстрелил себе в голову из прикрепленного к нему оружия, в результате чего скончался.