Մեր ապագայի տեսլականը ուժեղ Հայաստանն է. չպետք է սոված կամ հագուստ չունեցող երեխա լինի, դեղի փողի խնդիր ունեցող ծնող չպետք է լինի այլևս, դա իմ պատվի հարցն եմ համարում. Սամվել Կարապետյան
15/12/2025 13:35
Ապօրինի կալանքի տակ գտնվող «Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում հրապարակել է ծրագրային հոդված, որտեղ Սամվել Կարապետյանը ներկայացնում է Հայաստանի ապագայի իր տեսլականը։
«Ընդամենը մի քանի օրից կավարտվի 2025 թվականը և մենք մուտք կգործենք Հայաստանի ու հայ ժողովրդի պատմության համար ճակատագրական տարի։ Պարզ է, որ 2026 թվականի հունիսին տեղի ունենալիք խորհրդարանական ընտրությունները ճակատրագական հետևանքներ են ունենալու մեր՝ որպես պետականություն ունեցող ազգի ապագայի վրա։ Ինչպիսին է այդ ապագան լինելու՝ որոշելու է ինքը՝ հայ ժողովուրդը։
Գիտեք, որ փոքրիկ խմբակն ու դրա ղեկավարը առաջարկում են այդ ապագայի իրենց պատկերը, որտեղ մեկ գլխավոր կետ կա ընդամենը։ Մեզ տարբեր խոստումներ են տալիս, վարդագույն նկարներ, տեսանյութեր են նկարում, բայց ըստ էության մի բան են ասում՝ չնայած բոլոր արհավիրքներին ու խայտառակ ձախողումներին թող Նիկոլը մնա իշխանության, մնացածը լավ կլինի։ Թե ինչի հաշվին պետք է լավ լինի ու ինչու նա պետք է երրորդ ժամկետի մնա՝ պարզ չէ։ Ո՞ր ձեռքբերման համար։ Ղեկավարի գիտելիք, ինչպես չկար, այդպես էլ չկա, դրական փորձ չկար ու չառաջացավ, որևէ ոլորտի նորմալ ռազմավարություն չկա, երկիրը պարտքերի մեջ խրված, աղքատությունը շատացած ու սրված, ժողովրդավարությունը քայքայված, հասարակությունը ծայրաստիճան պառակտված ու ատելությամբ լցված, Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին վտանգված, հայկական Սփյուռքը՝ հայրենիքից մեկուսացված, ու այս տխուր ցանկը կարելի է դեռ երկար շարունակել։
Բայց այս ամենն արձանագրելը նորություն չէ։ Կարծում եմ ավելի կարևոր է այլընտրանք առաջարկելը, որպեսզի մեր քաղաքացիները պարզ ընտրություն ունենան ու միայնակ չլինեն իշխանական քարոզչության հետ։ Այս փոքր/կարճ հոդվածով ուզում եմ հենց դա անել։ Ապրածս կյանքի, բարի համբավի ու արված գործերի հիմքի վրա դրված ապագայի պատկեր առաջարկել։ Այն բավականին պարզ է, կարող եմ ներկայացնել ընդամենը 3-4 կետով։
Նախ, առաջինը և ամենակարևորը։ Մեր ժողովուրդը արդարության կարոտ է մնացել ու մենք պետք է կատարենք մեր ժողովրդի երազանքը։ Փոքրիկ խմբակը հենց այդ հիմնական խոստումով եկավ իշխանության ու անամոթաբար խաբեց բոլորիս։ Մենք բերելու ենք այդ սպասված արդարությունը։
Արժանին ու խելացին լավ դիրք է զբաղեցնելու պետական համակարգում անկախ իր ծանոթություններից ու ունեցած փողի քանակից։ Համարձակ ու հայրենասեր մարդկանց ոչ թե հեռացնելու, այլ խրախուսելու ենք ու առաջ տանելու։ Երիտասարդներին կանաչ ճանապարհ ենք տալու։ Ոչ թե դատարկելու ենք պետական բյուջեն ու լցնելու ենք սեփական գրպանները, այլ անելու ենք ճիշտ հակառակը, որովետև դա է ճիշտը, դա է արդարը և դա է մեզ պետք։ Նույնիսկ՝ մեր սեփական միջոցների հաշվին պարտավոր ենք հարստացնել մեր երկիրը։ Օգտագործելու ենք տասնամյակների ընթացքում տասնյակ երկրներում ձեռք բերված գործարար կապերը աշխարհի լավագույն ու հռչակավոր ընկերությունների հետ ու երկիրը հարստացնենք, կառուցենք և շենացնենք։ Մեր ժողովուրդը ու մեր պետությունը բազմաթիվ կարիքներ ունեն։ Ինչի համար ենք աշխատել ու վաստակել, եթե չպետք է բավարարենք այդ կարիքները։ Տարիներ շարունակ տնտեսական զարգացման տեմպերով աշխարհին զարմացրել են մեր բարեկամ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները։ Հիմա գալիս է զարմացնելու մեր ժամանակը։
Երկրորդը։ Հայաստանը պետք է դառնա բարեկեցության, բոլոր իմաստներով ապահով ու լավ ապրող քաղաքացիների երկիր։ Հայ ժողովուրդը վաստակել է սեփական երկրում լավ ապրելու իրավունքը։ Պետք է անցյալում թողնենք աղքատներ ունենալու փաստը։ Բոլոր կարիքավորներին ապահովելու ենք աշխատանքով և հնարավորություններով։ Հայաստանում չպետք է սոված կամ հագուստ չունեցող երեխա լինի։ Դեղի փողի խնդիր ունեցող ծնող չպետք է լինի այլևս։ Դա իմ պատվի հարցն եմ համարում։
Բացի այդ։ Մենք չենք կարող խոսել զարգացման մասին, եթե մեր հասարակության զգալի մասը ճկռում է տարատեսակ, մասնավորապես՝ բանկային պարտքերի տակ։ Մարդը մի անգամ վարկ է վերցրել ինչ-որ մի ընթացիկ հարց լուծելու համար՝ մեքենա կամ բնակարան գնելու, որոշները՝ Նոր Տարի անելու համար։ Ու ընկել է պարտքերի անվերջ շրջանի մեջ, որովետև կարիքները չեն ավարտվում, իսկ կյանքը գնալով թանկանում է ու դժվարանում, եկամուտները՝ պակասում։ Այս մարդկանց իրենց խնդրի հետ մենակ չենք թողնելու ու բանկերի և այլ վարկային կազմակերպությունների հետ միասին գտնելու ենք համապատասխան լուծումներ։ Տեսնում եմ և ունեմ այդ լուծումների ճանապարհները։
Երրորդը։ Հայաստանը իրավունք չունի վատ հարաբերություն ունենալ որևէ հարևանի ու որևէ գերտերության հետ։ Պրիմիտիվ քեն քշելու ու միաժամանակ քծնելու խաբեբա ու հայերիս համար ամոթալի քաղաքականությունը դադարեցնելու ենք ընտրությունների հաջորդ իսկ օրվանից։ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի հետ կռացած «բարեկամություն» անելով իրական խաղաղություն չենք ունենա, Ռուսաստանի դեմ խարդավանքներով տարածաշրջանում մեզ անվտանգ չենք զգա, Իրանի ու Վրաստանի կենսական շահերը անտեսելով դժվար օրերի բարեկամ չենք ունենա։ Մեր ժողովուրդը վաղուց մոռացել է, թե ինչպես է լինում, լավ հարաբերություններ ունենալով, սեփական հարցերը լուծելը։ Մենք հենց այդպես ենք անելու՝ ոչինչ չենք ուրանալու, բայց հարցերը լուծելու ենք խաղաղությամբ ու պրոֆեսիոնալիզմով՝ մեր օգտին։
Չորրորդը։ Մենք կրկին պետք է մի մեծ ընտանիք դառնանք, ուր յուրաքանչյուրը իրական սիրո ու համերաշխության մթնոլորտում զբաղվում է իր գործով ու շենացնում հայրենի տունը։ Փոքրիկ խմբակին հեռացնելուց հետո ատելությունը պետք է արմատախիլ անենք Հայաստանից։ Կարծում եմ, որ պետք է նաև ազգովի հավաքվենք ու լրջորեն վերլուծենք այն ամենը, ինչ տեղի ունեցավ մեզ հետ անցած տարիներին։ Շատ խնդիրների պատճառներ մեր մեջ ենք գտնելու և պետք է ուժ գտնենք մեր մեջ ներողություն խնդրել իրարից տեղի ունեցած արհավիրքների համար և Հայաստանը պետք է դարձնենք ամբողջ աշխարհի հայերի ամենաապահով ու երազանքի՝ տունը։
Մեր ապագայի մասին իմ պատկերացումն ամենաընդանուր գծերով այսպիսինն է։ Իհարկե, էլի ասելիք ունեմ, ամբողջը չէր։ Առաջիկայում դեռ կանդրադառնամ այս հարցերին, կխոսեմ ավելի մանրամասն ու ծրագրային, կխոսեն այս մասին նաև «Մեր ձևով» շարժման իմ գործընկերները։ Բայց ներկայացրեցի Ձեզ ամենակարևորը ու հանգիստ եմ, որ ապագայի պատկերի մասին մտածելիս այլևս կկարողանաք համադրել առնվազն երկու տեսարան։ Մեկն այն է, որում ապրում ենք արդեն 7 տարուց ավելի։ Մյուսն այն է, որի մասին կարդացիք հենց նոր։
Ընտրությունը ձերն է։ Հասկանալի է, որ այսպես թե այնպես՝ ապագան գալու է։ Այլ հարց է, որ մենք, հայերս, այն պետք է բառի ամենալավ իմաստով մերը դարձնենք։ Արդար, բարեկեցիկ, հարուստ, խաղաղ ու համերաշխ Հայաստանի Հանրապետության ապագան»,- ասվում է հոդվածում։

Наше видение будущего — сильная Армения: не должно быть ни голодного ребёнка, ни ребёнка без одежды, ни родителей, которые не могут купить лекарства: я считаю это вопросом своей чести — Самвел Карапетян
Находящийся под незаконным арестом меценат, лидер народного движения «По-нашему» Самвел Карапетян обратился с посланием из УИУ «Ереван‑Кентрон», изложив свое видение будущего Армении.
«Через несколько дней завершится 2025 год, и мы вступим в судьбоносный для Армении и армянского народа год. Очевидно, что парламентские выборы, намеченные на июнь 2026 года, будут иметь судьбоносные последствия для будущего нашего народа как нации с государственностью. Каким будет это будущее — решит сам армянский народ.
Мы знаем, что небольшая группа и её лидер предлагают своё видение будущего, где есть только один главный пункт. Нам дают разные обещания, розовые картинки, снимают видео, но по сути говорят одно: несмотря на все катастрофы и позорные провалы, пусть Никол остаётся у власти, а остальное будет хорошо. Но за счёт чего это «хорошо» и почему он должен остаться на третий срок — непонятно. Какое достижение подтверждает это? Знания руководителя, которых не было и нет, положительного опыта не было, нормальной стратегии в любом секторе нет, страна погружена в долги, бедность растёт, демократия разрушена, общество крайне расколото и полно ненависти, Армянская Апостольская Церковь под угрозой, армянская диаспора изолирована от Родины — и этот печальный список можно продолжать.
Но фиксировать это — не новость. Думаю, важнее предложить альтернативу, чтобы наши граждане имели ясный выбор и не остались один на один с пропагандой власти. В этой короткой статье я хочу именно это сделать — предложить видение будущего на основе моего жизненного опыта, репутации и совершённых дел. Оно достаточно простое и сводится к 3–4 пунктам.
Первое и самое главное. Наш народ жаждет справедливости, и мы должны осуществить его мечту. Маленькая группа пришла к власти с этим обещанием и бесстыдно обманула всех нас. Мы принесём долгожданную справедливость.
Достойные и умные займут хорошие позиции в государственном аппарате независимо от своих знакомств и богатства. Смелых и патриотически настроенных людей мы не будем отстранять, а поощрять и продвигать. Молодёжи откроем «зелёный путь». Мы не будем растрачивать бюджет ради личной выгоды, а сделаем всё наоборот — потому что это правильно, это справедливо и это нужно нам. Даже за свой счет мы обязаны обогатить нашу страну. Используем деловые связи, накопленные десятилетиями и десятками стран, с ведущими мировыми компаниями, чтобы развивать, строить и способствовать процветанию страны. Наш народ и государство имеют множество потребностей. Для чего мы работали и зарабатывали, если не для того, чтобы удовлетворять эти потребности? Страны, с которыми мы сотрудничали, например, ОАЭ, поражали мир темпами экономического развития. Сейчас пришло наше время удивлять.
Второе. Армения должна стать страной благополучия, страной, где все граждане живут достойно. Армянский народ заслужил право хорошо жить в своей стране. Не должно быть бедных. Мы предоставим работу и возможности всем нуждающимся. В Армении не должно быть ни голодного, ни без одежды ребёнка. Родители не должны сталкиваться с проблемой покупки лекарств. Это вопрос моей чести.
Кроме того, нельзя говорить о развитии, если значительная часть общества утопает в долгах, особенно банковских. Человек однажды взял кредит для решения текущих вопросов — покупки машины или квартиры, кто-то для празднования Нового года. И оказался в бесконечном круге долгов, потому что потребности не заканчиваются, а жизнь становится дороже, доходы уменьшаются. Мы не оставим этих людей один на один с их проблемами и вместе с банками и другими кредитными организациями найдём соответствующие решения. Я вижу и знаю эти пути.
Третье. Армения не имеет права иметь плохие отношения ни с одним соседом или крупной державой. Мы прекратим примитивную политику мести и одновременно лести, которая была позорной для армян. Наступающим днём после выборов мы перестанем делать видимость «дружбы» с Азербайджаном и Турцией, не имея реального мира, не будем участвовать в интригах против России, игнорируя жизненно важные интересы Ирана и Грузии. Народ давно забыл, как решать свои вопросы в условиях добрососедских отношений. Мы сделаем это, сохраняя мир и профессионализм.
Четвёртое. Мы должны снова стать большой семьёй, где каждый в атмосфере настоящей любви и гармонии занимается своим делом и развивает родной дом. После отстранения маленькой группы ненависть должна быть искоренена из Армении. Я считаю, что мы должны собраться вместе, серьёзно проанализировать всё, что произошло с нами в последние годы. Много причин проблем мы найдём внутри себя и должны найти силы для прощения друг друга за произошедшие бедствия. Армения должна стать самым безопасным и желанным домом для армян во всём мире.
Таково моё видение будущего в самых общих чертах. Конечно, есть ещё многое, о чём можно говорить. В ближайшее время я вернусь к этим вопросам более подробно и программно, об этом также расскажут мои коллеги по движению «По-нашему». Но я представил главное, и уверен, что, думая о будущем, вы сможете сравнить хотя бы два сценария: один — тот, в котором мы живём уже более 7 лет, другой — тот, о котором вы только что прочитали.
Выбор за вами. Будущее придёт в любом случае. Вопрос лишь в том, чтобы мы, армяне, сделали его по-настоящему нашим. Будущее Республики Армения должно быть справедливым, благополучным, богатым, мирным и гармоничным», — говорится в послании.