Փաշինյանը հարձակվել է եկեղեցու վրա, որպեսզի չբացահայտվեն գործակալները իշխանությունում. Խզմալյան
Հայաստանը շատ արագ կիսաժողովրդավարական պետության կարգավիճակից անցել է դեպի ավտորիտար ռեժիմ և մեկ քայլ է մնացել՝ գնալու դեպի բռնապետություն. Aysor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ Եվրոպական կուսակցության նախագահ Տիգրան Խզմալյանը։
«Եվ դրա բնորոշումը տվեց անձամբ Փաշինյանը, ով 2018-ին հայտարարում էր, որ դուք բոլորդ վարչապետ եք, կառավարությունը, պետությունը դուք եք, իսկ 2025-ին ասաց, որ կառավարությունը ես եմ, ով համաձայն չէ` կարող է թողնել և գնալ։ Սա նշանակում է, որ մենք արդեն դարձել ենք ավտորիտար պետություն և գտնվում ենք մեկ քայլի վրա՝ դեպի բռնապետություն»,-ասաց նա։
Խզմալյանը նշեց, որ Փաշինյանը յուրաքանչյուր եվրոպական երկիր այցից հետո զեկույցով գնում է «Մոսկվա, կամ Ալթայ, կամ այլ ռուսաթուրքական դաշինքի մի տեղ հաշվետվություն տալու համար»։
«Նա դիտում է Հայաստանը ռուս-թուրքական ռեգիոնալիստական օրակարգով։ Իրականում այս տարածաշրջանում մենք ոչ թե 3+3 ենք, այլ 5-ը՝ մեկի դեմ, և նա չի կարող չհասկանալ դա»,-ասաց նա։
ՀԵԿ նախագահը նշեց, որ այս ամենն արվում է Փաշինյանի անձնական և կուսակցական շահերով․
«Նրան Ալիևը, Պուտինը և Էրդողանը խոստացել են աջակցություն՝ վերընտրվելու համար, և այդ աջակցությունը ցուցադրվելու է Ադրբեջանի կողմից՝ անկլավների մասով մինչև ընտրությունները ժամանակավոր լռությամբ, Թուրքիայի կողմից, ենթադրում եմ, ապրիլի 24-ին սահմանը բացելով, որպեսզի նա կարողանա ասել՝ տեսե՛ք, ես ձեզ խաղաղություն եմ բերել»։
Խզմալյանը հիշեցրեց, որ 1938-ին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Չեմբերլենը Մյունխենում Հիտլերի հետ ստորագրեց մի թուղթ, որը ներկայացվում էր որպես խաղաղություն, սակայն մեկ տարի անց սկսվեց պատերազմը. «Մեզ մոտ դա վերափոխվելու է զանգվածային արտագաղթի»։
Արտաքին մարտահրավերների դեմ ներքին քաղաքականությունը, մասնավորապես, եկեղեցու դեմ ձեռնարկված ճնշումները, Խզմալյանը նույնպես դիտարկեց տարածաշրջանային մեծ ծրագրի մաս․«Սա ևս մաս է կազմում մեծ ծրագրի։ Նորմալ երկրներում, նորմալ կառավարությունները, ազգային առաջնորդները կոչված են միավորելու ազգը, համախմբելու ժողովրդին, մինչդեռ Փաշինյանի քաղաքականությունն առաջին օրից ուղղված էր պառակտելուն, ատելություն սերմանելուն»։
Նա հիշեցրեց, որ, ըստ Սահմանադրության, եկեղեցին անջատ է պետությունից և համակարծիք էր, որ ԿԳԲ-ի գործակալները, իհարկե, շատ են եկեղեցում։
«Բայց ԿԳԲ-ի գործակալներին նախ պետք է փնտրել կառավարությունում, ԱԺ-ում, մամուլում, տնտեսության մեջ, նախարարություններում, ԱԱԾ-ում, բանակում, և միայն վերջում, երբ հասարակությունն անցնի լուստրացիա և ազատվի օտար ազդեցությունից, ինքնըստինքյան կմաքրվի նաև եկեղեցին։ Փաշինյանը զբաղվում է եկեղեցով, որովհետև դա միակ կառույցն է, որը իրեն չի պատկանում։ Նա զբաղվում է եկեղեցով, որպեսզի չզբաղվի այդ նույն հարցերով իրեն պատկանող կառավարման ոլորտներում»,-ասաց նա։

Пашинян напал на Церковь, чтобы агенты во власти не были разоблачены — Хзмалян
Армения в кратчайшие сроки перешла от статуса полудемократического государства к авторитарному режиму и находится в одном шаге от диктатуры. Такое мнение в беседе с Aysor.am выразил председатель Европейской партии Армении Тигран Хзмалян.
«Определение этому дал сам Пашинян: в 2018 году он заявлял — "вы все премьер-министр, вы и есть правительство, вы и есть государство", а в 2025 году сказал — "правительство — это я, а кто не согласен, может уйти". Это означает, что мы уже стали авторитарным государством и находимся в одном шаге от диктатуры», — отметил он.
Хзмалян заявил, что после каждого визита в европейскую страну Пашинян «отправляется с отчётом — в Москву, на Алтай или в какое-либо другое место российско-турецкого альянса».
«Он рассматривает Армению через призму российско-турецкой регионалистской повестки. В действительности в этом регионе мы имеем не формат 3+3, а "пять против одного", и он не может этого не понимать», — сказал Хзмалян.
По словам председателя ЕПА, всё происходящее обусловлено личными и партийными интересами Пашиняна:
«Алиев, Путин и Эрдоган пообещали ему поддержку для переизбрания. Эта поддержка будет выражаться в том, что Азербайджан до выборов будет временно хранить молчание по вопросу анклавов, а Турция, полагаю, 24 апреля откроет границу, чтобы он мог сказать: "Смотрите, я принёс вам мир"».
Хзмалян напомнил, что в 1938 году премьер-министр Великобритании Невилл Чемберлен подписал в Мюнхене документ с Гитлером, представленный как мирное соглашение, однако уже через год началась война. «У нас же это трансформируется в массовую эмиграцию», — подчеркнул он.
Внутреннюю политику на фоне внешних вызовов, в частности давление на Церковь, Хзмалян также рассматривает как часть крупного регионального проекта:
«Это тоже элемент большого плана. В нормальных странах нормальные правительства и национальные лидеры призваны объединять нацию, консолидировать общество. В то время как политика Пашиняна с первого дня была направлена на раскол и разжигание ненависти».
Он напомнил, что согласно Конституции Церковь отделена от государства, и согласился с тем, что агентов КГБ, безусловно, немало и в церковной среде.
«Но искать агентов КГБ в первую очередь следует в правительстве, Национальном собрании, СМИ, экономике, министерствах, СНБ, армии. И лишь затем, когда общество пройдёт через люстрацию и освободится от иностранного влияния, Церковь очистится сама собой. Пашинян занимается Церковью потому, что это единственный институт, который ему не принадлежит. Он занимается вопросами Церкви, чтобы не заниматься теми же вопросами в сферах управления, которые находятся под его контролем», — заключил Хзмалян.