ԶՈւ պահեստազորի փոխգնդապետի՝ Մեղրիի զորամասի մասին կեղծ հայտարարությունը լուրջ մարտահրավեր է պետության անվտանգության համար. Սուրեն Պապիկյան
16/12/2025 15:25
Մեղրիի զորամասի մասին կեղծ հայտարարությունը հիբրիդային հարձակման մասին է, ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Սա լուրջ մարտահրավեր է պետության անվտանգության համար, ավել բան չեմ կարող ասել, պարզապես կարող եմ ասել, որ այն, ինչ տեղի է ունենում, ոչ միայն դատապարտելի է, այլև ամոթ է ուսադիր կրող մարդու համար»,- ընդգծեց Պապիկյանը։
Հիշեցնենք՝ ԶՈւ պահեստազորի փոխգնդապետ Նաիրա Գևորգյանը հայտարարել էր, թե, իբր, Մեղրիի զորամասի ուղղությամբ արձանագրվել է ներթափանցման փորձ, վերադասի կողմից էլ չկրակելու հրահանգ է տրվել։
Պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանն արձագանքել էր այս հայտարարությանը՝ Նաիրա Գևորգյանին համարելով «ԶՈւ-ում, մեղմ ասած, անփառունակ ծառայությամբ «աչքի ընկած» անձ»։
«ԶՈւ-ում, մեղմ ասած, անփառունակ ծառայությամբ «աչքի ընկած» անձի հայտարարությունը ոչ միայն ապատեղեկատվություն է, այլև ՀՀ-ի, նրա պետական ինստիտուտների ու բանակի դեմ ուղղված տեղեկատվական գրոհի հերթական անհաջող ու ձախողված փորձ:
Միաժամանակ կարծում ենք, որ պատկան մարմինները ևս կուսումնասիրեն տվյալ  հայտարարությունը և կդիտարկեն դրան իրավական գնահատական տալու հնարավորության հարցը»,- նշել էր ՊՆ մամուլի քարտուղարը։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ուսումնասիրում է Նաիրա Գևորգյանի հայտարարությունը՝ իրավական գնահատական տալու նպատակով։

Ложное заявление подполковника запаса ВС о воинской части в Мегри является серьёзным вызовом государственной безопасности — Сурен Папикян
16/12/2025 16:08
Ложное заявление о воинской части в Мегри носит характер гибридной атаки. Об этом на заседании Национального собрания заявил министр обороны Армении Сурен Папикян.
«Это серьёзный вызов для безопасности государства. Больше я сказать не могу, могу лишь подчеркнуть, что происходящее не только подлежит осуждению, но и является позором для человека, носящего погоны», — отметил министр.
Напомним, что подполковник запаса Вооружённых сил Наира Геворгян ранее заявила, что в направлении воинской части в Мегри была зафиксирована попытка проникновения, а вышестоящее командование отдало приказ не открывать огонь.
На это заявление отреагировал пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арам Торосян, охарактеризовав Наиру Геворгян как «лицо, которое, мягко говоря, "отличилось" бесславной службой в ВС».
«Заявление лица, которое, мягко говоря, «отличилось» в Вооружённых силах бесславной службой, является не только дезинформацией, но и очередной неудачной и провалившейся попыткой информационной кампании против Республики Армения, её государственных институтов и армии.
В то же время мы полагаем, что компетентные органы изучат данное заявление и рассмотрят возможность дачи ему правовой оценки», — отметил пресс-секретарь Минобороны.
Генеральная прокуратура Республики Армения в настоящее время изучает заявление Наиры Геворгян с целью предоставления ему правовой оценки.