Բնականոն գնաճը փոքր ինչ ավելացել է՝ կազմելով 3.8 տոկոս. ԿԲ նախագահ
2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում տասներկուամսյա գնաճը դանդաղել է՝ նոյեմբերին կազմելով 3.1 տոկոս։ Այդ ընթացքում բնականոն գնաճը փոքր ինչ ավելացել է՝ կազմելով 3.8 տոկոս, այս մասին Կենտրանական բանկում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«2025 թ. չորրորդ եռամսյակում Հայաստանում բարձր տնտեսական ակտիվությունը պահպանվում է։ Դրան շարունակում են զգալիորեն նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերը, ինչպես նաև որոշ կարճաժամկետ ոչ կառուցվածքային գործոններ։ 2025 թվականի երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում տեղական ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ բարձր արտաքին պահանջարկը պահպանվում է։ Միևնույն ժամանակ, ներքին պահանջարկի ընթացիկ պայմանները, ինչպես նաև դրա հետագա միտումների հետ կապված զգալի անորոշությունները ևս պահպանվում են»,-ասաց Մարտին Գալստյանը։
Նա նշեց, որ նման իրավիճակում պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա դեռևս գնահատվում է չեզոք, իսկ գնաճի ընթացիկ միտումները հիմնականում պայմանավորված են որոշ առաջարկի գործոններով։

In the fourth quarter of 2025, twelve-month inflation in Armenia slowed to 3.1 percent in November, while core inflation increased slightly, reaching 3.8 percent, Central Bank Chairman Martin Galstyan stated at a press conference held at the Central Bank of Armenia.
“In the fourth quarter of 2025, Armenia continues to maintain high economic activity. This is largely driven by the construction and services sectors, as well as several short-term, non-structural factors,” Galstyan said.
He noted that during the third and fourth quarters of 2025, strong external demand for domestically produced goods and services has persisted. At the same time, current domestic demand conditions remain in place, alongside significant uncertainty regarding their future trajectory.
“In this context, the impact of demand on inflation is still assessed as neutral, while current inflationary trends are mainly shaped by certain supply-side factors,” Galstyan concluded.