Բնականոն գնաճը փոքր ինչ ավելացել է՝ կազմելով 3.8 տոկոս. ԿԲ նախագահ
2025 թվականի չորրորդ եռամսյակում տասներկուամսյա գնաճը դանդաղել է՝ նոյեմբերին կազմելով 3.1 տոկոս։ Այդ ընթացքում բնականոն գնաճը փոքր ինչ ավելացել է՝ կազմելով 3.8 տոկոս, այս մասին Կենտրանական բանկում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«2025 թ. չորրորդ եռամսյակում Հայաստանում բարձր տնտեսական ակտիվությունը պահպանվում է։ Դրան շարունակում են զգալիորեն նպաստել շինարարության և ծառայությունների ճյուղերը, ինչպես նաև որոշ կարճաժամկետ ոչ կառուցվածքային գործոններ։ 2025 թվականի երրորդ և չորրորդ եռամսյակներում տեղական ապրանքների և ծառայությունների նկատմամբ բարձր արտաքին պահանջարկը պահպանվում է։ Միևնույն ժամանակ, ներքին պահանջարկի ընթացիկ պայմանները, ինչպես նաև դրա հետագա միտումների հետ կապված զգալի անորոշությունները ևս պահպանվում են»,-ասաց Մարտին Գալստյանը։
Նա նշեց, որ նման իրավիճակում պահանջարկի ազդեցությունը գնաճի վրա դեռևս գնահատվում է չեզոք, իսկ գնաճի ընթացիկ միտումները հիմնականում պայմանավորված են որոշ առաջարկի գործոններով։

Базовая инфляция незначительно выросла, составив 3,8% — председатель ЦБ
В четвёртом квартале 2025 года двенадцатимесячная инфляция замедлилась и в ноябре составила 3,1%. При этом базовая инфляция за указанный период незначительно увеличилась, составив 3,8%. Об этом на пресс-конференции, состоявшейся в Центральном банке, сообщил председатель ЦБ Армении Мартин Галстян.
«В четвёртом квартале 2025 года в Армении сохраняется высокая экономическая активность. Существенный вклад в неё продолжают вносить строительный сектор и сфера услуг, а также ряд краткосрочных, неструктурных факторов. В третьем и четвёртом кварталах 2025 года сохраняется высокий внешний спрос на отечественные товары и услуги. В то же время сохраняются как текущие условия внутреннего спроса, так и значительная неопределённость, связанная с его дальнейшей динамикой», — отметил Мартин Галстян.
По его словам, в сложившейся ситуации влияние спроса на инфляцию по-прежнему оценивается как нейтральное, а текущие инфляционные тенденции в основном определяются некоторыми факторами предложения.