«Ծանր է այս ամենը». Վիտալի Բալասանյանը դատապարտում է Արցախի թեմի առաջնորդի պահվածքը
Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը դատապարտում է Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի պահվածքը, որ եկեղեցու դեմ արշավում միացել է Նիկոլ Փաշինյանին։
Aysor.am-ն այսօր Բալասանյանից հետաքրքրվել է՝ միանո՞ւմ է այն արցախցիներին, ովքեր նամակով դիմել են Ամենայն հայոց կաթողիկոսին՝ պահանջելով, որ նա այլևս չլինի Արցախի թեմի առաջնորդը։
«Հայտարարությունն արվել է, բոլորն էլ միացել են»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշեց նա։
Հարցին՝ Դուք կոնկրետ միացե՞լ եք՝ Բալասանյանն արձագանքեց. «Այդ հայտարարությունն արվել է բոլորի անունից»։
Արցախի ԱԽ նախկին քարտուղարի համար նորմալ չէ, որ Արցախի թեմի առաջնորդը եկեղեցու դեմ արշավում Նիկոլ Փաշինյանին է միացել։
Հետաքրքրվեցինք՝ փորձե՞լ է խոսել Վրթանես Աբրահամյանի հետ՝ Բալասանյանն ասաց, որ չի կարողացել կապ հաստատել նրա հետ։

«Всё это тяжело»: Виталий Баласанян осуждает поведение главы Арцахской епархии
Бывший секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян осудил поведение главы Арцахской епархии епископа Вртанеса Абраамяна, который, присоединился к кампании Никола Пашиняна против Церкви.
Сегодня Aysor.am поинтересовался у Баласаняна, присоединяется ли он к арцахцам, обратившимся с письмом к Католикосу всех армян с требованием, чтобы Вртанес Абраамян больше не возглавлял Арцахскую епархию.
«Заявление уже сделано, все к нему присоединились», — отметил он в беседе с Aysor.am.
На уточняющий вопрос, присоединился ли он лично, Баласанян ответил: «Это заявление сделано от имени всех».
По словам бывшего секретаря Совета безопасности Арцаха, он считает недопустимым, что глава Арцахской епархии присоединился к кампании Никола Пашиняна против Церкви.
На вопрос, пытался ли он связаться с Вртанесом Абраамяном, Баласанян сообщил, что ему не удалось установить с ним контакт.
«Всё это тяжело. Я очень негативно это оцениваю, так поступать нельзя», — добавил Виталий Баласанян.