Ռուբեն Վարդանյանի գործով դատաքննությունն ավարտվել է
Բաքվում ավարտվել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ իրականացվող դատական քննությունը, «Ազատության» փոխանցմամբ՝ հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Դատարանի երեկվա նիստի ընթացքում կողմերը հայտարարել են, որ չեն առարկում դատաքննության ավարտի և ճառերի փուլի մեկնարկի դեմ։
Բացի այդ, Վարդանյանին նշանակված փաստաբանը ներկայացրել է երկու միջնորդություն, որոնք դատարանը չի բավարարել։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները չեն մանրամասնել, թե ինչ միջնորդություններ են ներկայացվել:
Հաջորդ նիստը կկայանա դեկտեմբերի 18-ին։
Երբևէ զինվորական պաշտոն չզբաղեցրած Ռուբեն Վարդանյանին Բաքուն մեղադրում է Ադրբեջանի դեմ պատերազմ ծրագրելու, նախապատրաստելու և իրագործելու, ահաբեկչության ֆինանսավորման, մարդկանց տեղահանելու համար, և այլն։
Բաքվում պահվող հայերի նկատմամբ դատերն ընթանում են անկախ լրատվամիջոցների ու միջազգային իրավապաշտպանների բացակայության պայմաններում:
Բաքվի ռազմական դատարանում խիստ պատժաչափերի առջև կանգնած հայ գերիների (պաշտոնական տվյալներով՝ 23 հայ գերի) հարազատներն ասում են, որ դատավարությունը լուսաբանող միակ լրատվամիջոցը՝ ադրբեջանական պետական «Ազերթաջ» գործակալությունը, Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հայտարարություններն ու արտահայտած մտքերն ամբողջությամբ չի փոխանցում, խմբագրում է, հաճախ սխալ թարգմանում, ինչը նույնպես պետական մակարդակով ընթացող շոուի մի մաս են համարում:

Судебное следствие по делу Рубена Варданяна завершено
В Баку завершено судебное разбирательство в отношении бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна. Об этом, со ссылкой на  азербайджанские СМИ сообщают «Радио Свобода».
На вчерашнем заседании суда стороны заявили, что не возражают против завершения судебного следствия и перехода к стадии прений.
Кроме того, назначенный Варданяну адвокат представил два ходатайства, которые суд отклонил. Азербайджанские СМИ не уточняют, о каких именно ходатайствах шла речь.
Следующее судебное заседание назначено на 18 декабря.
Рубену Варданяну, который никогда не занимал военных должностей, Баку инкриминирует планирование, подготовку и ведение войны против Азербайджана, финансирование терроризма, насильственное перемещение населения и другие обвинения.
Судебные процессы в отношении удерживаемых в Баку армян проходят в условиях отсутствия независимых СМИ и международных правозащитных организаций.
Родственники армянских пленных, находящихся перед угрозой суровых приговоров в Бакинском военном суде (по официальным данным — 23 армянских пленных), заявляют, что единственным СМИ, освещающим судебные заседания, является государственное азербайджанское агентство «Азертадж». По их словам, агентство не передаёт заявления и высказывания военно-политического руководства Арцаха в полном объёме, редактирует их и нередко допускает ошибки в переводе, что они расценивают как часть показательного процесса, проводимого на государственном уровне.