ԱԱԾ-ում կստեղծվի արտաքին հակահետախուզական ստորաբաժանում. ԱԺ-ն ամբողջությամբ ընդունեց օրենքի նախագիծը
Ազգային անվտանգության ծառայությունում կստեղծվի արտաքին հակահետախուզական ստորաբաժանում. Ազգային ժողովն այսօր երկրորդ ընթերցմամբ ու ամբողջությամբ ընդունեց օրենքի նածագիծը
Նախագծին կողմ քվեարկեց 64 պատգամավոր, դեմ քվեարկողներ չկային, ձեռնպահ էին պատգամավորներից 7-ը։
2026 թվականի հունվարի 1-ից ծառայության՝ հետախուզական գործունեություն իրականացնող ստորաբաժանման արտաքին հետախուզական գործունեության իրականացման իրավասությունը կդադարեցվի:
Առաջարկվող կարգավորումներով կհստակեցվեն ծառայության կողմից արտաքին հակահետախուզական գործունեության սահմանները, ինչպես նաև՝ տարբեր տեղեկատվական համակարգերից օգտվելու գործընթացը:
Ստորաբաժանումը ապահովելու է Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների անվտանգությունը արտասահմանյան պետություններում։
Ծառայությունն իրավասություն կունենա պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններից, կազմակերպություններից անհատույց կերպով ստանալու հասանելիություն իր գործունեության համար անհրաժեշտ տեղեկատվական համակարգերին և (կամ) տվյալների շտեմարաններին, այդ թվում՝ հեռակա հասանելիության ռեժիմում, կնախատեսվեն ծառայությունը՝ առավելապես սահմանապահ զորքերը և հատուկ ստորաբաժանումները համալրելու համար անհրաժեշտ լրացուցիչ իրավակարգավորումներ, ինչպես նաև կարդիականացվեն օրենքներում առկա մի շարք դրույթներ:

В Службе национальной безопасности Армении будет создано подразделение внешней контрразведки: Национальное собрание полностью приняло законопроект
17/12/2025 17:20
В Службе национальной безопасности Армении будет создано подразделение внешней контрразведки. Национальное собрание сегодня полностью приняло соответствующий законопроект во втором чтении.
За проект проголосовали 64 депутата, против — ни одного, воздержались 7 парламентариев.
С 1 января 2026 года полномочия разведывательного подразделения службы по проведению разведывательной деятельности за рубежом будут прекращены.
Предлагаемыми регулированиями будут четко определены границы осуществления деятельности Службой внешней контрразведки, а также порядок использования различных информационных систем.
Подразделение будет обеспечивать безопасность дипломатических представительств Республики Армения в иностранных государствах.
Служба получит право на безвозмездной основе получать от органов государственной власти и местного самоуправления, а также организаций доступ к информационным системам и (или) базам данных, необходимым для осуществления ее деятельности, в том числе в режиме удаленного доступа. Также будут предусмотрены дополнительные правовые регулирования, необходимые для комплектования службы, в частности пограничных войск и специальных подразделений, и актуализирован ряд действующих положений законодательства.