3-ամյա Տիգրանի մահը վրա է հասել մեխանիկական շնչահեղձության՝ պարանոցի օրգանների բութ առարկաներով սեղմման հետևանքով. նոր մանրամասներ
17/12/2025 12:57
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Ծափաթաղում 3-ամյա երեխայի սպանության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Տ.Օ.-ի հայրը վրեժի շարժառիթով 2025 թվականի հոկտեմբերի 27-ին իր մերձավոր ազգական հանդիսացող, անօգնական վիճակում գտնվող, անչափահաս երեխային ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, Ծափաթաղ բնակավայրին հարակից դաշտամիջյան հատվածում ձեռքով կոկորդից սեղմելու եղանակով սպանել է նրան, ապա դիակը դաշտամիջյան տարբեր հատվածներում թաքցնելուց հետո տեղափոխել է Ճամբարակ համայնքի Ջիլ բնակավայր տանող խաչմերուկին հարակից դաշտամիջյան հատված, որտեղ 2025 թվականի նոյեմբերի 2-ին որոնողափրկարարական աշխատանքների արդյունքում դիակը հայտնաբերվել է:
Կատարվել է դիակի արտաքին զննություն, որի ընթացքում Տ.Օ.-ի մարմնի գլխի շրջանում հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ:
Համաձայն դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության՝ 3-ամյա երեխայի մահը վրա է հասել մեխանիկական շնչահեղձության՝ պարանոցի օրգանների բութ առարկաներով սեղմման հետևանքով:
Ա.Օ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ, 5-րդ և 9-րդ կետերով (անօգնական վիճակում գտնվողի, անչափահասի սպանությունը մերձավոր ազգականի կողմից):
Քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և ըստ էության քննության առնելու համար դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:

Смерть 3-летнего Тиграна наступила в результате механической асфиксии из-за сдавления органов шеи тупыми предметами: новые подробности
В Следственном управлении Следственного комитета Армении по Гегаркуникской области завершено предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту убийства 3-летнего ребенка в селе Цапатах.
В ходе предварительного следствия были получены фактические данные, указывающие на то, что отец Т.О., действуя из мести, 27 октября 2025 года с умыслом на незаконное лишение жизни своего близкого родственника — несовершеннолетнего ребенка, находившегося в беспомощном состоянии, в поле, прилегающем к населенному пункту Цапатах, задушил его, сдавив горло рукой.
После совершения преступления он сначала скрывал тело в разных участках поля, а затем перевез его на полевой участок, прилегающий к перекрестку дороги, ведущей к селу Джил общины Чамбарак, где 2 ноября 2025 года тело было обнаружено в результате поисково-спасательных работ.
В ходе внешнего осмотра тела на голове Т.О. были зафиксированы телесные повреждения.
Согласно заключению судебно-медицинской экспертизы, смерть 3-летнего ребенка наступила в результате механической асфиксии вследствие сдавления органов шеи тупыми предметами.
В отношении А.О. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 3, 5 и 9 части 2 статьи 155 Уголовного кодекса РА (убийство лица, находящегося в беспомощном состоянии, убийство несовершеннолетнего, совершенное близким родственником).
В качестве меры пресечения в отношении обвиняемого избран арест.
Уголовное дело с обвинительным заключением направлено надзирающему прокурору для утверждения и последующего направления в суд для рассмотрения по существу.