Հայաստանը դե-ֆակտո կառավարող խմբավորումը կրճատում է զինծառայության ժամկետը ու հարձակվում հոգևորականների վրա՝ նպաստելով մեր թուլացմանն ու մեծացնելով պատերազմի հավանականությունը. թյուրքագետ
17/12/2025 10:57
Թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանը գրել է.
«Մի քանի կարևոր լուր.
Երեկ Ադրբեջանի խորհրդարանը վավերացրել է Թուրքիայի հետ ռազմական անվտանգության փոխադարձ ամրապնդման հուշագիրը։ Դրանով կողմերը պարտավորվում են փոխադարձ օգնություն ցուցաբերել միմյանց՝ ագրեսիայի դեպքում։
Թուրքիայի իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցությունն օրերս ներկայացրել է «Թյուրքական աշխարհի տեսլականը» (Türk Dünyası Vizyon Belgesi) հայեցակարգային փաստաթուղթը։ Անձամբ նախագահ Էրդողանի հովանու ներքո պատրաստված այս փաստաթուղթը Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանում նոր «Թուրան» ձևավորվելու գործողությունների պլանն է, այլ բառերով՝ արդիականացված պանթյուրքիզմը։
Թուրքիան պայմանավորվել է Թուրքմենստանի հետ՝ Անդր-կասպյան գազատար (Trans-Caspian Pipeline) կառուցելու հարցում։ Այն նախատեսում է Ռուսաստանին ու Իրանին այլընտրանքային ուղիներով (այսինքն՝ Կովկասով) գազ մատակարարել Կենտրոնական Ասիայից դեպի Եվրոպա, ինչին լիարժեք աջակցում են Արևմտյան գործընկերները և ինչն իր հերթին նշանակում է մեր տարածաշրջանում լարվածության նոր աճ։
Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը նորից խոսում է «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին՝ փաստացի ներկայացնելով «ադրբեջանցիների վերադարձ» ծավալապաշտությունը որպես Հայաստանի առջև դրված նոր նախապայման։
The Economist պարբերականը ներկայացրել է աշխարհի այն 7 հակամարտությունները, որոնք եկող տարի՝ 2026 թ. թեժանալու են։ Դրանց շարքում է, «անսպասելիորեն», Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտությունը։ Այսօրվա համար ընտրել եմ միայն այս 5 լուրը։ Ու միայն այս լուրերը կարդալով ու նույնիսկ մասնագետ չլինելով՝ հեշտությամբ կարելի է եզրակացնել, որ տարածաշրջանում հակամարտությունները սրվում են ու պատերազմի հավանականությունը՝ բարձրանում։ Իսկ ի՞նչ է անում Հայաստանը դե-ֆակտո կառավարող խմբավորումը։ Ճիշտ է, կրճատում է զինծառայության ժամկետը ու հարձակվում եկեղեցիների ու հոգևորականների վրա՝ այդպիսով նպաստելով մեր թուլացմանն ու մեծացնելով պատերազմի հավանականությունը»։

Де-факто управляющая Арменией группа сокращает срок военной службы и нападает на духовенство, способствуя ослаблению страны и повышая вероятность войны — тюрколог
17/12/2025 12:49
Тюрколог Варужан Гегамян написал:
Несколько важных новостей.
Вчера парламент Азербайджана ратифицировал меморандум о взаимном укреплении военной безопасности с Турцией. Документ предусматривает обязательство сторон оказывать друг другу взаимную помощь в случае агрессии.
Правящая в Турции Партия справедливости и развития на днях представила концептуальный документ под названием «Видение тюркского мира» (Türk Dünyası Vizyon Belgesi). Подготовленный под личным патронажем президента Эрдогана, этот документ представляет собой план действий Турции по формированию нового «Турана» в регионе — иными словами, модернизированного пантюркизма.
Турция также достигла договорённости с Туркменистаном о строительстве Транскаспийского газопровода (Trans-Caspian Pipeline). Проект предусматривает поставки газа из Центральной Азии в Европу альтернативными маршрутами — в обход России и Ирана, то есть через Кавказ. Он пользуется полной поддержкой западных партнёров и, в свою очередь, означает новый рост напряжённости в нашем регионе.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь заговорил о так называемом «Западном Азербайджане», фактически представляя экспансионистскую концепцию «возвращения азербайджанцев» в качестве нового предварительного условия, выдвигаемого перед Арменией.
Журнал The Economist представил список из семи конфликтов в мире, которые в следующем году — в 2026-м — могут обостриться. Среди них, «неожиданно», оказался и армяно-азербайджанский конфликт.
На сегодня я выбрал лишь эти пять новостей. Даже просто ознакомившись с ними — не будучи специалистом — можно легко прийти к выводу, что региональные конфликты обостряются, а вероятность войны возрастает.
И что же в этой ситуации делает де-факто управляющая Арменией группа?
Правильно — сокращает срок военной службы и нападает на Церковь и духовенство, тем самым способствуя ослаблению страны и увеличивая вероятность войны.