ՆԳՆ-ն հորդորում է զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից
ՆԳՆ-ն հորդորում է զերծ մնալ սադրիչ գործողություններից՝ նշելով, որ հակաօրինական ցանկացած դրսևորում արժանանալու է համապատասխան քրեաիրավական գնահատականի:
«Դեկտեմբերի 17-ին Հայ առաքելական եկեղեցու տասը եպիսկոպոսներ հանդես են եկել հայտարարությամբ, դիմել ժողովրդին և դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 17:00-ին, հրավիրել Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։
Այս հայտարարությունից հետո մեկ այլ հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայ առաքելական եկեղեցու Արագածոտնի թեմը և հայտնել, որ դեկտեմբերի 18-ին, ժամը 19:00-ին Արագածոտնի թեմի Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցում նախատեսված միասնական ժամերգությունը կտեղափոխվի և տեղի կունենա Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում նույն օրը՝ ժամը 17:00-ին:
Հայ առաքելական եկեղեցու Արագածոտնի թեմի հայտարարությունից հետո որոշ քաղաքացիներ և սոցցանցերի օգտատերեր սադրիչ և իրավիճակը թեժացնող գրառումներ են կատարել։
Հորդորում ենք զերծ մնալ հակաիրավական, սադրիչ գործողություններից, հարգել այլոց իրավունքները, չտրվել սադրանքների, ենթարկվել հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին:
ՆԳՆ ոստիկանությունն իրականացնելու է օրենքով իրեն վերապահված գործառույթները՝ պահպանելով հասարակական կարգը և ապահովելով բոլոր քաղաքացիների անվտանգությունը: Հակաօրինական ցանկացած դրսևորում արժանանալու է համապատասխան քրեաիրավական գնահատականի», - նշված է հաղորդագրությունում:

МВД призывает воздержаться от провокационных действий
Министерство внутренних дел призывает воздержаться от провокационных действий, отмечая, что любое противоправное проявление получит соответствующую уголовно-правовую оценку.
«17 декабря десять епископов Армянской Апостольской Церкви выступили с заявлением, обратились к народу и пригласили 18 декабря в 17:00 собраться в Первопрестольном Святом Эчмиадзине.
После этого с отдельным заявлением выступила Арагацотнская епархия Армянской Апостольской Церкви, сообщив, что запланированная на 18 декабря в 19:00 совместная литургия в церкви Святого Иоанна Крестителя села Бюракан Арагацотнской епархии будет перенесена и состоится в тот же день — 18 декабря — в Первопрестольном Святом Эчмиадзине в 17:00.
После заявления Арагацотнской епархии Армянской Апостольской Церкви отдельные граждане и пользователи социальных сетей начали публиковать провокационные материалы и записи, способствующие нагнетанию обстановки.
Призываем воздержаться от противоправных и провокационных действий, уважать права других лиц, не поддаваться на провокации, а также подчиняться законным требованиям сотрудников полиции, обеспечивающих охрану общественного порядка.
Полиция МВД будет осуществлять возложенные на неё законом функции, обеспечивая общественный порядок и безопасность всех граждан. Любое противоправное проявление получит соответствующую уголовно-правовую оценку», — говорится в сообщении.