Ստորագրվել է Հայաստան-Հունաստան երկկողմ պաշտպանական համագործակցության 2026 թվականի ծրագիրը
Դեկտեմբերի 18-ին ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Հունաստան հերթական երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունները, որոնք վարել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը և Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի միջազգային հարաբերությունների տնօրինության տնօրեն, բրիգադի գեներալ Խրիստոս Սպիրոպուլոսը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ 2025 թվականին կատարված աշխատանքները և 2026 թվականի ծրագրերը։
Կողմերը գոհունակությամբ նշել են, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ համագործակցությունը բարձրացել է որակական նոր մակարդակի ոչ միայն քանակական, այլև բովանդակային առումով։ Այն ներկայումս համալիր բնույթ ունի և ընդգրկում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք նոր ուղղություններ։
Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է ՀՀ ԶՈՒ կերպափոխման ընթացքը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգությանն առնչվող մի շարք հարցերի։
Խորհրդակցությունների ավարտին ստորագրվել է Հայաստան-Հունաստան երկկողմ պաշտպանական համագործակցության 2026 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի քանի տասնյակ միջոցառումներ Հայաստանում և Հունաստանում։

Армения и Греция подписали двустороннюю программу оборонного сотрудничества до 2026 года
В административном комплексе Министерства обороны Армении 18 декабря состоялись очередные двусторонние армяно-греческие консультации по вопросам обороны, которые прошли под председательством начальника Департамента оборонной политики и международного сотрудничества Министерства обороны Республики Армения Левона Айвазяна и бригадного генерала Христоса Спиропулоса, директора Управления международных отношений Генерального штаба национальной обороны Греции.
В ходе консультаций обсуждались работа, проводимая в 2025 году, и программы на 2026 год в области оборонного сотрудничества.
Стороны с удовлетворением отметили, что благодаря совместным усилиям сотрудничество вышло на качественно новый уровень не только по количеству, но и по содержанию. В настоящее время оно носит сложный характер и включает в себя ряд новых областей, представляющих взаимный интерес.
Левон Айвазян представил процесс трансформации Вооруженных Сил РА. Собеседники также затронули ряд вопросов, касающихся региональной и международной безопасности.
По итогам консультаций была подписана программа двустороннего оборонного сотрудничества между Арменией и Грецией до 2026 года, которая включает в себя несколько десятков мероприятий в обеих странах.