Շատերին ճանաչում եմ, կարող եմ վստահ ասել՝ նրանց կարծիքը Նիկոլ Փաշինյանի մասին շատ ավելի ոչ դրական է, քան՝ շատ ընդդիմադիրներինը. Նարեկ Կարապետյանը՝ «տիրադավ» անունը ստացած եպիսկոպոսների մասին (Տեսանյութ)
18/12/2025 16:32
«Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանն ակնկալում է, որ եկեղեցու շուրջ ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծումը լինելու է կանոնական կարգով։
Մայր Աթոռում լրագրողների հետ զրույցում Կարապետյանը հայտարարեց՝ այս քայլով Նիկոլ Փաշինյանը աշխարհին ուզում է ցույց տալ, որ ինքը չի պայքարում եկեղեցու դեմ, բայց Հայաստանում ապրողները լավ գիտեն, որ պայքարում է եկեղեցու անկախության դեմ։
«Նա փորձում է ցույց տալ, որ սա ներեկեղեցական խնդիր է»,- ասաց նա։
Նարեկ Կարապետյանը վստահ է՝ եկեղեցու դեմ պայքարում Նիկոլ Փաշինյանին միացած ու «տիրադավ» անունը ստացած եպիսկոպոսները սպառնալիքներով են միացել Փաշինյանին։
«Նրանցից շատերին ճանաչում եմ, կարող եմ վստահ ասել՝ նրանց կարծիքը Նիկոլ Փաշինյանի մասին շատ ավելի ոչ դրական է, քան՝ շատ ընդդիմադիրներինը»,- նշեց Կարապետյանը։
Նա ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանը պառակտում է հայ հասարակությանը։
Կարապետյանը նշեց, որ Փաշինյանին չի ստացվելու քանդել եկեղեցին․
«Միակ մտավախությունս այն է, որ եկեղեցու տարբեր երեցներին կոմպրոմատներով կամ առանց դրա, քաշելով իրենց կողմը, իշխանությունը կգնա եկեղեցու պառակտմանը, իսկ եկեղեցին մնացել է մեր ազգային միասնության վերջին կետերից մեկը»։

“I know many of them, and they hold a far less positive opinion of Pashinyan than many opposition figures do”: Narek Karapetyan on ‘treasonous’ bishops
18/12/2025 17:08
Narek Karapetyan, coordinator of the Our Way popular movement, said he expects the situation surrounding the Church to be resolved strictly in accordance with canonical procedures.
Speaking with reporters at the Mother See, Karapetyan stated that through his actions Nikol Pashinyan is attempting to present to the international community that he is not fighting the Church. However, he stressed that people living in Armenia understand very well that the Prime Minister is, in fact, acting against the Church’s independence.
“He is trying to portray this as an intra-church issue,” Karapetyan said. He expressed confidence that the bishops who joined Nikol Pashinyan in the campaign against the Church and were labeled “treasonous” did so under pressure and threats.
“I know many of them, and they hold a far less positive opinion of Pashinyan than many opposition figures do,” Karapetyan noted.
According to him, Nikol Pashinyan is deliberately dividing Armenian society. Karapetyan stressed that Pashinyan will not succeed in destroying the Church.
“My only fear is that by drawing various senior clergy to their side, whether with or without compromising material, the authorities may push the Church toward division. The Church remains one of the last pillars of our national unity,” he concluded.