Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողովում առաջարկ է եղել դիմել միջազգային կառույցներին` կասեցնելու պետական քարոզչամեքենայի կողմից եկեղեցու վերաբերյալ տարածվող թյուր ընկալումները
19/12/2025 17:18
Ն․Ս․Օ․Տ․Տ․ Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ դեկտեմբերի 18-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ Գերագույն հոգևոր խորհրդի հայաստանաբնակ անդամների ժողով։
Ժողովին անդրադարձ կատարվեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի նկատմամբ իրականացվող բռնաճնշումներին, տասը եպիսկոպոսների խոտոր ընթացքին և դրա պառակտիչ հետևանքներին, Եկեղեցու շուրջ տիրող իրավիճակի հաղթահարման ուղիներին։
Քննարկման առարկա դարձան հոգևորականների ու Եկեղեցու հավատավոր զավակների նկատմամբ իրականացվող ապօրինի հետապնդումները և քրեական վարույթներով իրավական գործընթացները։ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը վերահաստատեց իր պահանջը ՀՀ իրավապահ և դատական մարմիններից, որ արդարադատություն, օրինականություն ապահովվի շինծու մեղադրանքներով ազատազրկված հոգևորականների, ազգային բարերարի և այլ նվիրյալ հայորդիների նկատմամբ։ Շեշտվեց, որ Մայր Աթոռը բոլոր հասանելի օրինական միջոցներով պետք է հետամուտ լինի Եկեղեցու և եկեղեցականների իրավունքների պաշտպանությանը, եկեղեցապատկան բռնազավթված սրբավայրերի վերադարձմանը։
Գերագույն հոգևոր խորհուրդը դատապարտելի նկատեց իշխանությունների, անձամբ վարչապետի միջամտությունները Հայոց Եկեղեցու ներքին կյանքին, կանոնական դրույթներին, ինչը հակասում է հայրենի երկրի Մայր Օրենքին, վիրավորում մեր ժողովրդի կրոնական ապրումները և ոտնահարում Հայոց Եկեղեցու իրավունքներն ու դարերով նվիրագործված ավանդույթները։
Մասնավորաբար քննության առնվեց նաև վարչապետի ներկայությամբ մատուցվող պատարագներին հարկադրաբար Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և թեմակալ առաջնորդի անունների զեղչման հարցը։ Ընդգծվեց, որ սույն երևույթը նոյեմբերի 26-ի եպիսկոպոսաց ժողովում միաձայն դատապարտվել էր որպես եկեղեցաբանական տեսանկյունից հակականոնական, որ կարող է հանգեցնել հերձվածի։ ԳՀԽ անդամները տարակուսելի նկատեցին, որ ժողովական որոշմանը կողմ հանդես եկած որոշ եպիսկոպոսներ հետագայում մասնակից դարձան իշխանության նախաձեռնությամբ կազմակերպված աղճատված արարողություններին։
Անդրադառնալով տասը եպիսկոպոսների խոտոր ընթացքին, միաբանությունից ինքնամեկուսացմանը և ԳՀԽ անդամ եպիսկոպոսների բացակայությանը ժողովներից՝ ԳՀԽ-ն իր մտահոգությունն արտահայտեց վերջիններիս որդեգրած պառակտիչ կեցվածքի առնչությամբ՝ այն դիտարկելով իբրև խախտում նրանց հոգևոր ուխտի և հարված Եկեղեցու միասնականությանը։ Գերագույն հոգևոր խորհուրդն անընդունելի նկատեց նաև եպիսկոպոսների բարձրաձայնած անհիմն մեղադրանքները և դրանց արծարծման կերպերը՝ կարևորելով, որ նրանք հրաժարվեն պարտադրված, հակականոնական օրակարգերից, վերադառնան Մայր Եկեղեցու գիրկը՝ առաջնորդվելով բացառապես եկեղեցական կանոնական ընթացակարգերով։
Ստեղծված մտահոգիչ, Եկեղեցու և նրա աշխարհասփյուռ հոտի համար անցանկալի այս իրավիճակի հաղթահարման հրամայականից ելնելով՝ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը հրատապ համարեց Եպիսկոպոսաց ժողովի գումարումը մոտ ապագայում։ Այս կապակցությամբ տրվեցին համապատասխան հանձնարարականներ։
Ժողովին առաջարկ ներկայացվեց համապատասխան քայլեր ձեռնարկելու միջազգային կազմակերպությունների և իրավապաշտպան կառույցների հետ գործակցության ուղղությամբ՝ կասեցնելու պետական քարոզչամեքենայի կողմից Եկեղեցու շուրջ առկա իրավիճակի վերաբերյալ տարածվող թյուր ընկալումները։
Ժողովականներն իրենց գնահատանքը հայտնեցին այս դժվարին օրերին Հայոց Եկեղեցու նկատմամբ հավատարմություն դրսևորած հոգևորականներին՝ փորձությունները արիությամբ, հավատով ու միասնականությամբ հաղթահարելու համար։ ԳՀԽ հորդորեց հոգևոր սպասավորներին հոգեխնամ առաքելության շրջանակներում պատշաճ իրազեկումներով գոտեպնդել իրենց հավատացյալներին և հորդորել զերծ մնալ Եկեղեցու միասնականությունը խաթարող երևույթներից։
Անդրադարձ կատարելով ժողովից առաջ՝ Երեկոյան ժամերգությանը, Մայր Տաճարի շրջափակում եպիսկոպոսաց կազմակերպած հավաքի պատճառով հրահրված անկարգություններին՝ Գերագույն հոգևոր խորհուրդը դատապարտեց վանքի հոգևոր մթնոլորտը խաթարած հակաօրինական գործողությունները։ Ժողովականներն իրենց գնահատանքը հայտնեցին հավատավոր ժողովրդին, հակառակ կազմակերպված խժդժությունների, դրսևորած զգոնության, եկեղեցանվիրումի և հավատարմության համար։

Верховный духовный совет осудил вмешательство властей во внутреннюю жизнь Армянской Апостольской Церкви
19/12/2025 17:51
18 декабря под председательством Его Святейшества Гарегина II, Католикоса всех армян, в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялось заседание членов Высшего духовного совета, проживающих в Армении.
На собрании обсуждались вопросы давления на Первопрестольный Эчмиадзин, отступничество десяти епископов и его раскольнические последствия, а также пути преодоления сложившейся вокруг Церкви ситуации.
Предметом обсуждения также стали незаконные преследования духовенства и верующих, а также судебные процессы. Верховный духовный совет подтвердил требование к правоохранительным и судебным органам Армении обеспечить справедливость и законность в отношении духовенства, национальных благотворителей и других преданных сыновей и дочерей армянского народа, которые подверглись арестам по надуманным обвинениям. Особое внимание было уделено необходимости защиты прав Церкви и церковных служащих всеми законными средствами, включая возвращение принадлежащих Церкви захваченных святынь.
Совет осудил вмешательство властей, включая лично премьер-министра, во внутреннюю жизнь Армянской Апостольской Церкви и нарушение канонических норм, отметив, что это противоречит Конституции страны, оскорбляет религиозные чувства народа и нарушает вековые традиции Церкви.
Отдельно рассматривался вопрос о принудительном исключении имен Католикоса всех армян и главы епархии во время литургий в присутствии премьер-министра. Было подчеркнуто, что на соборе епископов 26 ноября этот акт единогласно был признан канонически недопустимым и мог привести к расколу. Члены совета выразили удивление, что некоторые епископы, поддержавшие решение собора, позже участвовали в искажённых церемониях по инициативе властей.
Что касается действий десяти епископов, их изоляции от единства и отсутствия на заседаниях совета, Высший духовный совет выразил обеспокоенность раскольнической позицией этих лиц, расценивая её как нарушение их духовного обета и удар по единству Церкви. Совет также осудил необоснованные обвинения со стороны епископов и способ их озвучивания, призвав отказаться от принудительной, канонически недопустимой повестки и вернуться в лоно Матери-Церкви, руководствуясь исключительно церковными каноническими процедурами.
В связи с критической ситуацией, нежелательной как для Церкви, так и для её паствы, Верховный духовный совет признал необходимым проведение ближайшего Собора епископов и дал соответствующие поручения.
Были предложены меры по взаимодействию с международными организациями и правозащитными структурами для предотвращения распространения государственным пропагандистским аппаратом искажённых представлений о ситуации вокруг Церкви.
Члены совета выразили признательность духовенству, проявившему верность Армянской Церкви в эти трудные дни, за мужество, веру и единство. Высший духовный совет призвал духовенство в рамках своей миссии информировать верующих и предостерегать их от действий, нарушающих единство Церкви.
Особое внимание было уделено беспорядкам, вызванным собранием епископов вокруг Первопрестольного Святого Эчмиадзина до вечерней службы, которые нарушили духовную атмосферу монастыря. Члены совета выразили признательность верующим за проявленную бдительность, уважение к Церкви и преданность, несмотря на организованные провокации.