Դիլիջանի քաղաքապետն՝ ընդդեմ Ռուբեն Վարդանյանի
Մեդիամաքս-ը զրուցել է Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի կնոջ՝ ձեռնարկատեր և բարերար, Ռուբեն Վարդանյան և Վերոնիկա Զոնաբենդ հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդի հետ։
(Հարցազրույցը կայացել է նախքան դեկտեմբերի 18-ը, երբ Բաքվում պետական մեղադրողը Ռուբեն Վարդանյանի համար ցմահ ազատազրկում է պահանջել)։
– Ադրբեջանում շարունակվում է այն ֆարսը, որն այնտեղ «դատավարություն» են անվանում։ Հույս կա՞, որ Ռուբեն Վարդանյանը եւ մյուս հայ գերիները ազատ կարձակեն։
-Ցավոք, լավ նորություններ չկան։ Այս շաբաթ հայտարարվեց, որ «դատաքննությունն ավարտված է», եւ առաջիկայում կսկսվի դատական բանավեճերի փուլը։ Միեւնույն ժամանակ անհասկանալի է, թե ում միջեւ են դրանք լինելու։ Դատական նիստերին ոչ մի անկախ փորձագետի թույլ չեն տալիս ներկա գտնվել: Մեկ տարվա լսումների ընթացքում դատարանը  չի բավարարել Ռուբենի եւ նրա փաստաբանի գործնականում եւ ոչ մի միջնորդություն ու հարցում, իսկ այդ միջնորդություններից եւ հարցումներից շատերը մինչ օրս մնում են անպատասխան։ Թեեւ դատական նիստերը իբր բաց են համարվում, բայց դրանց թույլ են տալիս մասնակցել միայն ցուցակներով, իսկ դատարանի դահլիճը շրջափակված է ոստիկաններով։ Այսպես կոչված տուժողները եւ նրանց հարազատներն ասում են, որ «Վարդանյանի հետ չեն հանդիպել, անձամբ չեն ճանաչում նրան, նրա մասին գիտեն միայն  լրատվամիջոցներից, բայց համարում են, որ նրա նկատմամբ պետք է կիրառվեն ամենախիստ միջոցները»։ Ընդ որում, վկաներից եւ ոչ մեկը, որոնց նա խնդրել է հրավիրել, չի կանչվել դատարան՝ ցուցմունք տալու: Ակնհայտ է, որ դատարանի որոշումը իրավական դաշտից դուրս է լինելու։ Ավելին, այսպես կոչված դատական ողջ գործընթացն արդարադատության լիակատար մերժում է:
Ռուբենին, բարեբախտաբար, դեռ թույլ են տալիս զանգահարել շաբաթը մեկ անգամ, երբեմն երկու անգամ՝ 10 րոպեով։ Ոչ ես, ոչ էլ մեր ընտանիքի մյուս անդամներն իրական տեղեկություն չունենք նրա առողջական վիճակի վերաբերյալ. այդ մասին կարող ենք դատել միայն նրա ձայնով։ Այս ողջ ընթացքում, բացառությամբ միայն մի քանի շաբաթների, Ռուբենը պահվել է մենախցում։ Նա գրեթե ամբողջությամբ մեկուսացված է, ինտերնետից օգտվելու հնարավորություն չունի։ Արտաքին աշխարհի հետ նրա միակ կապը նրա ընկերների եւ այն մարդկանց  նամակներն են, ովքեր ցանկանում են նրան զորակցել։
Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր նրանց, ովքեր գրում են Ռուբենին։ Հասկանում եմ, որ այդ նամակներից միայն քչերն են հասնում նրան, բայց նրա համար դա շատ կարեւոր է։ Ընկերական աջակցությունը եւ այն գիտակցումը, որ իրեն հիշում են, նրան ուժ են տալիս։ Այս տարի, անցյալ տարվա պես, Ռուբենի համար կազմակերպում ենք Նոր տարվա շնորհավորանքների կենտրոնացված ուղարկում։ Նամակ գրելու եւ ուղարկելու մասին մանրամասն տեղեկությունները հասանելի են FreeVardanyan.com կայքի՝ «Նամակ Ռուբենին» բաժնում։
Ցավալի է, որ Ադրբեջանից Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի հեռանալուց հետո մենք զրկվեցինք Ռուբենի համար կարճ տեսաուղերձներ ձայնագրելու հնարավորությունից։ Ի դեպ, առաջիկա օրերին պատրաստվում եմ դիմել ԿԽՄԿ ղեկավարությանը՝ խնդրելով պարզաբանում տրամադրել Ռուբենի կարգավիճակի վերաբերյալ այն ժամանակահատվածի համար, երբ կազմակերպության ներկայացուցիչներն այցելում էին նրան Ադրբեջանում պահվելու ընթացքում: Սա սկզբունքային  նշանակություն ունի Ռուբենի բոլոր իրավունքները հասկանալու եւ հետագա քայլերի ձեռնարկման տեսանկյունից՝ նրա իրավունքներն ու շահերը, այդ թվում՝ միջազգային ատյաններում, պաշտպանելու համար:
Դեռ 2000-ականների սկզբներին Ռուբենի հետ հասկացանք, որ 21-րդ դարում ամենաարժեքավոր ռեսուրսը դառնում է տաղանդավոր, մեծապես կրթված, ստեղծագործ եւ ոչ ստանդարտ մտածող մարդը, եւ ուրեմն կբարգավաճեն այն պետություններն ու տարածքները, որտեղ նման մարդիկ ավելի շատ կլինեն: Սա, իր հերթին, նշանակում էր, որ հարկավոր է պայմաններ ստեղծել, որպեսզի նման մարդիկ՝ բառիս իսկական իմաստով վերնախավը, կարողանան իրենց ներուժն իրացնել հայրենիքում եւ, ավելի լավ կյանքի փնտրումով չհեռանան երկրից: Ավելին, որպեսզի այդքան բարենպաստ միջավայրը Հայաստան ներգրավի այլ երկրների իրական վերնախավի ներկայացուցիչներին: Այդ մարդիկ հետ կբերեին լավագույն փորձը, նոր տեխնոլոգիաները, կորպորատիվ մշակույթը, իսկ մտավոր ու մշակութային փոխադարձ հարստացումն ավելի կխթաներ զարգացումը։
Մենք համոզված էինք, որ նման միջավայրի ստեղծումը պիտի սկսվի կրթությունից։ Աշխարհի խնդիրների մեծ մասի լուծման բանալին դա է, եւ Հայաստանը՝ Գիտելիքի նկատմամբ հարգանքի իր հազարամյա մշակույթով, պարարտ հող է, որի վրա կրթական նախագծերի սերմերը ծիլեր են տալու։
– Ձեր սպասելիքներն արդարացա՞ն: Կարո՞ղ եք խոսել կոնկրետ արդյունքների մասին:
-Այո, իհարկե: Ամենաակնհայտ օրինակը Դիլիջանի միջազգային դպրոցն է, որի շրջանավարտներն ընդունվում են աշխարհի լավագույն բուհեր։ Ճիշտ է,  Հայաստանում այն միանգամից չընկալվեց: Հայկական հանրությունը թե՛ երկրի ներսում, թե՛ սփյուռքում անվստահությամբ էր վերաբերվում այն գաղափարին, որ Հայաստանը կարող է դառնալ մի վայր, ուր ամբողջ աշխարհից երեխաներ կգան՝ լավագույն համաշխարհային ստանդարտներին համապատասխանող բարձրորակ կրթություն ստանալու համար։ Խոսքը այնպիսի կրթության մասին է, որը երիտասարդներին պատրաստում է 21-րդ դարի իրականությանը՝ դրա մարտահրավերներով ու պահանջներով, եւ զարգացնում է այնպիսի հատկություններ, ինչպիսիք են ստեղծագործական եւ քննադատական մտածողությունը, փոփոխություններին պատրաստ լինելը եւ տարբեր մշակույթների ու սոցիալական կարգավիճակի մարդկանց հետ շփվելու կարողությունը։ Դիլիջանում տարբեր երկրներից, տարբեր էթնիկ եւ սոցիալական ծագում ունեցող երեխաների համար միջազգային դպրոց բացելու մեր որոշումը առավելագույնս համապատասխանում էր Հայաստանի ապագայի մեր տեսլականին՝ որպես հանգույց-երկրի, որն անհրաժեշտ եւ օգտակար է տարածաշրջանի եւ աշխարհի համար։
Դիլիջանի բնակիչները երկար ժամանակ կարծում էին, թե մեր դպրոցը միայն հարուստների համար է եւ իրենց հետ ոչ մի առնչություն չունի։ Բայց հետո Դիլիջանից մի քանի երեխա դպրոցն ընդունվեց, եւ հիմա տաքսու վարորդները զբոսաշրջիկներին ասում են. «Սա մեր դպրոցն է, բայց այստեղ ընդունվելու համար հարկավոր է խելացի լինել. միայն վճարելը բավական չէ»։ Արդեն մի քանի տարի է, ինչ դպրոցը եւ Դիլիջանի համայնքային կենտրոնը (ԴՀՀ), որին մենք Ռուբենի հետ աջակցում ենք, համատեղ ծրագրեր են իրականացնում Դիլիջանի երեխաների ու պատանիների համար։ Այդ ծրագրերի շնորհիվ տեղացի երեխաները հավատում են, որ ցանկության դեպքում, ամեն ինչի կարող են հասնել:  Օրինակ, ամեն տարի դիլիջանցի պատանիներից կամ աղջիկներից ոմանք միջազգային դպրոց են ընդունվում, այդ թվում՝ UWC ցանցի դպրոցներ: Տեղացի երեխաներին  հասանելի են  նաեւ UWC Dilijan դպրոցի մարզական հարմարությունները, օրինակ՝ ֆուտբոլի դաշտը, մարզասրահը, լողավազանը։
Բացի այդ, դպրոցի հիմքի վրա, Samsung-ի հետ համատեղ, ծրագրավորման եւ Android հավելվածների մշակման դասընթացներ են իրականացվում Հայաստանի տարբեր քաղաքներից դպրոցականների համար: Օրինակ, Դիլիջանի երեխաները ներգրավվել են այդ ծրագրում Դիլիջանի համայնքային կենտրոնի կազմակերպած հատուկ դասընթացների շնորհիվ։ Հպարտանում եմ նրանով, որ Հայաստանում այս դասընթացը հաջողությամբ ավարտում եւ վկայականներ են ստանում մասնակիցների  95 %-ը. սա ամենաբարձր ցուցանիշն է այն բոլոր երկրներից, որտեղ ծրագիրը իրականացվում է: Մեր մի քանի մասնակիցներ ընդգրկվել են նաեւ հավաքականում, որը Հայաստանին երրորդ տեղ է ապահովել անհատական մրցույթում Պեկինում կայացած արհեստական բանականության միջազգային օլիմպիադայում։
Այնպես որ Դիլիջանի միջազգային դպրոցը կարեւոր դեր է խաղում քաղաքի, մարզի եւ նույնիսկ ամբողջ երկրի կրթական կյանքում։ Հուսով եմ, որ որոշում կայացնողները նույնպես հասկանում են Դիլիջանի միջազգային դպրոցի կարեւորությունը Հայաստանի համար։ Երբ 2014 թվականի հոկտեմբերին պաշտոնապես բացում էինք դպրոցը, ես ասացի, որ կարճ ժամանակ անց մենք հաշվելու ենք այդ դպրոցում սովորած Նոբելյան մրցանակակիրների թիվը։ Հավատացեք, այդպես էլ լինելու է։ Տասը տարվա ընթացքում դպրոցը ոչ միայն զգալի հեղինակություն է ձեռք բերել UWC համակարգում, այլեւ դարձել է միջազգային ճանաչում ունեցող բրենդ։ Միայն պատկերացրեք. մոտ 80 երկրից ամեն տարի ծնողներն իրենց երեխաներին Դիլիջան են ուղարկում. դա աշխարհի պետությունների գրեթե կեսն է, եւ դրանց քաղաքացիները Հայաստանն են ընտրում որպես կրթության լավագույն վայր։ Ավելին, Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շնորհիվ, որն այսօր նաեւ  նախադպրոցական եւ միջնակարգ կրթություն է ապահովում, Դիլիջան են տեղափոխվել մի քանի ընտանիքներ այլ երկրներից՝ Ռուսաստանից, Չինաստանից, ԱՄՆ-ից եւ ԱՄԷ-ից։
Ցավոք, Դիլիջանի ներկայիս քաղաքապետը, սոցիալական նախաձեռնությունների զարգացմանը աջակցելու փոխարեն, որոշել է դատարանում վիճարկել երկարաժամկետ վարձակալության եւ կառուցապատման մեր իրավունքները՝ այդպիսով խոչընդոտելով մեր պարտավորությունների կատարմանը: Դա, բնականաբար, խնդիրներ է ստեղծում մեզ համար, բայց ավելի վատն այն է, որ սա  նաեւ շատ վատ ազդանշան է մասնավոր ներդրողների եւ սոցիալական ձեռնարկատերերի համար, քանի որ ձեւավորվում է անբարենպաստ ներդրումային եւ սոցիալական միջավայր, որտեղ իրավունքները պաշտպանող օրենքի փոխարեն եւ օբյեկտիվ չափորոշիչների փոխարեն գործում են անձնական հարաբերությունները  քաղաքապետարանի հետ եւ որոշ պաշտոնյաների մասնավոր շահերը: Հուսով եմ, որ Հայաստանում, այնուամենայնիվ, գործում է օրենքի գերակայությունը, եւ դատարանը, ղեկավարվելով նաեւ դիլիջանյան համայնքի շահերով, արդարացի որոշումներ կկայացնի բոլոր հայցերով: Սակայն նման ճնշումը դարձավ Դիլիջանում մեր մի շարք նախագծեր փակելու պատճառներից մեկը: Հաշվի առնելով այն, ինչի միջով հիմա անցնում է մեր ընտանիքը, չենք կարող մեզ թույլ տալ ուժ եւ ժամանակ ծախսել դիմակայության վրա:

Мэр Дилижана — против Рубена Варданяна
Медиамакс побеседовал с Вероникой Зонабенд, супругой бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна — социальным предпринимателем и филантропом, сооснователем Фонда Рубена Варданяна и Вероники Зонабенд (RVVZ) и других благотворительных фондов и программ.
(Интервью состоялось до 18 декабря, когда государственный обвинитель в Баку запросил для Рубена Варданяна пожизненное заключение).
— В Азербайджане продолжается фарс, который там называют «судом». Есть ли надежда на освобождение Рубена Варданяна и других армянских пленных?
— К сожалению, хороших новостей нет. На этой неделе было объявлено, что «судебное следствие завершено» и предстоят прения сторон. При этом непонятно, между кем будут прения. На заседания суда не пускают никого из независимых экспертов. За год слушаний суд не удовлетворил практически ни одного ходатайства и запроса Рубена и его адвоката, а многие из этих ходатайств и запросов до сих пор остаются без ответа. Хотя судебные заседания объявлены открытыми, на них пускают только по спискам, а сам зал суда оцеплен. Так называемые потерпевшие и их родственники говорят, что «с Варданяном не встречались, не знают его лично, знают о нём только из СМИ, но считают, что к нему нужно применить самые строгие меры». При этом ни один из тех свидетелей, кто хорошо знает Рубена и кого он просил вызвать, не был вызван для дачи показаний. Совершенно очевидно, что решение суда будет лежать вне правового поля. Более того, весь так называемый судебный процесс является тотальным отказом в правосудии.
К счастью, пока Рубену разрешают звонить раз, иногда два раза в неделю по 10 минут. Ни у меня, ни у других членов нашей семьи нет достоверной информации о состоянии его здоровья, о котором мы можем судить только по голосу. Всё это время, за исключением лишь нескольких недель, Рубен содержится в одиночной камере. Он практически полностью изолирован, у него нет возможности пользоваться Интернетом. Единственная его связь с внешним миром — это письма от друзей и тех, кто хочет его поддержать.
Пользуясь случаем, хочу поблагодарить всех, кто пишет Рубену. Понимаю, что до него доходят лишь немногие из этих писем, но для него это очень важно. Дружеская поддержка и понимание, что его помнят, придают ему сил. В этом году, как и в прошлом, мы организуем централизованную отправку Рубену поздравлений с Новым годом.
Подробную информацию о том, как написать и отправить письмо, можно найти на сайте FreeVardanyan.com в разделе «Письмо Рубену».
Печально, что с уходом из Азербайджана Международного Комитета Красного Креста мы утратили возможность записывать для Рубена короткие видеосообщения. Кстати, в ближайшие дни я планирую обратиться к руководству МККК с просьбой прояснить правовой статус Рубена на период, когда представители этой международной гуманитарной организации посещали его во время его содержания в Азербайджане. Это имеет принципиальное значение для понимания всех прав Рубена и того, какие дальнейшие шаги необходимо предпринять, чтобы защитить его права и интересы, в том числе в международных инстанциях.
Ещё в начале 2000-х мы с Рубеном поняли, что в XXI веке наиболее ценным «ресурсом» становится талантливый, широко образованный, творчески и нестандартно мыслящий человек, а значит, преуспевать будут те государства и территории, где концентрация таких людей будет выше. Это, в свою очередь, значит, что нужно создавать условия для того, чтобы такие люди — элита в истинном смысле этого слова — могли реализовать себя на родине и не уезжали бы в поисках лучшей доли. Более того, чтобы столь благоприятная среда привлекала бы настоящую элиту из других стран. Эти люди приносили бы в Армению передовой опыт, новые технологии, лучшие стандарты корпоративной культуры, и взаимное интеллектуальное и культурное обогащение давало бы ещё больший толчок развитию.
Мы были убеждены, что начинать создавать такую среду стоит с образования. Это ключ к решению большинства мировых проблем, и к тому же в Армении с её тысячелетней культурой почитания Знания весьма плодородная почва, на которой семена образовательных проектов очень скоро дадут обильные всходы.
— Ваши ожидания оправдались? Можете сказать о конкретных результатах?
— Да, конечно. Самый очевидный пример — это международная школа в Дилижане, выпускников которой принимают в лучшие вузы по всему миру. Правда, в Армении её приняли далеко не сразу. Армянское сообщество как внутри страны, так и в диаспоре относилось с недоверием к идее, что Армения может стать местом, куда будут приезжать дети со всего мира, чтобы получать высококачественное образование, соответствующее лучшим мировым стандартам. Речь об образовании, которое готовит молодых людей к реальности ХХI века с его вызовами и требованиями и развивает такие качества, как творческое и критическое мышление, готовность к изменениям и способность общаться с людьми разных культур и социального статуса. Наше решение открыть в Дилижане международную школу для детей из разных стран, разного этнического и социального происхождения максимально соответствовало нашему видению будущего Армении — страны-хаба, нужной и полезной для региона и мира.
Дилижанцы долгое время считали, что наша школа только для богатых, и к ним она не имеет никакого отношения. Но затем в неё поступили несколько детей из Дилижана, и теперь каждый таксист рассказывает туристам: «Это наша школа, но надо быть умным, чтобы туда поступить, недостаточно просто заплатить деньги». Уже несколько лет школа и Дилижанский общинный центр (DCC), который мы с Рубеном поддерживаем, проводят совместные программы для детей и подростков Дилижана. Благодаря этим программам местные ребята верят, что всего можно добиться, если очень захотеть. Например, каждый год кто-то из дилижанских подростков поступает в международные школы, в том числе в UWCD. Кроме того, местным детям становится доступна спортивная инфраструктура кампуса Дилижанской международной школы: футбольное поле, спортивный зал, бассейн.
Кроме того, на базе школы совместно с компанией Samsung ведётся обучение подростков из разных городов Армении программированию и разработке приложений для ОС Android. Причём не только для учащихся спецшкол. Например, дети из Дилижана смогли попасть на эту программу благодаря обучению на спецкурсах, организованных DCC. Я горжусь тем, что в Армении количество учащихся, которые успешно прошли весь курс и получили сертификаты, превышает 95 % — наивысший показатель среди всех стран, в которых действует эта программа. Несколько наших ребят вошли в сборную, которая обеспечила Армении третье место в индивидуальном зачёте (и 16-е в командном) на международной олимпиаде по искусственному интеллекту в Пекине.
Так что Дилижанская международная школа играет важную роль в образовательной жизни города, региона и даже всей страны. Надеюсь, что и те, кто принимает решения, понимают важность UWC Dilijan для Армении. Когда мы торжественно открывали школу в октябре 2014 года, я сказала, что через некоторое время мы будем подсчитывать количество нобелевских лауреатов, которые в ней учились. Поверьте мне, так и будет. За десять лет школа не только завоевала большой авторитет в системе UWC, но и стала международно признанным брендом. Только подумайте, родители из 80 стран каждый год отправляют в Дилижан своих детей — это почти половина всех государств на планете, и их граждане выбирают Армению как лучшее место для образования. Более того, благодаря Дилижанской международной школе, которая сегодня включает в себя не только колледж, но и дошкольное образование и среднюю школу, — в Дилижан переехало нескольких семей из других стран: России, Китая, США и ОАЭ.
К сожалению, нынешний мэр Дилижана вместо того, чтобы содействовать развитию социальных инициатив, решил оспорить в суде наши права на долгосрочную аренду и на застройку, препятствуя тем самым выполнению наших обязательств. Это, очевидно, создаёт для нас проблемы, но, что ещё хуже, это очень плохой сигнал и для частных инвесторов, и для социальных предпринимателей, так как складывается неблагоприятная инвестиционная и социальная среда, в которой вместо закона, защищающего права, и объективных критериев действуют личные отношения с мэрией и частные интересы некоторых чиновников. Надеюсь, что в Армении всё-таки есть верховенство закона, и суд, руководствуясь также и интересами дилижанской общины, вынесет справедливые решения по всем искам. Однако такое давление стало одной из причин, почему мы вынуждены свернуть часть проектов в Дилижане. Мы просто не можем позволить себе тратить на противостояние силы и время с учётом того, через что сейчас проходит наша семья.