Առաջինն ասաց՝ «Վեհափառս ո՞նց է». Տեր Վրթանեսի կինը մանրամասներ է պատմում (Տեսանյութ)
Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանին նախօրեին վիրահատել էին, այսօր նրա վիճակը գնահատվում է բավարար։
«Երեկ այցելել եմ տեր Վրթանեսին հինգ րոպեով, իրեն ճանաչողները գիտեն, որ երբեք առողջականից չի բողոքում, ինչքան էլ ծայրահեղ վիճակում գտնվի»,-Aysor.am և News.am կայքերի հետ զրուցում ասաց տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանի երեցկինը՝ Լիանա Պարոնիկյանը։
Նա ասաց, որ այսօր արդեն խոսել է բժշկի հետ։
«Ասաց, որ գիշերը համեմատաբար ավելի լավ է եղել։ Դինամիկա չկա, քանի որ երեք օր պիտի սպասենք, մինչև այդ կրիտիկական իրավիճակն անցնի՝ 72 ժամ է։ Մեկ օրն արդեն անցել է, հուսամ՝ երկու օրն էլ լավ կանցնի։ Իրականում ամբողջ ժողովուրդը կանգնած աղոթում է Տեր Հոր համար։ Ինքն այնքան բաներ ունի արած, որ ես վստահ եմ, որ Աստված մեր և մեր ընտանիքի կողքին է լինելու»,-ասաց երիցկինը։
Նրա խոսքով՝ Տեր Հոր առաջին խոսքը եղել է հետևյալը՝ «Վեհափառս ո՞նց է»։
«Ինձ ասաց՝ Վեհափառս ոնց է։ Ասացի՝ փաստորեն դու էլի էս վիճակում մտածում ես առաջինը՝ եկեղեցի, հայրենիք, երրորդ տեղում՝ ես։ Ծիծաղեց։ Իրականում, իր նման մարդիկ եզակի են, չգիտեմ՝ երկրորդը կա՞ Հայաստանում, թե՞ ոչ։ Ինչպես որ ինքը սիրում է սրտանց եկեղեցին, հայրենիքը, ընտանիքն էլ նույն կարգավիճակում է, բայց այս պահին ինքը հայրենիքի կողքին է պետք։ Ես վստահ եմ, որ այն առաքելությանը, այն նպատակին, ինչի հետևից ինքը գնում է, պիտի հասնի, որովհետև Աստծով ենք առաջ շարժվում»,-ասաց երիցկինը։

Сначала он спросил: «Как мой Католикос?» — жена отца Вртанеса рассказывает подробности (видео)
Священник церкви Святого Иоанна Крестителя в Бюракане отец Вртанес Багалян был прооперирован накануне; сегодня его состояние оценивается как удовлетворительное.
«Вчера я на пять минут навещала отца Вртанеса. Те, кто его знает, знают, что он никогда не жалуется на здоровье, каким бы критическим ни было его состояние», — рассказала супруга священника, Лиана Пароникян, в интервью сайтам Aysor.am и News.am.
Она отметила, что уже сегодня говорила с врачом:
«Он сказал, что ночью состояние было относительно лучше. Динамики пока нет, так как нужно подождать три дня, пока пройдёт критический период — 72 часа. Один день уже прошёл, надеюсь, следующие два дня тоже пройдут хорошо. На самом деле весь народ молится за Отца Вртанеса. Он совершил так много хороших дел, что я уверена: Бог будет с нами и нашей семьей», — сказала супруга священника.
По её словам, первой фразой отца Вртанеса было: «Как мой Католикос?»
«Он спросил: "Как мой Католикос?" Я ответила: "Судя по всему, даже в этом состоянии ты думаешь в первую очередь о церкви и родине, а уже потом обо мне". Он улыбнулся. На самом деле такие люди — уникальны, не знаю, есть ли ещё кто-то подобный в Армении. Так же, как он искренне любит церковь и родину, его семья занимает такое же место для него, но сейчас он нужен рядом с родиной. Я уверена, что миссия и цель, за которыми он идёт, будут достигнуты, потому что мы движемся с Богом», — отметила супруга отца Вртанеса.