Դեկտեմբերի 21-22-ը կկայանա ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի նիստն ու ԱՊՀ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպումը
Դեկտեմբերի 21-22-ը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կմասնակցի Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին և ԱՊՀ ղեկավարների ոչ պաշտոնական հանդիպմանը՝ Սանկտ Պետերբուրգում։ Այս մասին հայտնում են Կրեմլից։
Նախատեսվում է, որ նիստի ընթացքում կքննարկվեն ԵԱՏՄ-ին վերաբերող արդիական հարցեր, կուրվագծվեն ինտեգրացիոն գործընթացների հետագա խորացման և Միության միասնական շուկայի զարգացման ուղենիշները, ինչպես նաև կհաստատվեն մի շարք կարևոր փաստաթղթեր և որոշումներ։ Մասնավորապես, նախատեսվում է Եվրասիական տնտեսական միության և Ինդոնեզիայի Հանրապետության միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի ստորագրում։
Բացի այդ, Պուտինի նախաձեռնությամբ, դեկտեմբերի 22-ին Սանկտ Պետերբուրգում կկայանա Անկախ Պետությունների Համագործակցության ղեկավարների ավանդական ոչ պաշտոնական հանդիպումը։
Վլադիմիր Պուտինը նաև երկկողմ բանակցություններ կանցկացնի մի շարք երկրների ղեկավարների հետ։
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 18-ին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ հանդիպմանը Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ դեկտեմբերի 21-ին կմասնակցի Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստին։

21–22 декабря состоятся заседание Высшего Евразийского экономического совета и неформальная встреча лидеров стран СНГ
20/12/2025 15:32
21–22 декабря в Санкт-Петербурге Владимир Путин примет участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета и в неформальной встрече лидеров стран СНГ. Об этом сообщает Кремль.
В ходе заседания планируется обсудить актуальные вопросы деятельности ЕАЭС, наметить ориентиры для дальнейшего углубления интеграционных процессов и развития единого рынка Союза, а также утвердить ряд значимых документов и решений. В частности, ожидается подписание Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Республикой Индонезией.
Кроме того, по инициативе Президента в Санкт-Петербурге 22 декабря пройдёт традиционная неформальная встреча лидеров государств – участников Содружества Независимых Государств.
Владимир Путин проведёт и двусторонние беседы с лидерами ряда стран.