Մնացեք ամուր և զորավիգ եղեք Մայր եկեղեցուն և նրա օծյալ Հայրապետին. Խավարը կանցնի, լույսը կրկին կհաղթի. Միքայել Սրբազան
20/12/2025 22:29
Հայ Առաքելական եկեղեցու  Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Սրբազանի նամակ-ուղերձը.
«Հույս ունեի, որ իմ նախկին եղբայրների մոտ ամոթն ու պատկառանքը պարզապես ննջել են կամ ժամկետային արձակուրդ են գնացել, սակայն պարզվեց, որ անհույս մահացել են` տեղի տալով հանրապետության գլխավոր անամոթի հակաեկեղեցական քաղաքականության աննախադեպ ծավալման:
Սակայն ամոթի ու պատկառանքի մահն անգամ պատճառ չէր, որ իջնեին այնքան, որ կանգնեին կարգալույծ (ընդ որում` կրկնակի) աբեղայի կողքին և կատարեին վերջինիս ցուցումներն ու հրահանգները: Ցավալի էր տեսնել այդ խայտառակությունը, ինչը չի եղել անգամ 1915 և 1937 ճակատագրական տարիներին:
Խնդրում ենք Վեհափառ Հայրապետին, որ անհողդողդ և անսասան մնա` կտրելով և դեն նետելով Տիրոջ այգու չորացած տունկերը, քանզի «ընդե՞ր երկիրս խափանեն»:
Մեր հիացմունքն ենք հայտնում Մայր Աթոռի օրինապահ միաբանությանը` եպիսկոպոսներին և վարդապետներին, քահանայից դասին, սարկավագաց և մեր հավատավոր և հավատարիմ ժողովրդին:
Մնացեք ամուր և զորավիգ եղեք ձեր Մայր եկեղեցուն և նրա օծյալ Հայրապետին:
Խավարը կանցնի, լույսը կրկին կհաղթի:
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան
ՀԳ. Ես «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում եմ. հետազոտություններից հետո առաջիկա շաբաթ վիրահատվելու եմ: Աղոթեցեք ինձ համար, բայց առավել մեր հայրենիքի և եկեղեցու համար:
20.12.25
177-րդ օր ապօրինի ազատազրկման»

Оставайтесь стойкими и поддерживайте Мать-Церковь и её помазанного Патриарха: тьма пройдёт, и свет вновь восторжествует — архиепископ Микаел
Письмо-послание архиепископа Микаела, предстоятеля Ширакской епархии Армянской Апостольской Церкви:
«Я надеялся, что у моих бывших собратьев чувство стыда лишь уснуло или ушло в краткосрочный отпуск, однако выяснилось, что оно безнадёжно умерло, уступив место беспрецедентному разрастанию антицерковной политики главного бесстыдника республики.
Однако даже смерть стыда не стала причиной опуститься до того, чтобы встать рядом с лишённым сана (причём дважды) священнослужителем и исполнять его указания и распоряжения. Больно было видеть этот позор — нечто подобное не происходило даже в трагические годы 1915-го и 1937-го.
Мы обращаемся к Верховному Патриарху с просьбой оставаться твёрдым и непоколебимым, отсекая и отбрасывая засохшие побеги из виноградника Господня, дабы «они не истребили землю».
Мы выражаем наше восхищение законопослушной братии Первопрестольного Святого Эчмиадзина — епископам и архимандритам, священническому чину, диаконам, а также нашему верующему и преданному народу.
Оставайтесь стойкими и поддерживайте вашу Мать-Церковь и её помазанного Патриарха.
Тьма пройдёт, и свет вновь восторжествует.
Архиепископ Микаел Аджапахян
P.S. Я нахожусь в медицинском центре «Измирлян». После обследований на следующей неделе мне предстоит операция. Молитесь за меня, но прежде всего — за нашу Родину и Церковь.