Բաքվում գերիների մասով շատ բան կախված է միջազգային հանրության ճնշումներից և առանձին դերակատարների կամքից
Ադրբեջանական դատարաններում հայերի նկատմամբ կեղծ դատավարությունները եզրափակիչ փուլ են մտել, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ինչպես և կանխատեսելի էր, դատախազները բոլորի նկատմամբ մեծ պատժաչափեր են պահանջել, մյուս կողմից էլ պարզ է, որ տեղի ունեցողն ամբողջությամբ քաղաքական պրոցես է և իրադարձությունների հետագա ընթացքը` անկախ պատժաչափերից, կարող է այլ հուն մտնել:
Մեր հայրենակիցները, բնականաբար, իրենց մեղավոր չեն ճանաչում և այս ողջ ընթացքում, խիստ սահմանափակ հնարավորությունների պայմաններում, փորձել են իրենց դիտարկումները ներկայացնել:
ՀՀ-ի կողմից միայն խիստ խորհրդանշական քայլերի և հայտարարությունների պայմաններում, շատ բան էլ կախված է միջազգային հանրության ճնշումներից և առանձին դերակատարների կամքից:

Судьба армянских пленных в Баку во многом зависит от давления международного сообщества и воли отдельных акторов
Фиктивные судебные процессы над армянами в азербайджанских судах вступили в завершающую стадию, написал депутат Национального собрания Армении Тигран Абрамян.
«Как и было предсказуемо, прокуроры потребовали для всех максимально жёсткие меры наказания. В то же время очевидно, что происходящее носит сугубо политический характер, и дальнейшее развитие событий — независимо от назначенных сроков — может пойти по иному сценарию.
Наши соотечественники, разумеется, не признают себя виновными и на протяжении всего этого времени, в условиях крайне ограниченных возможностей, пытались представить свои аргументы.
В ситуации, когда со стороны Армении предпринимаются лишь сугубо символические шаги и заявления, многое зависит от давления международного сообщества и воли отдельных действующих лиц.