Ալիևը չի մասնակցի Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին՝ «խիտ ժամանակացույցի» պատճառաբանությամբ
22/12/2025 11:33
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի մասնակցի Սանկտ Պետերբուրգում կայանալիք ԱՊՀ երկրների ղեկավարների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին։ Այդ մասին հայտնել է նրա աշխատակազմը՝ որոշումը պատճառաբանելով նախագահի խիտ աշխատանքային գրաֆիկով։
Միևնույն ժամանակ պաշտոնական հաղորդագրությունում ընդգծվում է, որ Ադրբեջանը շարունակաբար մասնակցում է ԱՊՀ պաշտոնական գագաթնաժողովներին և կարևորում է համագործակցությունը կազմակերպության շրջանակում, ինչպես նաև անդամ երկրների հետ երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը։
Նշվում է, որ Իլհամ Ալիևը մասնակցել է ԱՊՀ պետությունների ղեկավարների խորհրդի վերջին նիստին, որը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 9-10-ը Դուշանբեում։ Բայց նա չի մասնակցել դեկտեմբերի 21-ին անցկացված Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստին, քանի որ Ադրբեջանը ԵԱՏՄ անդամ չէ։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, թե ԱՊՀ ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովին մասնակցելու է ինչպես Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, այնպես էլ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, և նախատեսվում են նրանց առանձին հանդիպումները Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Կրեմլի խոսնակի խոսքով՝ նման ձևաչափով անցկացվող հանդիպումները սովորաբար ուղեկցվում են երկկողմ շփումներով։

Алиев не примет участие в неформальном саммите глав государств СНГ в Санкт-Петербурге по причине «плотного графика»
22/12/2025 12:27
Президент Азербайджана Ильхам Алиев не примет участие в неформальном саммите глав государств СНГ в Санкт-Петербурге. Об этом сообщила его администрация, объяснив решение плотным рабочим графиком президента.
В то же время в официальном сообщении подчеркивается, что Азербайджан продолжает регулярно участвовать в официальных саммитах СНГ и придает важное значение сотрудничеству в рамках СНГ, в том числе развитию двусторонних отношений с государствами-членами.
Отмечается, что Ильхам Алиев принял участие в заседании Совета глав государств СНГ, состоявшемся 9-10 октября этого года в городе Душанбе (Таджикистан). Однако он не принимал участия в состоявшемся 21 декабря заседании Высшего Евразийского экономического совета, поскольку Азербайджан не является членом Евразийского экономического союза.
Напомним, что ранее пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявлял, что в неформальном саммите стран СНГ примут участие как премьер-министр Армении Никол Пашинян, так и президент Азербайджана Ильхам Алиев, при этом планировались их отдельные встречи с президентом России Владимиром Путиным. По словам представителя Кремля, встречи в таком формате обычно сопровождаются двусторонними контактами.