Հայաստանի հետ սահմանի թուրքական «Ալիջան» անցակետում սկսվել են բացման նախապատրաստական աշխատանքները
Թուրքիայի և Հայաստանի միջև ընթացող կարգավորման գործընթացի շրջանակում արագացել են սահմանային անցակետերի բացման ուղղությամբ աշխատանքները։ Այդ համատեքստում երկու երկրների միջև կարևոր անցումային կետերից մեկում՝ Ալիջանի սահմանային անցակետում, սկսվել են տեխնիկական ուսումնասիրություններ և նախապատրաստական միջոցառումներ, գրում է Ermenihaber-ը՝ հղում անելով թուրքական Yesiligdir-ին։
Հրապարակման համաձայն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև 44-օրյա պատերազմից հետո խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը նպաստել է տարածաշրջանային կարգավորման գործընթացին, որի գործնական քայլերից մեկը դարձել է անցած շաբաթ Ադրբեջանի կողմից Հայաստան վառելիքի մատակարարումը՝ որպես առաջին առևտրային նախաձեռնություն։ Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական շփումների առաջընթացի պայմաններում Ալիջանի անցակետում իրականացվող աշխատանքները նպատակ ունեն անցակետը սկզբնական փուլում բացել բեռնափոխադրումների համար՝ Մարգարայի կամրջով, իսկ հետագայում՝ նաև ուղևորափոխադրումների համար։
Նշվում է, որ ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է Ալիջանի ճանապարհի լրացուցիչ շինարարություն՝ այն միացնելով Քարաքոյունլու շրջանի խաչմերուկին և «Զանգեզուրի ճանապարհին», ինչը հնարավորություն կտա բարելավել կապը Իգդիրի ուղղությամբ և բարձրացնել տարածաշրջանային առևտրի ու լոգիստիկ հնարավորությունները։ Այդ նպատակով Ալիջանի անցակետում տեղում ուսումնասիրություններ են իրականացրել Իգդիրի նահանգապետ Էրջան Թուրանը, Միգրացիոն ծառայության ղեկավար Հուսեյն Քյոքրը, Թուրքիայի Պաշտպանության նախարարության լոգիստիկայի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար գեներալ-մայոր Ահմեթ Համդի Աթաչը և մի շարք պետական կառույցների ներկայացուցիչներ։ Սահմանային գոտում քննարկվել են տեխնիկական ենթակառուցվածքների բարելավման, գործող չափորոշիչների բարձրացման և լոգիստիկ կարողությունների ամրապնդման հարցերը։

На турецком КПП «Алиджан» на границе с Арменией начались подготовительные работы к открытию
В рамках продолжающегося процесса нормализации отношений между Турцией и Арменией активизировались работы по открытию пограничных переходов. В этом контексте на одном из ключевых пунктов пропуска между двумя странами — пограничном КПП «Алиджан» — начались технические обследования и подготовительные мероприятия. Об этом сообщает Ermenihaber со ссылкой на турецкое издание Yesiligdir.
Согласно публикации, после 44-дневной войны между Азербайджаном и Арменией подписание мирного договора способствовало процессу регионального урегулирования, одним из практических шагов которого стала осуществлённая на прошлой неделе поставка топлива из Азербайджана в Армению в качестве первой торговой инициативы. На фоне прогресса дипломатических контактов между Турцией и Арменией проводимые на КПП «Алиджан» работы направлены на открытие перехода на первоначальном этапе для грузоперевозок — через мост Маргара, а в дальнейшем и для пассажирского сообщения.
Отмечается, что в рамках проекта планируется дополнительное строительство дороги в районе «Алиджан» с её соединением с транспортной развязкой района Каракойунлу и так называемой «Зангезурской дорогой». Это позволит улучшить сообщение в направлении Игдыра и повысить региональные торгово-логистические возможности. С этой целью на КПП «Алиджан» на месте побывали губернатор турецкого Игдыра Эрджан Туран, руководитель Миграционной службы Хусейн Кёк, временно исполняющий обязанности генерального директора по логистике Министерства обороны Турции генерал-майор Ахмет Хамди Атач, а также представители ряда государственных структур. В приграничной зоне были обсуждены вопросы модернизации технической инфраструктуры, повышения действующих стандартов и укрепления логистических возможностей.