Հալեպում համընդհանուր հանգստի օր է հայտարարված. հայ համայնքի շրջանում տուժածներ չկան. Պետրոսյան
«Դեկտեմբերի 22-ին Սիրիա Թուրքիայի ԱԳ նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցին զուգահեռ՝ Հալեպի քրդաբնակ մի քանի շրջաններում բախումներ են տեղի ունեցել ժամանակավոր կառավարության և քրդական զինված ուժերի միջև։ Դրանք օրվա վերջին դադարել են կողմերի միջև ձեռք բերված համաձայնության արդյունքում։
Այս զարգացումները, վստահաբար, միտված են Սիրիայի հյուսիսում քրդական ուղղությամբ համակողմանի ճնշման գործադրմամբ «Սիրիայի դեմոկրատական ուժերին»(ՍԴՈՒ) մղելու դեռևս ընթացիկ տարվա մարտի 10-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության իրականացմանը։ Դրա համաձայն՝ ՍԴՈւ-ն պետք է ինտեգրվեր Սիրիայի ԶՈւ-ին, իսկ նրա կողմից վերահսկվող տարածքները աստիճանաբար փոխանցվեին կենտրոնական կառավարության վերահսկողությանը. համաձայնությունը չէր կենսագործվում հիմնականում Սիրիայի կառավարության ունեցած բազաբնույթ խնդիրների և Իսրայելի միջամտության պատճառով։
Ներկայում գործընթացին կրկին փորձում է միջամտել Թուրքիան՝ իր համար կենսական նշանակության խնդրի լուծումը խթանելու նպատակով։
Այս համատեքստում չի բացառվում նաև Անկարայի ռազմական աջակցության տարբերակը Դամասկոսին, եթե ՍԴՈւ-ն չգնա խաղաղ լուծման։

В Алеппо объявлен день всеобщего спокойствия, среди представителей армянской общины пострадавших нет — Петросян
Арабист Армен Петросян написал:
«22 декабря, параллельно с визитом делегации Турции во главе с министром иностранных дел страны в Сирию, в нескольких курдских районах Алеппо произошли столкновения между временным правительством и курдскими вооружёнными формированиями. К концу дня они прекратились после достигнутого между сторонами соглашения.
Эти события, без сомнения, направлены на оказание комплексного давления на курдское направление на севере Сирии с целью реализации соглашения, достигнутого 10 марта текущего года с «Сирийскими демократическими силами» (СДС). Согласно договорённости, СДС должны были интегрироваться в вооружённые силы Сирии, а контролируемые ими территории постепенно передаваться под контроль центрального правительства. Соглашение не реализовывалось в основном из-за сложностей у сирийского правительства и вмешательства Израиля.
В настоящее время процесс снова пытается скорректировать Турция, чтобы ускорить решение вопроса, имеющего жизненное значение для неё.
В этом контексте также не исключается вариант военной поддержки Анкарой Дамаска, если СДС не пойдут на мирное решение.
P.S. Среди армянской общины пострадавших нет. Сегодня в Алеппо объявлен день всеобщего спокойствия».