Հայաստանում ֆինանսական կարողություններն աճել և գերազանցել են ազգային թիրախները
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ կենտրոնական բանկում կայացել է ՀՀ-ում Ֆինանսական կրթման ծրագրի մշակման և իրագործման հանձնաժողովի 2-րդ փուլի ավարտական նիստը:
Ներկայացվել են ՀՀ բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման «Ֆինանսական կարողությունների բարոմետր 2025» ազգային հետազոտության արդյունքները, ինչպես նաև ֆինանսական կրթության ոլորտում վերջին հինգ տարիներին իրականացված նախաձեռնությունների ամփոփումը։
Նիստին մասնակցել են ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ինչպես նաև հանձնաժողովի անդամները՝ նախարարությունների, ֆինանսական համակարգի և գործընկեր կառույցների ներկայացուցիչներ։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանում ֆինանսական կարողություններն աճել և գերազանցել են ազգային թիրախները:

Финансовый потенциал Армении увеличился и превысил национальные цели
19 декабря в Центральном банке Армении состоялось заключительное заседание второго этапа работы Комиссии по разработке и внедрению программы финансового образования в РА.
Были представлены результаты национального исследования «Барометр финансовых возможностей 2025», оценивающего финансовые способности населения Армении, а также обобщение инициатив в сфере финансового образования за последние пять лет.
В заседании приняли участие президент Центрального банка Армении Мартин Галстян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян, а также члены комиссии — представители министерств, финансовой системы и партнёрских организаций.
В сообщении отмечается, что финансовый потенциал Армении увеличился и превысил установленные национальные цели.