«Ադրբեջանական բենզին գնելով՝ ֆինանսավորում եք նրանց բանակը». Նարեկ Կարապետյանը՝ իշխանություններին
«Մեր ձևով» ժողովրդական շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը լրագրողների խնդրանքով արձագանքեց իշխանության պնդումներին, թե Ադրբեջանից բենզին ներկրելը «տնտեսապես շահավետ է»։
«Ինչպես ԶԼՄ-ներն են նշում, 1,5 միլիոն դոլարի ադրբեջանական բենզին է ներմուծվել։ Ըստ Ադրբեջանի հարկային ծառայության տվյալների, երկրում ՀՆԱ/հարկեր հարաբերակցությունը 20-ից 25 է։ Այսինքն, դրանից մոտ 250-300 000 դոլարը որպես հարկ՝ գնացել է Ադրբեջանին։ Ադրբեջանական պետության ծախսերի 30-40 տոկոսը, կամ մի քիչ ավելի քիչ, ռազմական ծախսերն են։ Ուրեմն՝ մենք 1,5 միլիոն դոլարի բենզին բերելով, իմ հաշվարկով, մոտավորապես 80-ից 100 000 դոլարով ֆինանսավորել ենք ադրբեջանական բանակին»,- ասաց Կարապետյանն, ապա հռետորական հարց հնչեցրեց՝ վտանգ չենք տեսնու՞մ՝ ի դեմս Ադրբեջանի։
«Այդ կարգի վտանգ չենք տեսնու՞մ, որ արդեն ֆինանսավորում ենք իրենց։ Երբ մենք գնում ենք բենզին, SOCAR-ը հարկ է տալիս։ Հարկը գնում է նավթային ֆոնդ, նավթային ֆոնդը փոխանցում է բյուջե, բյուջեն էլ տալիս է բանակին։ Բանակը գնում է ռազմական տեխնիկա, օգտագործում հայ զինվորների դեմ՝ մեր ազգանունով՝ իմ և ձեր։ Արդյոք այդ կարգի վտանգ չկա՞ նրանցից, որ մենք ֆինանսավորում ենք իրենց բանակը»,- ՔՊ-ականների պնդումներին ի պատասխան՝ ասաց Նարեկ Կարապետյանը։

«Покупая азербайджанский бензин, вы финансируете их армию»: Нарек Карапетян — властям
Координатор народного движения «По-нашему» Нарек Карапетян по просьбе журналистов прокомментировал утверждения властей о том, что импорт бензина из Азербайджана «экономически выгоден».
«Как сообщают СМИ, было импортировано азербайджанского бензина на сумму 1,5 млн долларов. Согласно данным Налоговой службы Азербайджана, соотношение ВВП и налоговых поступлений в стране составляет 20–25 процентов. Это означает, что примерно 250–300 тысяч долларов из этой суммы в виде налогов поступили Азербайджану. При этом 30–40 процентов, а возможно и чуть меньше, государственных расходов Азербайджана составляют военные расходы. Следовательно, импортировав бензин на 1,5 млн долларов, мы, по моим расчетам, примерно на 80–100 тысяч долларов профинансировали азербайджанскую армию», — заявил Карапетян, после чего задал риторический вопрос: разве мы не видим угрозы со стороны Азербайджана?
«Разве мы не видим угрозы такого масштаба, если уже фактически финансируем их? Когда мы покупаем бензин, SOCAR платит налоги. Налоги поступают в нефтяной фонд, нефтяной фонд перечисляет средства в бюджет, а бюджет — армии. Армия закупает вооружение и использует его против армянских солдат — против людей с нашей фамилией, с вашей и с моей. Неужели в этом нет угрозы — в том, что мы финансируем их армию?» — заявил Нарек Карапетян в ответ на утверждения представителей партии «Гражданский договор».