Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Դիանա Գասպարյանը ամուսնու և ամուսնու հոր հետ նախնական համաձայնությամբ կատարել է առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացում. գործն ուղարկվել է դատախազին
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 21-ից Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Դ. Գ.-ն, իր հետ փոխկապակցված անձանց օժանդակությամբ, իշխանական և ծառայողական լիազորություններն օգտագործել է ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի, ինչպես նաև նշված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ կատարել է առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացում:
Մասնավորապես՝ համայնքի ղեկավարը Էջմիածին քաղաքի Վ.Տերյան փողոց 971/8 հասցեում գտնվող, 0.9 հա մակերեսով համայնքապատկան հողամասն իրենն ու ընտանիքինը դարձնելու դիտավորությամբ որոշել է ձևական աճուրդի միջոցով օտարել այն, որից հետո համայնքի ղեկավարի ամուսնու հոր՝ Ա. Մ.-ի հանձնարարությամբ և նրա ֆինանսավորմամբ, վերջինիս հետ փոխկապակցված անձը ձևականորեն մասնակցել և 2022 թվականի օգոստոսի 8-ին կայացած աճուրդում հաղթող է ճանաչվել որպես միակ մասնակից:
Արդյունքում՝ 189.200.000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող գույքը ձևական առուվաճառքի պայմանագրով ավելի քան երեքուկես անգամ պակաս գնով՝ 51.975.000 ՀՀ դրամով, օտարվել է վերը նշված անձին՝ փաստացի դառնալով համայնքի ղեկավարի ու նրա ընտանիքի անդամների սեփականությունը:
Դրանից հետո, կրկին Ա. Մ.-ի հանձնարարությամբ և Դ. Գ.-ի իմացությամբ, 2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ին վերջիններիս հետ փոխկապակցված նույն անձը դիմում է ներկայացրել Վաղարշապատի համայնքապետարան՝ խնդրելով ընդլայնման նպատակով օտարել սեփականության իրավունքով իբրև իրեն պատկանող 0․9 հա հողամասին կից գտնվող համայնքային նշանակության հողամասը, որից հետո համայնքի ղեկավարը, խախտելով օրենքի և Կառավարության համապատասխան որոշումների պահանջները, աճուրդի միջոցով վաճառքի ենթակա, 54․200․000 ՀՀ դրամ շուկայական արժեք ունեցող համայնքապատկան գույքն ուղղակի վաճառքով, առանց ավագանու որոշման, շուրջ տասն անգամ պակաս գնով՝ 5.509.350 ՀՀ դրամով օտարել է նույն անձին:
Այնուհետև, հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված 0.9 հա և 0.1908 հա մակերեսով հողամասերի ծագման աղբյուրն ու պատկանելությունը թաքցնելու նպատակով, համայնքի ղեկավար Դ. Գ.-ի որոշմամբ դրանք միավորվել և որպես մեկ միավոր անշարժ գույք գրանցվել են վերը նշված անձի անվամբ: Դրանից հետո նշված գույքը Դ. Գ.-ի ամուսնու օժանդակությամբ ձևական առուվաճառքի պայմանագրերով վաճառվել է նրանց հետ փոխկապակցված այլ անձանց, իսկ 2023 թվականի հունիսի 14-ին կնքված ևս մեկ ձևական առուվաճառքի պայմանագրով 63.500.000 ՀՀ դրամով վաճառել է Դ. Գ.-ի ամուսնու մորը, ով այն ներդրել է իր կողմից հիմնադրված ընկերությունում:
Հետագայում նրա դիմումի հիման վրա՝ համայնքի ղեկավար Դ. Գ.-ի որոշմամբ, նշված գույքի մի մասի գործառնական նշանակությունը հասարակականից փոփոխվել է բնակելի կառուցապատման գործառնական նշանակության, որից հետո համայնքապետի մեկ այլ որոշմամբ այն բաժանվել է տարբեր հասցեների, և տրամադրվել է բնակելի տների կառուցապատման թույլտվություն:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Վաղարշապատ համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Նրան օժանդակելու և փողերի լվացման համար մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև համայնքապետի հետ փոխկապակցված անձանց, այդ թվում՝ ամուսնուն և վերջինիս հորը: Նախկին համայնքապետի ամուսնուն մեղադրանք է ներկայացվել նաև առանձնապես խոշոր չափերի գույքը չհայտարարագրելու համար (4 դրվագ):
Դ. Գ.-ի և նրա հետ փոխկապակցված 4 անձանց վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ հանձնվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ:
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Бывший глава Эчмиадзина обвиняется в незаконном отчуждении земельных участков
В ходе уголовного разбирательства, проведенного Антикоррупционным комитетом Республики Армения, было установлено, что Д. Г. (Диана Гаспарян), занимавшая должность главы общины Вагаршапат с 21 октября 2018 года, при содействии связанных с ней лиц использовала свои служебные полномочия в ущерб государственным и служебным интересам, а также совершила отмывание особо крупных сумм денег с предварительного согласия вышеупомянутых лиц.
В частности, глава общины приняла решение об отчуждении принадлежащего общине земельного участка площадью 0,9 га, расположенного по адресу: улица В. Теряна, 971/8, город Эчмиадзин, с намерением присвоить его посредством официального аукциона, после чего по указанию отца мужа главы общины, А. М., и при его финансировании, связанное с ним лицо официально приняло участие и было признано победителем как единственный участник аукциона, состоявшегося 8 августа 2022 года.
В результате имущество рыночной стоимостью 189 200 000 драмов было отчуждено вышеупомянутому лицу по официальному договору купли-продажи на сумму, более чем в три с половиной раза меньшую, а именно 51 975 000 драмов, фактически став собственностью главы общины и членов ее семьи.
После этого, опять же по указанию А.М. и с ведения Д.Г, 21 октября 2022 года то же лицо подало заявление в муниципалитет Вагаршапата с просьбой об отчуждении принадлежащего общине земельного участка, прилегающего к принадлежащему ему по праву собственности участку земли площадью 0,9 га, для целей расширения, после чего глава общины, нарушив требования закона и соответствующих правительственных решений, принял решение об отчуждении принадлежащей общине собственности, выставленной на продажу с аукциона, рыночной стоимостью 54 200 000 драмов, тому же лицу путем прямой продажи, без решения Совета старейшин, примерно в десять раз дешевле, за сумму в 5 509 350 драмов.
Затем, чтобы скрыть происхождение и право собственности на незаконно приобретенные земельные участки площадью 0,9 га и 0,1908 га, по решению главы общины Д. Г. они были объединены и зарегистрированы как единый объект недвижимости на имя вышеупомянутого лица. После этого указанная собственность была продана другим связанным с ними лицам по официальным договорам купли-продажи при содействии мужа Д. Г., а также по другому официальному договору купли-продажи, подписанному 14 июня 2023 года, за 63 500 000 драмов матери мужа Д. Г., которая инвестировала эти средства в основанную ею компанию.
Позже функциональное назначение части указанной собственности было изменено с общественного на жилое, после чего, по другому решению мэра, она была разделена на разные адреса, и было выдано разрешение на строительство жилых домов.
Бывший глава общины Вагаршапат обвиняется в вышеупомянутых уголовных преступлениях по статье 296, часть 3, пункты 2 и 3 и статье 441, часть 2, пункт 2 Уголовного кодекса Республики Армения. Обвинения также предъявлены лицам, связанным с главой общины, включая ее мужа и отца, за пособничество и подстрекательство к отмыванию денег. Мужу бывшей главы общины также предъявлено обвинение в недекларировании особо крупных сумм имущества (4 пункта).
Предварительное расследование в отношении Д.Г. и 4 связанных с ней лиц завершено. Материалы уголовного дела переданы прокурору с обвинительным заключением и ходатайством об его утверждении и отправки в суд.