Կես տարուց ավելի է՝ Սամվել Կարապետյանն ապօրինի կալանավորված է. չկա գործ, կա նման տևական ինտենսիվ կալանք. Արամ Վարդևանյան
24/12/2025 13:33
«Հայաստանում, երբ մի քանի օրից 2026 թվականն է, լրահոսը և օբյեկտիվ իրականությունը կրկին վերաբերում է հարկադրանքի միջոցներին: Կես տարուց ավելի է՝ ապօրինի կալանավորված է Սամվել Կարապետյանը։ Չա գործ, կա նման տևական ինտենսիվ կալանք՝ տրամաբանությամբ», - գրել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
Փաստաբանը շարունակել է․«Այնուհետև վերհիշում ենք, որ չորս Սրբազան հայրեր ապօրինի կալանավորված են և ունենք բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ: Հրամանատար Աշոտ Մինասյանը (65 տարին լրացած, առողջական խնդիրներով) դատախազության բողոքի հիման վրա Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ այլևս ազատազրկված է: Այսինքն՝ իրավական և մարդասիրական նվազագույն արժեքներն անտեսվել են: Այնուհետև ձերբակալվել են, վստահաբար կալանքի ներկայացման նպատակով, նախկին պաշտոնյաներ: Այնուհետև հիշում ենք, որ Հայաստանում բազմաթիվ այլընտրանքային խափանման միջոցներ կան (տնային կալանք, վարչական հսկողություն), որոնք պարզապես չեն գործում հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով:
Այս ամենի մեջ հստակ է իրավունքի և մարդասիրության նսեմացումը: Տեղին է հիշատակել դեռևս 18-րդ դարում կազմված Շահամիրյանների «Որոգայթ փառաց» իրավական ֆունդամենտալ փաստաթղթի ներածության մի հատված. «...որքան ավելի բարություն է մեզ հարկավոր, որ մեր կյանքը զսպենք օրենքով ու ազատությամբ, որպեսզի արժանի դառնանք Տիրոջ պաշտամունքին»,- գրել է նա:

“In Armenia, as we approach 2026, the news agenda and objective reality once again point to the use of coercive measures. Samvel Karapetyan has been illegally detained for more than half a year. It makes no sense – such a long-term, intensive detention – logically,” wrote lawyer Aram Vardevanyan.
He continued: “Then we recall that four Holy Fathers are also illegally detained, and that there are numerous political prisoners in the country.
Commander Ashot Minasyan (65 years old, with serious health issues) remains in prison by a decision of the Court of Appeals based on a complaint filed by the prosecutor’s office. In other words, even minimum legal and humanitarian standards have been disregarded. Former officials have also been arrested, seemingly for the sole purpose of detention. At the same time, Armenia has many alternative preventive measures – such as house arrest and administrative supervision – which, in cases of public significance, simply do not function.
In all of this, the degradation of law and humanity is evident. In this context, it is appropriate to recall a passage from the preface to the fundamental legal work “Vorogayt Parats” by the Shahamiryans, compiled in the 18th century: ‘…how much more goodness do we need to govern our lives by law and freedom, so that we may become worthy of the worship of the Lord.’”