Կես տարուց ավելի է՝ Սամվել Կարապետյանն ապօրինի կալանավորված է. չկա գործ, կա նման տևական ինտենսիվ կալանք. Արամ Վարդևանյան
24/12/2025 13:33
«Հայաստանում, երբ մի քանի օրից 2026 թվականն է, լրահոսը և օբյեկտիվ իրականությունը կրկին վերաբերում է հարկադրանքի միջոցներին: Կես տարուց ավելի է՝ ապօրինի կալանավորված է Սամվել Կարապետյանը։ Չա գործ, կա նման տևական ինտենսիվ կալանք՝ տրամաբանությամբ», - գրել է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը:
Փաստաբանը շարունակել է․«Այնուհետև վերհիշում ենք, որ չորս Սրբազան հայրեր ապօրինի կալանավորված են և ունենք բազմաթիվ քաղբանտարկյալներ: Հրամանատար Աշոտ Մինասյանը (65 տարին լրացած, առողջական խնդիրներով) դատախազության բողոքի հիման վրա Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ այլևս ազատազրկված է: Այսինքն՝ իրավական և մարդասիրական նվազագույն արժեքներն անտեսվել են: Այնուհետև ձերբակալվել են, վստահաբար կալանքի ներկայացման նպատակով, նախկին պաշտոնյաներ: Այնուհետև հիշում ենք, որ Հայաստանում բազմաթիվ այլընտրանքային խափանման միջոցներ կան (տնային կալանք, վարչական հսկողություն), որոնք պարզապես չեն գործում հանրային հնչեղություն ունեցող գործերով:
Այս ամենի մեջ հստակ է իրավունքի և մարդասիրության նսեմացումը: Տեղին է հիշատակել դեռևս 18-րդ դարում կազմված Շահամիրյանների «Որոգայթ փառաց» իրավական ֆունդամենտալ փաստաթղթի ներածության մի հատված. «...որքան ավելի բարություն է մեզ հարկավոր, որ մեր կյանքը զսպենք օրենքով ու ազատությամբ, որպեսզի արժանի դառնանք Տիրոջ պաշտամունքին»,- գրել է նա:

Более полугода Самвел Карапетян незаконно содержится под стражей: уголовного дела нет, есть лишь столь длительное и интенсивное содержание под арестом — Арам Вардеваян.
24/12/2025 14:00
«В Армении, когда до 2026 года остаются считаные дни, новостная лента и объективная реальность вновь сводятся к мерам принуждения. Более полугода Самвел Карапетян незаконно содержится под стражей. Уголовного дела нет — есть лишь столь длительный и интенсивный арест, который пытаются оправдать "логикой"», — написал адвокат Арам Вардеваян.
Адвокат продолжил:
«Затем мы вспоминаем, что четверо архиереев незаконно находятся под арестом, а в стране имеется множество политических заключённых. Командир Ашот Минасян (65 лет, с серьёзными проблемами со здоровьем) на основании жалобы прокуратуры решением Апелляционного суда вновь лишён свободы. Иными словами, проигнорированы даже минимальные правовые и гуманитарные ценности. Далее были задержаны — с очевидной целью последующего ареста — бывшие должностные лица.
При этом в Армении предусмотрен широкий спектр альтернативных мер пресечения (домашний арест, административный надзор), которые фактически не применяются по делам, имеющим общественный резонанс.
Во всём этом отчётливо просматривается девальвация права и гуманизма. Уместно вспомнить фрагмент из вступления к фундаментальному правовому труду XVIII века — «Ворогайт парац» Шаамира Шаамиряна:
"…чем больше добродетели требуется нам, чтобы сдерживать нашу жизнь законом и свободой, дабы стать достойными служения Господу"», — написал он.