«Համախմբվել եկեղեցու շուրջ ու աղոթքով ամփոփել տարին». այս կիրակի տարվա վերջին պատարագն է լինելու
Այս կիրակի տարվա վերջին պատարագն է լինելու։ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում պատարագը մատուցելու է Մայր Աթոռի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Զաքարիա ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանը:
24News.am-ն օրեր առաջ գրել էր, որ, տեղեկությունների համաձայն, դեկտեմբերի 28-ին Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է վերջնական «լուծել» Մայր Աթոռի հարցը ու արդեն այս հարցով հանձնարարականներ է տվել ուժային կառույցներին։ Ըստ լրատվամիջոցի՝ նա ծրագրում է իր կողմնակիցների, տիրադավ եպիսկոպոսների, ինչպես նաև կարգալույծ նախկին հոգևորականների ուղեկցությամբ մտնել Մայր Աթոռ, մասնակցել պատարագի ու հասնել նրան, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը հեռանա Վեհարանից և «հանգստի կոչվի»։
Aysor.am-ը Նիկոլ Փաշինանի մամուլի խոսնակից փորձեց հստակեցնել՝ իսկապե՞ս այս կիրակի Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է Մայր Աթոռ գնալ։ Նա, սակայն, անարձագանք թողեց մեր բազմաթիվ հեռախոսազանգերը։
Հայր Զաքարիան Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ պատարագը կմատուցվի այնպես, ինչպես մատուցվել է տարվա բոլոր կիրակի օրերին։
«Ինչպես արել ենք, այնպես էլ անելու ենք, հատուկ պատրաստություն չկա»,- նշեց Հայր Զաքարիան։
Քանի որ Նիկոլ Փաշինյանի՝ տարբեր եկեղեցիներ այցից առաջ իրավապահները նախապես այց են կատարում տվյալ եկեղեցի, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղակատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանից հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք այս օրերին իրավապահներն այցելել են Մայր Աթոռ։ Տեր Եսային ասաց, որ չեն նկատել իրավապահների։

«Объединиться вокруг церкви и завершить год молитвой»։ в это воскресенье состоится последняя литургия года
24/12/2025 12:33
В это воскресенье состоится последняя в уходящем году Божественная литургия. В Первопрестольном Святом Эчмиадзине богослужение совершит директор Центра христианского образования Первопрестольного Святого Эчмиадзина, архимандрит отец Закария Багумян.
Ранее 24News.am писал, что, по имеющимся сведениям, 28 декабря Никол Пашинян намерен окончательно «решить вопрос» Первопрестольного Святого Эчмиадзина и уже дал соответствующие указания силовым структурам. По информации издания, он планирует в сопровождении своих сторонников, «отступивших» епископов, а также лишённых сана бывших священнослужителей войти в Первопрестольный Эчмиадзин, принять участие в литургии и добиться того, чтобы Католикос всех армян покинул Резиденцию Католикоса и был «отправлен на покой».
Aysor.am попытался уточнить у пресс-секретаря Никола Пашиняна, действительно ли премьер-министр планирует в это воскресенье посетить Первопрестольный Эчмиадзин, однако многочисленные телефонные звонки остались без ответа.
Отец Закария в беседе с Aysor.am отметил, что литургия будет совершена так же, как и во все воскресные дни года.
«Как служили, так и будем служить, никакой особой подготовки нет», — подчеркнул он.
Учитывая, что перед визитами Никола Пашиняна в различные церкви правоохранительные органы обычно заранее посещают соответствующие храмы, Aysor.am поинтересовался у директора информационной службы Первопрестольного Святого Эчмиадзина, отца Есаи Артеняна, были ли в эти дни визиты правоохранителей. Отец Есаи сообщил, что никаких таких визитов они не заметили.
«В Первопрестольном Святом Эчмиадзине спокойно», — отметил он.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает верующих сплотиться вокруг Церкви и молитвой завершить уходящий год.