Պատմությունն ու ճակատագիրն առեղծվածային են. Ռուբեն Վարդանյանի մասին ադրբեջանական ֆիլմում խոսում էր Սամվել Բաբայանը, ով միայն վնաս է տվել Արցախին. Միքայել Մինասյան
25/12/2025 15:23
Հայ առաքելական եկեղեցին այսօր տոնում է առաջին մարտիրոսի՝ Սուրբ Ստեփանոսի տոնը։ Այս տոնը նշում են աշխարհի բոլոր քրիստոնյա եկեղեցիները։ Թեև օրերը կարող են տարբեր լինել, բայց խորհուրդը նույնն է. Ստեփանոսն առաջինն է, ում ժողովուրդը չլսեց ու սպանեց՝ քարկոծելով, այս մասին գրել է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Ստեփանոսն իր կյանքով և մարտիրոսությամբ մարմնացումն էր ճշմարտության, կամքի ու խիզախության, որի քարոզներն ու անվեհեր կեցվածքը, իմաստությունը և հաստատակամությունը կատաղեցնում էին փարիսեցիներին ու դպիրներին։ Նրանք Ստեփանոսին՝ որպես հայհոյիչի և հերձվածողի, դատապարտեցին մահվան։ Նաև այդ պատճառով նրան կոչում են առաջին նախավկա։
Ամեն մի ժամանակ ծնում է իր նախավկային։ Նրանց մեծամասնությունը նաև մարտիրոսանում է։ Մեր ժամանակների նախավկաներից է Ռուբեն Վարդանյանը։ Նա ուներ բառացիորեն երկրային ամեն արժեք՝ փող, ազդեցություն, փառք, բայց որոնում էր երկու բան՝ պատմություն ու սեր: Փորձում էր փոխել հայերի պատմությունը, իր տեղը գտնել այդ պատմության մեջ և փնտրում էր հայերի սերը։
2000-ականներից սկսած՝ Ռուբեն Վարդանյանի հանրային ամբողջ գործունեությունը սիրո և պատմության որոնում էր։ Նա հավատացած էր, որ հայերը միշտ մտահոգվել են ապագայով, և այդ պատճառով նախագծեց ու հիմնեց «Հայաստան-2020» նախաձեռնությունը։ Այն միավորում էր երիտասարդներից մինչև ավագ սերունդ, որոնք իրենք պետք է ձևավորեին ապագայի հավաքական տեսլականը։
Այնուհետև նա որոշեց միս ու արյուն տալ, վերածել գործողության, դարձնել իրականություն ազգային բնավորության «առաջինը և ամենան լինելու» մղումը։ Դա նրան դուր էր գալիս՝ շատ անգամ կրելով կամ հավատալով այդ կոդին։ Եվ կառուցեց աշխարհի ամենաերկար ճոպանուղին, որը նաև աշխարհին բացեց Տաթևի վանական համալիրը։ Այն նույնպես նրա և ընկերների խնամքով երկրորդ շնչառություն ստացավ։
Նա հավատում էր, որ ուսումը կարող է փոխել պատմությունը, և Հայաստանն ինտեգրեց ժամանակակից մրցունակ կրթական քարտեզին։ Իր պատկերացմամբ՝ աշխարհի ապագա էլիտաները երբ կրթվեին Դիլիջանի դպրոցում, արդեն հեռանալիս կունենային բոլորովին այլ վերաբերմունք Հայաստանի նկատմամբ։ Հիշողություն, սեր և երախտագիտություն, որ կուղեկցեր նրանց ամբողջ կյանքի ընթացքում։ Հայաստանը կրթում էր ոչ միայն գլոբալ էլիտային, այլև դարձնում իր համակիրը։
Նա հավատում էր, որ հայերն ունեն հատուկ առաքելություն, և Ցեղասպանությունը վերապրած ժողովուրդը պետք է դառնար նաև ապագայի ցեղասպանությունները կանխարգելող, համաշխարհային մարդասիրության դրոշակակիր։ Այդ պատճառով հիմնեց «Ավրորան»։
Ռուբենն ամեն ինչում՝ գիտակցաբար կամ բնազդով, փորձում էր հետևել ժողովրդի նարատիվին, շոյել նրա սիրտը, բուժել վերքերը։ Նա սիրում էր, բայց նաև ուզում էր լինել սիրված։
Երբ Հայաստանը դեռ արժեքային ու աշխարհաքաղաքական այլ կոորդինատային համակարգում էր, ընդգծելով իր տարբերությունը մյուսներից՝ իր որդուն ուղարկեց զինծառայության Արցախ՝ փորձելով սեփական օրինակով լինել հակաթրենդ կամ իսկական թրենդ։ Ռուբենն ամեն ինչ արեց, որ արժանի լինի սիրո։ Բայց միայն քարկոծվում էր։ Եվ որքան քարկոծվում էր, որքան չէր հասկացվում, այնքան ավելի համառորեն էր փնտրում այդ սերը։
Արցախի 44-օրյա պարտությունից հետո նա, հետևելով այդ ժամանակվա թրենդին, հանձնեց ռուսական անձնագիրն ուղիղ եթերում և գնաց Արցախ։ Մարդ, որն ուներ ամեն ինչ, բարձրացավ հայրենիքի խորան։
Այդ վայրկյանից ի վեր նրա և ժողովրդի անհասկացվածությունը հասավ գագաթնակետին։ Նրան մեղադրում էին ռուսական գործակալ լինելուց մինչև Հայաստանը «Թաթարստան» վերածելու համար։ Ի տարբերություն Հայաստանի ղեկավարության՝ նա BBC-ի եթերում պաշտպանում էր հայկականությունը և հայոց էությունը, իսկ ռեժիմի պրոպագանդիստները նրան անիծում էին և մեղադրում «գուբերնիա» սարքելու պլան կազմելու համար։ Որքան շատ էր փայլում, այնքան շատ էին խամրեցնում։
Ու սա կողմերի կռիվ չէր։ Ոչ էլ սոսկ պրոպագանդիստական գրառումներ։ Այդ գրառումները կային, բայց դրանք տիրաժավորողները, համաձայնողները, մեկնաբանողները հենց այն հասարակությունն էր, որը սկզբում նրան օտարեց, հետո կասկածեց, հետո մեղադրեց, իսկ հիմա՝ մոռացավ։ Բառացիորեն՝ մոռացության մատնեց Բաքվի բերդում՝ չհասկացված ու չլսված։ Ճիշտ Ստեփանոս նախավկայի ճակատագրի պես և վկայությամբ։
Ես Ռուբենի հետ ունեցել եմ բազմաթիվ ու երկար զրույցներ. գրեթե ոչնչում երբեք միակարծիք չենք եղել։ Նրա անշեղելի հաստատակամությունը և անքննելի ժողովրդասիրությունը անծանոթը կարող էր շփոթել նայիվ կամակորության հետ։ Այսօր ակնհայտ է, որ նա ուղղակի հետևում էր իր ճակատագրին ու առաքելությանը։
Մի քանի օր առաջ համացանցում հայտնվեց ադրբեջանական ֆիլմ Ռուբենի մասին։ Ֆիլմում նրա մասին ադրբեջանահաճո հարցազրույց էր տվել Արցախի զորքերի առաջին հրամանատար, տխրահռչակ Սամվել Բաբայանը, ով 1994 թվականի զինադադարից հետո իր կյանքով և էությամբ միայն վնաս է տվել Արցախին՝ թալանելով, բռնաբարելով և վարկաբեկելով արցախցուն։ Բացի նրանից՝ ևս մի քանի հայ էին խոսում այդ ֆիլմում։
Այդ մարդիկ առանց խղճի խայթի, առանց ամոթի Երևանում հալածում են Հայաստանի ամենամեծ բարերարներից մեկին, որն ամեն ինչ արել է Հայաստանի ու Արցախի համար, որին Հայաստանի և Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների օպերացիայի արդյունքում բանտարկել ու տարել են Բաքու, որտեղ դատավարական ֆարսով ցանկանում են ցմահ դատապարտել։ Եվ այդ ֆարսը աշխարհին համոզիչ թվալու համար ստեղծում են պրոպագանդիստական ֆիլմ ու օգտագործում են հենց հայերին՝ հայերի ամենամեծ բարերարին բանտարկելու համար՝ զգուշացնելով նաև մյուս հայ բարերարներին՝ ոչ մի բարի գործ անպատիժ չի մնում։
Այդ ֆիլմում խոսում է Սամվել Բաբայանը, ով Նիկոլ Փաշինյանի հետ Արցախը կործանելուց հետո կարողացավ հայ-ադրբեջանական հատուկ ծառայությունների համատեղ օպերացիայի արդյունքում անխոչընդոտ գալ Հայաստան՝ ի տարբերություն Ղարաբաղի ռազմաքաղաքական մյուս ղեկավարների, ու հիմա ազատ շրջել Երևանում ու բանսարկել հայ ժողովրդի ամենամեծ բարերարներից մեկին։ Ու այս ամենը՝ ազգային ու պետական բացարձակ լռության, մոռացության և անտարբերության ներքո։
Պատմությունն ու ճակատագիրն առեղծվածային են։ Քչերը նկատեցին, որ Ստեփանակերտում, որն անվանակոչվել էր Ստեփան Շահումյանի պատվին, ում կնքել էին Ստեփանոս նախավկայի անունով, փակվեց հայկական հարցի նախավերջին էջը, որը բացվել էր Սան Ստեֆանո քաղաքում...
Այսօր Սուրբ Ստեփանոս նախավկայի օրն է՝ առաջին մարտիրոսի, որին ժողովուրդը քարկոծեց իր գործերի ու ճշմարտությունն ասելու համար...»,- նշել է Մինասյանը։

История и судьба загадочны: в азербайджанском фильме о Рубене Варданяне говорил Самвел Бабаян, который причинил Арцаху лишь вред — Микаел Минасян
25/12/2025 17:56
Армянская Апостольская Церковь сегодня отмечает День памяти Свв. первомученика архидиакона Стефана. Этот день отмечают все христианские церкви мира. Хотя даты могут различаться, смысл остается тем же: Стефан — первый, кого народ не услышал и убил, побив камнями. Об этом написал бывший посол Армении при Святом Престоле Микаел Минасян.
«Стефан своей жизнью и мученичеством воплощал истину, волю и мужество. Его проповеди, бесстрашная позиция, мудрость и твердость приводили в ярость фарисеев и книжников. Они приговорили Стефана к смерти как богохульника и еретика. Именно поэтому его называют первомучеником.
Каждая эпоха рождает своих первомучеников. Большинство из них принимают мученическую смерть. Одним из первомучеников нашего времени является Рубен Варданян. Он обладал буквально всеми земными ценностями — деньгами, влиянием, славой, но искал две вещи: историю и любовь. Он пытался изменить историю армян, найти в ней свое место и искал любовь армянского народа.
Начиная с 2000-х годов вся публичная деятельность Рубена Варданяна была поиском любви и истории. Он был убежден, что армяне всегда озабочены будущим, и именно поэтому спроектировал и основал инициативу «Армения-2020». Она объединила людей от молодежи до старшего поколения, которые сами должны были сформировать коллективное видение будущего.
Затем он решил придать этому плоть и кровь, превратить в действие, воплотить в реальность стремление национального характера «быть первым и лучшим». Ему это нравилось, поскольку он нес в себе этот код, либо искренне верил в него. Так была построена самая длинная в мире канатная дорога, которая одновременно открыла миру монастырский комплекс Татев. Он также получил второе дыхание благодаря заботе Варданяна и его единомышленников.
Он верил, что образование способно изменить историю, и интегрировал Армению в современную конкурентную образовательную карту мира. В его представлении будущие мировые элиты, получив образование в Дилижанской школе, уезжая, уже имели бы совершенно иное отношение к Армении — память, любовь и благодарность, которые сопровождали бы их на протяжении всей жизни. Армения таким образом обучала не только глобальную элиту, но и делала ее своим сторонником.
Он верил, что у армян есть особая миссия, и что народ, переживший Геноцид, должен стать также силой, предотвращающей будущие геноциды, знаменосцем мировой гуманитарной миссии. Именно поэтому он основал премию «Аврора».
Рубен во всём — осознанно или инстинктивно — стремился следовать народному нарративу, тронуть сердце людей, залечить раны. Он любил, но при этом хотел быть любимым.
Когда Армения ещё находилась в иной ценностной и геополитической системе координат, подчёркивая своё отличие от остальных, он отправил собственного сына на срочную службу в Арцах, пытаясь личным примером быть либо антитрендом, либо подлинным трендом. Рубен сделал всё, чтобы быть достойным любви. Но его лишь побивали камнями. И чем больше его «побивали», чем меньше понимали, тем упорнее он продолжал искать эту любовь.
После поражения в 44-дневной войне в Арцахе он, следуя тогдашнему тренду, в прямом эфире отказался от российского гражданства и отправился в Арцах. Человек, у которого было всё, взошёл на алтарь Родины.
С этого момента непонимание между ним и обществом достигло апогея. Его обвиняли во всём — от того, что он был российским агентом, до намерений превратить Армению в «Татарстан». В отличие от руководства Армении, он в эфире BBC защищал армянскую идентичность и сущность, в то время как пропагандисты режима проклинали его и обвиняли в планах создания «губернии». Чем ярче он светился, тем усерднее его пытались погасить.
И это не было борьбой сторон. И не сводилось лишь к пропагандистским публикациям. Да, такие публикации были, но их тиражировали, поддерживали и комментировали именно те самые слои общества, которые сначала его отчуждили, затем усомнились в нём, потом обвинили, а сегодня — забыли. Буквально предали забвению в бакинской тюрьме — непонятым и неуслышанным. Точно так же, как это произошло с первомучеником Стефаном — по судьбе и по свидетельству.
У меня с Рубеном было множество долгих разговоров; почти ни в чём мы не были полностью согласны. Его непреклонную решимость и безусловную любовь к народу посторонний мог принять за наивное упрямство. Сегодня очевидно: он просто следовал своей судьбе и своей миссии.
Несколько дней назад в интернете появился азербайджанский фильм о Рубене. В этом фильме дал угодное Азербайджану интервью первый командующий вооружёнными силами Арцаха, печально известный Самвел Бабаян — человек, который после перемирия 1994 года своей жизнью и своей сущностью принёс Арцаху лишь вред, занимаясь грабежами, насилием и дискредитацией арцахцев. Помимо него, в фильме выступили и ещё несколько армян.
Эти люди, без малейшего угрызения совести или стыда, в Ереване преследуют одного из крупнейших благотворителей Армении — человека, который сделал всё возможное для Армении и Арцаха, которого в результате операции спецслужб Армении и Азербайджана арестовали и вывезли в Баку, где посредством судебного фарса хотят приговорить к пожизненному заключению. А чтобы этот фарс выглядел убедительным для мира, они снимают пропагандистский фильм и используют самих армян для заключения в тюрьму крупнейшего армянского благотворителя — одновременно посылая сигнал и другим благотворителям: ни одно доброе дело не остаётся безнаказанным.
В этом фильме говорит Самвел Бабаян — человек, который после разрушения Арцаха вместе с Николом Пашиняном смог беспрепятственно прибыть в Армению в результате совместной операции армяно-азербайджанских спецслужб, в отличие от других военно-политических руководителей Карабаха, и теперь свободно разгуливает по Еревану, клевещет на одного из величайших благотворителей армянского народа. И всё это — на фоне абсолютного национального и государственного молчания, забвения и безразличия.
История и судьба загадочны. Немногие заметили, что в Степанакерте, названном в честь Степана Шаумяна, имя которого связано с первомучеником Стефаном, была закрыта предпоследняя страница армянского вопроса, открытая когда-то в городе Сан-Стефано…
«Сегодня день святого первомученика Стефана — первого мученика, которого народ побил камнями за его дела и за то, что он говорил правду…», — написал Минасян.