Քննարկվել են ջրային պաշարների և համակարգերի արդյունավետ կառավարման ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ ջրային պաշարների և համակարգերի արդյունավետ կառավարման վերաբերյալ:
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը զեկուցել է ոլորտում առկա մարտահրավերների և դրանց լուծմանն ուղղված կարճաժամկետ և երկարաժամկետ լուծումների վերաբերյալ:
Մանրամասներ են ներկայացվել ջրային ոլորտի կառավարման, պլանավորման, կանխատեսումների, ենթակառուցվածքների արդիականացման հետ կապված հարցերի վերաբերյալ: Արամազդ Ղալամքարյանը նաև զեկուցել է 2026թ․ ոռոգման ջրի առաջարկի և պահանջարկի կառավարման միջոցառումների վերաբերյալ, որոնք կներառեն միջգերատեսչական ինտեգրված համակարգումը և ներդաշնակեցումը, ջրային հոսքերի և բացթողումների միասնական կառավարումը, ոռոգման ջրի պահանջարկ–առաջարկի մեթոդաբանության վերանայումը, ոռոգման ռեժիմների և նորմատիվների վերանայումը, պոմպակայանների հզորացումը և այլն: Զեկուցվել է նաև ջրամբարների լցվածության ցուցանիշների, Սևանա լճից և այլ հիմնական աղբյուրներից ջրառի, ոռոգման համակարգի ցուցանիշների վերաբերյալ:
Անդրադարձ է կատարվել Արարատյան արտեզյան ավազանում իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքների ու առկա խնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացված քայլերին, ջրային ռեսուրսների մոնիթորինգի ներկայիս ենթակառուցվածքի վիճակին, վերջինիս վերազինման ու արդիականացման ծրագրերին։
Ընդգծվել է ջրային համակարգի կառավարման ձևաչափի վերանայման և այլ արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման կարևորությունը:
Վարչապետ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել ոլորտում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացումը, որոնք միտված կլինեն ջրային պաշարների և համակարգերի կայուն, արդյունավետ և ինտեգրված կառավարմանը:

Обсуждены программы эффективного управления водными ресурсами и системами
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы эффективного управления водными ресурсами и системами.
Председатель Водного комитета министерства территориального управления и инфраструктур Арамазд Галамкарян представил доклад о существующих в отрасли проблемах и краткосрочных и долгосрочных решениях для их преодоления.
Были представлены подробности относительно вопросов управления водным сектором, планирования, прогнозирования и модернизации инфраструктуры. Арамазд Галамкарян также доложил о мероприятиях по управлению спросом и предложением на оросительную воду на 2026 год, которые будут включать комплексную межведомственную координацию и гармонизацию, единое управление водными потоками и сбросами, пересмотр методологии расчета спроса и предложения на оросительную воду, пересмотр режимов и нормативов орошения, усиление насосных станций и т.д. Было также доложено о показателях заполнения водохранилищ, заборе воды из озера Севан и других основных источников, а также показателях ирригационной системы.
Были затронуты результаты проведенных в Араратском артезианском бассейне исследований и шаги по решению существующих проблем, состояние существующей инфраструктуры мониторинга водных ресурсов, а также программы ее переоснащения и модернизации.
Была подчеркнута важность пересмотра формата управления водными ресурсами и внедрения других эффективных механизмов.
Премьер-министр Пашинян отметил необходимость проведения в сфере институциональных реформ, направленных на устойчивое, эффективное и интегрированное управление водными ресурсами и системами.