«Առաջարկ Հայաստանին» նախագիծն այս տարի սկսեց իր ոգևորիչ ճամփորդությունը մեր երկրի քաղաքներով ու գյուղերով, սփյուռքի համայնքներով. Ծառուկյան
26/12/2025 10:20
Գագիկ Ծառուկյանը գրել է.
«Մեծ պատասխանատվությամբ արձանագրում եմ, որ «Առաջարկ Հայաստանին» նախագիծն այս տարի սկսեց իր ոգևորիչ ճամփորդությունը մեր երկրի քաղաքներով ու գյուղերով, սփյուռքի համայնքներով։
Մարդիկ ընդունեցին, որ այն իրենց համար է, իրենց մասին և, որ դրա հիմնական արժեքը հենց իրենց անմիջական մասնակցությունն է։
Ստացվել են հազարավոր հետաքրքիր առաջարկներ՝ Հայաստանի բոլոր քաղաքներից ու գյուղերից, բոլոր ոլորտներից, սոցիալական շերտերից։ Այդ առաջարկները կարող ենք ամբողջացնել հետևյալ առանցքային կետերով.
1. Ներքին համերաշխություն
2. Իրական խաղաղություն
3. Խեղճության մերժում
4. Նոր մարդիկ, նոր գաղափարներ, նոր օդ
5. Վերկուսակցական թիմ, ընդունակների իշխանություն
6. Արդար բարքեր, արդար պետություն
7. Տնտեսական խոշոր, հուսալի նախագծեր
8. Պաշտպանված բիզնես
9. Գյուղի վստահ զարգացում
10. Առողջ սերունդ
11. Համատեղ՝ անզիջում պայքար չարիքի՝ թմրամոլության դեմ
Նոր տարվա առաջին իսկ օրերից սկսվելու է նոր առաջարկների մշակումն ու հրապարակումը. առաջարկներ, որոնց իրականացումն էապես փոխելու է մեր երկրի մթնոլորտը և մեր քաղաքացիների բարեկեցության որակը։
Սիրելի´ հայրենակիցներ, Մենք դժվար տարի ունեցանք։
Այս տարի ևս բոլորիս մտքերում գերության մեջ գտնվող մեր արժանապատիվ հայրենակիցներն էին, որոնք, ցավոք, դեռևս չեն վերադարձել տուն։ Մենք ամեն վայրկյան պարտավոր ենք հիշել նրանց մասին, որպեսզի նրանց ազատությունն իրականություն դառնա։
Այս տարի ևս մեկ դժվար տարի էր Արցախի մեր հայրենակիցների համար, և մենք ամեն կերպ փորձել ենք աջակցել նրանց խնդիրների լուծմանը։ Աջակցությունն անպայման շարունակվելու է գալիք տարի։
Վստահ եմ, որ իր ավանդույթների ամրության և իր վեհության շնորհիվ մեր եկեղեցին կհաղթահարի դժվար փուլը և կշարունակի լինել աշխարհասփյուռ հայությանը միավորող կարևորագույն կենտրոն։
Ես ուզում եմ, որպես հաջորդ տարվա համար մեծագույն ցանկություն, մեզ մաղթել ներքին խաղաղություն և հանրային համերաշխություն։ Մեր հայրենիքը հարվածներ արդեն շատ է ստացել, և կարևոր է համախմբել ֆիզիկական և հոգևոր մեր բոլոր ուժերը՝ Նոր տարում մեր երկրի վերածննդի և վերակառուցման սկիզբը դնելու համար։
Հավատով մեր ապագայի հանդեպ, վստահությամբ մեր երկրի անվտանգության հեռանկարի հանդեպ, հույսով` մեր միասնականության ու համերաշխության հանդեպ, և երազանքով՝ ամուր ու բարգավաճ պետության։

Проект «Предложение для Армении» в этом году начал своё вдохновляющее путешествие по городам и сёлам страны, а также по общинам диаспоры — Царукян
26/12/2025 10:38
Гагик Царукян написал:
«С большой ответственностью отмечаю, что в этом году проект «Предложение для Армении» начал своё вдохновляющее путешествие по городам и сёлам нашей страны, а также по общинам диаспоры.
Люди приняли его как проект для себя и о себе, осознав, что его главной ценностью является их непосредственное участие.
Поступили тысячи интересных предложений из всех городов и сёл Армении, из всех сфер и социальных слоёв. Эти предложения можно обобщить по следующим ключевым направлениям:
1. Внутренняя консолидация
2. Реальный мир
3. Отказ от состояния беспомощности
4. Новые люди, новые идеи, новое дыхание
5. Надпартийная команда, власть профессионалов
6. Справедливые нравы, справедливое государство
7. Крупные, надёжные экономические проекты
8. Защищённый бизнес
9. Устойчивое развитие села
10. Здоровое поколение
11. Совместная, бескомпромиссная борьба со злом — наркоманией
Уже с первых дней нового года начнётся разработка и публикация новых предложений — предложений, реализация которых существенно изменит атмосферу в нашей стране и качество благосостояния наших граждан.
Дорогие соотечественники, у нас был тяжёлый год.
В течение этого года в мыслях всех нас были наши достойные соотечественники, находящиеся в плену и, к сожалению, до сих пор не вернувшиеся домой. Мы обязаны помнить о них каждую минуту, чтобы их свобода стала реальностью.
Этот год был тяжёлым и для наших соотечественников из Арцаха, и мы всеми возможными способами старались содействовать решению их проблем. Поддержка обязательно будет продолжена и в наступающем году.
Уверен, что благодаря прочности своих традиций и своему величию наша Церковь преодолеет сложный период и продолжит оставаться важнейшим центром, объединяющим армян всего мира.
В качестве главного пожелания на следующий год хочу пожелать нам внутреннего мира и общественного согласия. Наша Родина уже перенесла немало ударов, и крайне важно объединить все наши физические и духовные силы, чтобы в новом году положить начало возрождению и восстановлению страны.
С верой в наше будущее, с уверенностью в перспективах безопасности нашей страны, с надеждой на наше единство и согласие и с мечтой о сильном и процветающем государстве.