Ստեղծվել է եկեղեցու պաշտպանության համար հարթակ
իշխանության կողմից եկեղեցահալած այս քաղաքականության դրդապատճառները կարող են լինել մի քանիսը՝ սկսած հոգևորից (ուղղափառության դեմ պայքարից) մինչև թուրք-ադրբեջանական մերձեցման հարցում Եկեղեցու խանգարող հանգամանքը: Եկեղեցին, որպես հայի ինքնության պահապան, ինչպես նաև Արցախի հարցով պահանջատեր, Հայոց ցեղասպանության դատապարտման և ճանաչման պահանջատիրությունը սնուցող ազգային ինստիտուտ ընդունելի չէ թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար:
Իշխանությունները Եկեղեցու թուլացման գործողությունները սկսել են ավելի վաղ՝ մինչև պատերազմը (հիշենք օրինակ՝ կրթական ծրագրերից Հայ Եկեղեցու պատմության դուրս բերման նախաձեռնությունը, հարկային արտոնությունների վերացման փորձը և այլն):
2025թ․ մայիսից սկսած եկեղեցահալած քաղաքականությունը դրսևորվել է ավելի բիրտ մեթոդներով՝ տարատեսակ քրեական վարույթներով, հոգևորականների նկատմամբ քրեական հետապնդումներով, կալանավորումներով, բերման ենթարկելու, խուզարկելու, իրերն առգրավելու գործողություններով, ինչպես նաև Եկեղեցու ու եկեղեցականների վարկաբեկումով:
Այս համատեքստում պետք է հիշենք, մի քանի կարևոր թեզ՝
1. Նիկոլ Փաշինյանն այն բարի հովիվը չէ, որը ցանկանում է Եկեղեցին բարեփոխել:
Այդ բարեփոխումները չեն նկատվել նույնիսկ Նիկոլ Փաշինյանի պատասխանատվության ոլորտներում, այդ թվում՝ երկրի անվտանգության համակարգն ամրացնելու, սիրո և համերաշխության միջավայր ստեղծելու հարցերում։
2. Իշխանությունն իրավունք չունի միջամտելու եկեղեցու ներքին գործերին:
Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտ նախաձեռնել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին փոխելու գործընթաց: Վերջինիս անմիջական հովանավորությամբ զավթել են Հովհաննավանքը, փորձ են անում զավթել Թալինի Ս․ Աստվածածին Եկեղեցին, հոգևորականներին ստիպում են խախտել Սուրբ և Անմահ Պատարագի ընթացակարգը՝ զեղչելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հիշատակումը, դրանով իսկ խախտելով նվիրապետական կարգը:
3. Իշխանությունն իրավունք չունի խաղալ ժողովրդի կրոնական զգացմունքների հետ և բախումների համար պայմաններ ստեղծել:
2025թ․ դեկտեմբերի 18-ին ոստիկանության ծառայողների պաշտպանությամբ Նիկոլ Փաշինյանի կողմնակիցները խուլիգանական արարքներով Մայր Տաճարում խանգարել են կրոնական ծեսի իրականացմանը: Ակնհայտ է, որ Նիկոլ Փաշինյանի նպատակն է նաև Մայր Տաճարում պղծություն կատարելը, ինչը չի կարող անհետևանք անցնել:
4. Ամենայն Հայոց կաթողիկոսն անձեռնմխելի է:
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկությունն ազդարարող Սահմանադրությունից և Հայաստանի օրենքներից բխում է, որ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ունի բացառիկ իրավունքներ: Իշխանության կողմից Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու միակ գլուխը հանդիսացող Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին ապօրինի քրեական հետապնդումների միջոցով մեկուսացնելու փորձը ծանր հետևանքներ է ունենալու մեր երկրի համար:
*********************
Եկեղեցահալած այս գործողությունների դեմ օրենքով չարգելված միջոցներով հակադարձելու, Եկեղեցուն և եկեղեցականներին պաշտպանելու, ինչպես նաև Մայր Տաճարի զավթման փորձերը կանխելու նպատակով մեր շատ հայրենակիցներ միավորվել են՝ անկախ իրենց քաղաքական կամ այլ հայացքներից:
Իշխանությունների ապօրինի գործողությունների եվ եկեղեցու պաշտպանության համար անհրաժեշտ միջոցառումների մասին տեղեկությունները կտեղադրվեն «Միջնաբերդ» հարթակում։

Создана платформа для защиты Церкви
причины проводимой властями политики преследования Церкви могут быть различными — от духовных (борьба против православия) до фактора, связанного с турецко-азербайджанским сближением, в котором Церковь выступает препятствующим элементом. Церковь, как хранитель армянской идентичности, а также как национальный институт, отстаивающий вопрос Арцаха и питающий требования осуждения и признания Геноцида армян, неприемлема для турецко-азербайджанского тандема.
Власти начали действия по ослаблению Церкви ещё до войны (достаточно вспомнить инициативу по исключению истории Армянской апостольской Церкви из образовательных программ, попытки отмены налоговых льгот и т. д.).
С мая 2025 года политика преследования Церкви проявилась в более жёстких формах — через возбуждение различных уголовных производств, уголовное преследование духовенства, аресты, задержания, обыски, изъятие имущества, а также дискредитацию Церкви и священнослужителей.
В этом контексте следует напомнить несколько принципиальных тезисов.
1. Никол Пашинян не является "добрым пастырем", стремящимся реформировать Церковь.
Подобные "реформы" не проявились даже в сферах его прямой ответственности, включая укрепление системы безопасности страны и формирование атмосферы любви и солидарности.
2. Власть не имеет права вмешиваться во внутренние дела Церкви.
Никол Пашинян открыто инициировал процесс смещения Католикоса всех армян. При его непосредственном покровительстве был захвачен монастырь Ованаванк, предпринимаются попытки захвата церкви Святой Богородицы в Талине, а духовенство принуждают нарушать порядок Святой и Бессмертной Литургии, исключая поминовение Католикоса всех армян, тем самым попирая иерархический строй.
3. Власть не имеет права играть с религиозными чувствами народа и создавать условия для столкновений.
18 декабря 2025 года сторонники Никола Пашиняна при содействии сотрудников полиции хулиганскими действиями воспрепятствовали проведению религиозного обряда в Первопрестольном Святом Эчмиадзине. Очевидно, что целью Никола Пашиняна является также осквернение Первопрестольного Святого Эчмиадзина, что не может остаться без последствий.
4. Католикос всех армян обладает неприкосновенностью.
Из Конституции и законов Армении, подтверждающих исключительный статус Армянской Апостольской Святой Церкви, следует, что Католикос всех армян наделён особыми правами. Попытка властей изолировать единственного главу Армянской Апостольской Церкви посредством незаконных уголовных преследований будет иметь тяжёлые последствия для нашей страны.
В целях противодействия этим антицерковным действиям законными средствами, защиты Церкви и духовенства, а также предотвращения попыток захвата Первопрестольного Святого Эчмиадзина многие наши соотечественники объединились вне зависимости от своих политических или иных взглядов.
Информация о незаконных действиях властей и необходимых мерах по защите Церкви будет размещаться на платформе «Миджнаберд».