Արդյունավետ ծրագրերի դեպքում ոչ միայն հնարավոր կլինի կանխել արտագաղթը, այլ նաև՝ արտագաղթածներին վերադարձնել ՀՀ. Արցախի ՄԻՊ
28/12/2025 20:29
Հայաստանի Հանրապետությունում արցախցիների իրավունքների իրացման տեսանկյունից առաջնային մնում է կեցության կամ բնակարանային ապահովման խնդիրը։ Տարվա ընթացքում եղան բազմահազարանոց հանրավաքներ այս և այլ խնդիրներ բարձրաձայնելու համար, եղան քննարկումներ, համաժողովներ, եթե ընդհանրական գնահատական տամ, կասեմ, որ որոշակի կոսմետիկ փոփոխություններ իրականացել են, սակայն այն տեսքով, որով հիմա կա բնակարանային ապահովման ծրագիրն է, այն անկարող է արդյունավետ կերպով հասցեագրել արցախցիների կեցության խնդիրը,- Aysor.am-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Թվերն էլ են խոսում դրա մասին, 2025 դեկտեմբերի դրությամբ շուրջ 3900 ընտանիք  է, որ ստացել է բնակարանային ապահոման հավաստագիրը, և ընդամենը 1600 ընտանիք է, որ կարողացել է իրացնել իր հավաստագիրը, սա խոսում է այն մասին, որ անգամ հավաստագիր ստանալը երաշխիք չէ, որ տվյալ ընտանիքը  կարողանալու է համապատասխան տուն կամ բնակարան ձեռք բերել։ Մեր պնդումը շարունակում է մնալ այն, որ բնակարանային պահովման ծրագիրը պետք է հնարավորություն ընձեռի արցախցիներին կոմպակտ, համահավաք բնակվել, ինչն էլ իր հերթին հնարավորություն է պահպանելու արցախյան ինքնության առանձնահատկությունները»,-հավելեց նա։
Գեղամ Ստեփանյանի հավաստմամբ՝ խիստ հրատապ հարց է զբաղվածության խնդիրը. «Գրանցված աշխատողների թիվը շարունակում է տատանվել հասնելով մաքսիմում 25000-ի, ինչը նշանակում է, որ 50-ից 60 000 աշխատունակ մարդ աշխատաշուկայից դուրս է մնացել։ Պետության կողմից ոլորտային հստակ քաղաքականություն չկա, մեկ ծրագիր արվել է, բայց կառավարությունն ինքն էլ խոստովանել է, որ ձախողել են։
Այս խնդիրը խթանում է նաև արտագաղթը, պետք է նշել, որ բնակապահովման ծրագրում շոշափելի փոփոխություններ չկատարելուն զուգահեռ, անցնող տարվա ամռանը կրճատվել են փոքր ծավալի աջակցության ծրարգրեը, որ կառավարության կողմից տրվում էր կեցության հարցերը լուծելու համար. սա հանգեցրել է արտագաղթի տեմպերի աճին։ Պաշտոնական վիճակագրությամբ 16-17 հազար արցախցի է արտագաղթել, բայց այդ տվյալներին զուգահեռ նշվում է, որ սա այն թիվն է, որ հնարավոր է եղել իդենտիֆիկացնել, ցավոք, թիվն իրականում շատ ավելի մեծ է։
Ես շփումներում տեսնում եմ, որ մարդկանց մեջ ցանկությունը շատ մեծ է շարունակել ապրել ՀՀ-ում և արտագաղթը ճարահատյալ է՝ կենսական նվազագույն պայմաններն ապահովելու համար է, և ես վստահ եմ, որ արդյունավետ ծրագրերի առկայության պարագայում, ոչ միայն հնարավոր կլինի կանխել արտագաղթը, այլ նաև արտագաղթածներին վերադարձնել Հայաստանի Հանրապետություն»։

При наличии эффективных программ можно не только предотвратить эмиграцию, но и вернуть уехавших в Армению — омбудсмен Арцаха
С точки зрения реализации прав арцахцев в Республике Армения первоочередной по-прежнему остаётся проблема проживания и жилищного обеспечения. В течение года проходили многотысячные акции протеста, поднимавшие этот и другие вопросы, проводились обсуждения и конференции. Если давать обобщающую оценку, можно сказать, что были реализованы лишь определённые косметические изменения, однако в нынешнем виде программа жилищного обеспечения не способна эффективно решать проблему проживания арцахцев, заявил в беседе с Aysor.am омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Об этом говорят и цифры: по состоянию на декабрь 2025 года около 3900 семей получили жилищные сертификаты, и лишь порядка 1600 семей смогли их реализовать. Это свидетельствует о том, что даже получение сертификата не является гарантией того, что конкретная семья сможет приобрести соответствующий дом или квартиру. Мы продолжаем настаивать на том, что программа жилищного обеспечения должна предоставлять арцахцам возможность компактного, совместного проживания, что, в свою очередь, позволит сохранить особенности арцахской идентичности», — отметил он.
По словам Гегама Степаняна, крайне острой остаётся и проблема занятости. «Число зарегистрированных работников продолжает колебаться, достигая максимум 25 тысяч, что означает, что от 50 до 60 тысяч трудоспособных людей остаются вне рынка труда. Со стороны государства отсутствует чёткая отраслeвая политика: была реализована одна программа, однако сама власть признала её провал», — подчеркнул он.
Эта проблема, по его словам, также стимулирует эмиграцию. Он отметил, что на фоне отсутствия ощутимых изменений в программе жилищного обеспечения летом прошлого года были сокращены программы малых объёмов поддержки, которые государство предоставляло для решения вопросов проживания. Это привело к росту темпов эмиграции. Согласно официальной статистике, из страны выехали 16–17 тысяч арцахцев, однако параллельно указывается, что это число отражает лишь тех, кого удалось идентифицировать; на деле, к сожалению, цифра значительно выше.
«В общении я вижу, что у людей очень сильное желание продолжать жить в Республике Армения, а эмиграция носит вынужденный характер — она продиктована необходимостью обеспечить минимальные жизненные условия. И я уверен, что при наличии эффективных программ можно будет не только предотвратить эмиграцию, но и вернуть уехавших в Республику Армения», — заключил омбудсмен.